Tak to je on: telemetrický kardiotokograf. Na první pohled není rozdíl mezi tímto přístrojem a jeho předchůdcem patrný. Ale zato je zásadní. Sondy spojuje se základnou přístroje radiový signál a nikoliv dráty. Budoucí maminka, která musí absolvovat vyšetření, se tedy může volně pohybovat. A to nejen po pokoji, zajít si může třeba i do kantýny – dosah signálu je totiž až 50 metrů.
„Jsou v podstatě mobilní u porodu, mohou chodit po porodním boxu, mohou se s monitorem i sprchovat.“ upřesňuje staniční sestra porodního sálu Pavla Hradilíková.
S tímto přístrojem se každá budoucí maminka setká nejen u porodu, ale také během poslední fáze těhotenství, kdy musí každý týden docházet na pravidelné kontroly. Sondy telemetrického kardiotokografu jsou schopny zaznamenat nejen srdeční ozvy miminka a děložní stahy, mohou také třeba měřit puls nebo krevní tlak matky. Pokud by se ocitlo děťátko či matka v nebezpečí, lékaři to okamžitě vědí. Vyšetření trvá asi 30 minut.
„Je to fajn, že nejsem přivázaná na žádné dráty a můžu se volně pohybovat.“ řekla nám jedna nastávající maminka.
Nové přístroje na měření ozev jsou k dispozici nejen v ambulanci, ale také ve všech pěti porodních pokojích. Ocení je především ženy, jejichž zatím nenarozené dítě musí být sledováno nepřetržitě, až do samotného porodu.
V případě, že očekáváme nebo jsme zachytili nepravidelnosti, nebo je porod veden medikamentózně, potřebujeme vědět, že účinek podávaného léku je dostatečný na činnost děložní a nemá vedlejší účinky na plod.”doplňuje Alfréd Dörr, primář gynekologicko-porodnického odd. Slezské nemocnice.
O telemetrické kardiotokografy usilovala opavská nemocnice, ve které se uskuteční ročně asi 1 100 porodů, už dva roky. Podařilo se to také díky dotacím.