Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské zemské muzeum má čtyřmetrový preparát žirafy Rothschildovy

Opava |

Opavské Slezské zemské muzeum nabízí návštěvníkům preparát 4 metry vysoké žirafy Rothschildovy. Mladý samec uhynul v ostravské ZOO před pěti lety. Kůži dostalo muzeum darem. Zhotovení exponátu zaplatilo Ministerstvu kultury.

Návštěvníky Slezského zemského muzea vítá v majestátní vstupní dvoraně expozice exotických zvířat: dva sloni a lev. Teď sem přibyl další exemplář. Jde o preparát žirafy. Se svými čtyřmi metry je to zcela jistě nejvyšší vystavený exponát.

Kůže pochází z 2 a půl roku starého, žirafího samce, který uhynul v ostravské ZOO v roce 2017 a muzeum ji dostalo darem. Nyní poskytlo ministerstvo kultury peníze na zhotovení preparátu. Protože zvíře nedorostlo své maximální výšky, museli preparátoři polyuretanový model, na který se kůže natahuje, upravit.

Miloš Malucha, preparátor: „Celý ten model se musel úměrně zmenšit. Museli jsme z něj vyřezat nějaké části. Pak jej znovu slepit. A podle velikosti kůže dobrousit svaly.“

150 kilogramový preparát je kvůli stabilitě na několika místech vyztužený želenými tyčemi. Umístěný je na podstavci s kolečky, aby se s ním dalo lehce pohybovat.

Žirafí samec Bořek se tak ocitnul ve společnosti svých bývalých sousedů z ostravské zoologické zahrady. Vedle něj totiž stojí slon Calvin, který nepřežil absces nohy. Jeho potomek, Sumitra, zemřel na sloní herpes virus. Kvůli zdravotnímu stavu musel být utracený před dvěma lety také lev Sohan. Tato exotická zvířata teď zdobí muzejní dvoranu.

Michal Jakubec, Slezské zemské muzeum: „Jedná se o největší přírůstek a exemplář zoologické sbírky SZM. Jde o unikátního živočicha afrického kontinentu. V tomto směru mu můžeme také přičíst další ´nej´.“

Během následujících dnů bude dokončený také podstavec, na kterém zvíře stojí. Nicméně už nyní se na žirafího samce Bořka mohou přijít návštěvníci podívat.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Žirafa se určitě stane návštěvnickým tahákem. Věřím, že zejména děti si ji zamilují.“

Protože exponáty nejsou chráněné skleněnými vitrínami, nabízí se návštěvníkům na tyto velikány opravdu nevšední pohled.




Nahlásit chybu


K tématu

V Historické budově SZM v Opavě začala výstava Masopustní masky. Vernisáž doplnila módní přehlídka

6. února 2026 10:25 | Opava | Yvona Fajtová

V historické budově Slezského zemského muzea v Opavě začala výstava Masopustní masky. Návštěvníci ji najdou v půdním prostoru Müllerova domu, který se běžně otevírá jen výjimečně. Součástí vernisáže byla také módní přehlídka kostýmů studentů umělecké školy.

Historická výstavní budova Slezského zemského muzea představuje přírodu i dějiny Slezska

26. ledna 2026 16:00 | Opava | Michal Slonina

Národní památník II. světové války v Hrabyni, Areál československého opevnění v Hlučíně nebo Arboretum Nový Dvůr. Všechna tato místa mají jedno společné - patří mezi šest expozičních areálů Slezského zemského muzea, nejstaršího veřejného muzea v Česku. Pod to spadá také neorenesanční výstavní budova v opavských sadech.

Slezské zemské muzeum sbírá předměty spjaté s firmou Fiedor v rámci akce Sladké vzpomínky

1. října 2025 16:24 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské zemské muzeum v Opavě vyzvalo veřejnost, aby se zapojila do akce Sladké vzpomínky. Cílem je shromáždit historické předměty a obaly spojené s firmou Fiedor – předchůdcem známé Opavie a dnešní společnosti Mondelez. Letos je to 185 let od založení této slavné sladké značky.


Nová cyklostezka na Vítkovsku zkracuje cestu z Březové do Lesních Albrechtic

Včera 12:03 | Bruntál | Karel Soukop

Dlouhou objízdnou cestu z Březové do Lesních Albrechtic na Vítkovsku nově zkracuje právě otevřená kvalitní stezka pro pěší i cyklisty. Stezka kromě spojení obcí a jejich obyvatel poslouží také turistům a široké veřejnosti. Cesta k vzniku nebyla jednoduchá. Musela překonat projekční i majetkové překážky. Základ její výstavby byl dán již v minulém volebním období, v roce 2023.

Lidé vybrali jméno pro novou přeshraniční lávku. Zvítězil název Sousedská

Včera 13:15 | Karviná | Anna Břenková

Nová lávka přes řeku Olši už má své jméno. Propojuje Karvinou s polskou obcí Hażlach a lidé rozhodli, že se bude jmenovat Sousedská lávka. Do hlasování se zapojily tisíce obyvatel z obou stran hranice.

V Ostravě-Jihu opravují výtluky na cestách novou metodou

Včera 9:49 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Havířovské Centrum volnočasových aktivit oslavilo významné jubileum

Včera 16:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Už patnáct let spojuje havířovské centrum volnočasových aktivit seniory, ale i další obyvatele města kteří zde nacházejí prostor pro kreativitu, pohyb, zábavu i nová přátelství. Výroční nyní všichni společně oslavili.

Strážníci chodí i do mateřských škol. Projekt nese jméno "Bezpečně pro předškoláky."

Včera 13:33 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Mateřské školy jsou jedním z častých cílů ostravských strážníků preventistů. Je totiž velmi důležité začít děti edukovat co nejdříve a navíc také ztrácí strach a ostych z uniforem městské policie.

SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb pořádala soutěž pro kadeřníky a kosmetičky

Včera 9:14 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Kosmeticko-kadeřnická soutěž má na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku už svou dlouhou tradici. O letošní ročník ve znamení Random Colours byl i letos velký zájem.

Roční dítě se v Orlové opařilo kávou i 6 zraněných u nehod. Vrtulník měl za den 5 vzletů

6. května 2026 14:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročný den mají za sebou ostravští letečtí záchranáři. Zasahovali u ročního dítěte, které se opařilo kávou. Poté si je k dalšímu popálenému vyžádali zlínští kolegové. Další zásahy měli u dopravních nehod, při kterých se zranilo 6 lidí. V jednom případě nedal 80letý řidič přednost.

MS technologická akademie propojí školy s praxí, bude zázemím pro výuku robotiky, elektromobility i digitálních oborů

6. května 2026 13:23 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Moravskoslezský kraj investuje do budoucnosti vzdělávání. V Ostravě začala výstavba sídla Moravskoslezské technologické akademie, která má propojit školy s praxí a moderními technologiemi. Nové centrum nabídne zázemí pro výuku robotiky, elektromobility nebo digitálních oborů.

Umělecké Ceny Jantar jsou rozdány, cenu za celoživotní přínos převzal Petr Rotrekl

6. května 2026 14:21 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V ostravském KD Poklad byly slavnostně předány umělecké Ceny Jantar. Ocenění patří osobnostem spjatým s Moravskoslezským krajem. Cenu za celoživotní přínos převzal Petr Rotrekl.

Vodní slalom se vrací do Opavy. Po povodních opravená dráha hostila Český pohár žáků

Včera 9:39 | Opava | Yvona Fajtová

Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrací vodní slalom. Zrekonstruovaná umělá dráha poprvé hostila velké závody – Český pohár žáků. Do města přijely více než dvě stovky mladých závodníků z celé republiky.

Kolik bioodpadu končí ve směsném odpadu? Opava to zjišťuje rozborem

30. dubna 2026 9:18 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská radnice se opět zaměřila na to, kolik kuchyňského a bioodpadu lidé vyhazují do kontejnerů na směsný komunální odpad. Odborníci tentokrát provedli detailní rozbor obsahu popelnic ze sídliště Haškova.

Kavárna pro Radost opavské charity znovu otevřela, nově v Müllerově domě

29. dubna 2026 14:34 | Opava | Yvona Fajtová

Oblíbená Kavárna pro Radost je po tříměsíční pauze opět v provozu. Projekt Charity Opava, ve kterém obsluhují klienti sociálně terapeutické dílny Radost, našel nové zázemí v Müllerově domě Slezského zemského muzea.

Slezské divadlo v Opavě připravilo Kouzelnou flétnu jako unikátní projekt Fakultního divadla

27. dubna 2026 16:54 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské divadlo v Opavě chystá mimořádnou premiéru opery Kouzelná flétna. Vzniká v rámci projektu Fakultního divadla, který propojuje mladé umělce se zkušenými profesionály.

Rekonstrukce Bredy pokračuje. Přízemí jedné z nejvýznamnějších budov Opavy se otevře už letos v létě

27. dubna 2026 8:51 | Opava | Yvona Fajtová

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda v Opavě pokračuje. Už letos v létě by se přitom veřejnosti měly otevřít nově upravené prostory v přízemí. Ty nabídnou zázemí pro kulturní i společenské akce.

Opava si připomněla 81 let od osvobození města

25. dubna 2026 17:19 | Opava | Yvona Fajtová

U památníku osvobození v Opavě se uskutečnil pietní akt k 81. výročí konce druhé světové války ve městě. Zástupci radnice, armády, bezpečnostních složek i veřejnosti uctili památku padlých a připomněli si jednu z nejtragičtějších kapitol opavské historie.

Slezské zemské muzeum má čtyřmetrový preparát žirafy Rothschildovy
Vydáno 11. října 2022 11:59, Opava, Katka Geryková
Opavské Slezské zemské muzeum nabízí návštěvníkům preparát 4 metry vysoké žirafy Rothschildovy. Mladý samec uhynul v ostravské ZOO před pěti lety. Kůži dostalo muzeum darem. Zhotovení exponátu zaplatilo Ministerstvu kultury.

Návštěvníky Slezského zemského muzea vítá v majestátní vstupní dvoraně expozice exotických zvířat: dva sloni a lev. Teď sem přibyl další exemplář. Jde o preparát žirafy. Se svými čtyřmi metry je to zcela jistě nejvyšší vystavený exponát.

Kůže pochází z 2 a půl roku starého, žirafího samce, který uhynul v ostravské ZOO v roce 2017 a muzeum ji dostalo darem. Nyní poskytlo ministerstvo kultury peníze na zhotovení preparátu. Protože zvíře nedorostlo své maximální výšky, museli preparátoři polyuretanový model, na který se kůže natahuje, upravit.

Miloš Malucha, preparátor: „Celý ten model se musel úměrně zmenšit. Museli jsme z něj vyřezat nějaké části. Pak jej znovu slepit. A podle velikosti kůže dobrousit svaly.“

150 kilogramový preparát je kvůli stabilitě na několika místech vyztužený želenými tyčemi. Umístěný je na podstavci s kolečky, aby se s ním dalo lehce pohybovat.

Žirafí samec Bořek se tak ocitnul ve společnosti svých bývalých sousedů z ostravské zoologické zahrady. Vedle něj totiž stojí slon Calvin, který nepřežil absces nohy. Jeho potomek, Sumitra, zemřel na sloní herpes virus. Kvůli zdravotnímu stavu musel být utracený před dvěma lety také lev Sohan. Tato exotická zvířata teď zdobí muzejní dvoranu.

Michal Jakubec, Slezské zemské muzeum: „Jedná se o největší přírůstek a exemplář zoologické sbírky SZM. Jde o unikátního živočicha afrického kontinentu. V tomto směru mu můžeme také přičíst další ´nej´.“

Během následujících dnů bude dokončený také podstavec, na kterém zvíře stojí. Nicméně už nyní se na žirafího samce Bořka mohou přijít návštěvníci podívat.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Žirafa se určitě stane návštěvnickým tahákem. Věřím, že zejména děti si ji zamilují.“

Protože exponáty nejsou chráněné skleněnými vitrínami, nabízí se návštěvníkům na tyto velikány opravdu nevšední pohled.




Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000033767/slezske-zemske-muzeum-ma-ctyrmetrovy-preparat-zirafy-rothschildovy