Na Stříbrném jezeře v Opavě se minulý týden utopil 76letý muž. Den na to tady zachránili 15letého chlapce, který chtěl doplavat k molu, ale uprostřed hladiny mu došly síly a začal se topit. V reakci na to tady proběhla osvětová akce pro veřejnost.
Jan Maršálek, hlavní instruktor pro práci na vodě, HZS MS kraje: “Abychom jim poskytli informace o tom, jak se chovat u vody, jak dbát své bezpečnosti a bezpečnosti svých blízkých a v případě potřeby umět zasáhnout, umět podat pomůcku nebo podat pomocnou ruku a tonoucímu zachránit život. Každému hrozí při koupání nějaké nebezpečí, ať už to jsou třeba jeho zdravotní komplikace, o kterých třeba ani neví, nebo to může být přecenění vlastních sil. Nemalou roli v letních měsících hraje alkohol.”
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: “Když už se někdo topí, tak by bylo dobré okamžitě zavolat tísňovou linku a pokud se rozhodnu pomáhat, protože pomáhat tonoucímu je skutečně riskantní záležitost, tak k tomu využít nějakého záchranného prostředku ať už to je prkno, pet lahev, kruh, paddleboard, či cokoliv takového, nebo standardních záchranných prostředků jako je kruh, plovák, plovací vesta.”
Po vytáhnutí tonoucího na břeh je důležitá resuscitace, při které je nutné mu nejprve zaklonit hlavu a pak zahájit dýchání z úst do úst a stlačování hrudníku v jeho středu.
anketa: účastníci osvětové akce: “Samozřejmě základní informace o pomoci první při topení a takový obecný přehled o tom, co by člověk měl vědět celý život a opakovat si tyto zkušenosti ať může poskytovat 1. pomoci. To jsou takové základní věci.“
“Určitě to je důležité. Co mi to dalo? Že vím, že nesmím aktivního topícího zachraňovat. Bylo to zajímavé určitě. Já jsem hlavně kvůli dětí tady šla ať to slyší.”
Přírodní nádrže většinou fungují bez plavčíků, na místě je tak o to větší opatrnost.
Jan Maršálek, hlavní instruktor pro práci na vodě, HZS MS kraje: “Určitě je dobré, pokud by bylo na takových přírodních koupalištích, když už se zde shromažďuje větší počet lidí, tak umístit nějaké informační tabule jednak s čísly záchranných složek, jednak s nějakým rychlým návodem jak pomoci a určitě by nebyla od věci nějaká záchranná pomůcka typu záchranný kruh s lanem 15, 20metrovým.”
Tísňová linka je 155 nebo 112 a skvěle funguje také aplikace záchranka, která by neměla chybět v mobilu každého z nás.