Opava má další zelenou střechu. Nový povrch získala střecha opavské radnice v místě nad Turistickým informačním centrem na Horním náměstí, kterou původně pokrývala lepenka. Zelenými střechami město bojuje proti globálním změnám klimatu a oteplování.
Petr Popadinec, radní Opavy: “Jedním z projektů z norských fondů, kdy to je vlastně z projektu Města pro lepší život, bylo zhotovení zelené střechy nad informačním centrem. Stálo to nějakých 578 tisíc a velkou měrou je to tím, že norské fondy se snaží pomáhat městu, aby se do těch center dostávala zeleň. Kromě zelené střechy na infocentru máme zelenou střechu na části střechy Víceúčelové sportovní haly a na části Senior centra.”
Na jedné ze střech opavské hlásky bylo vysazeno zhruba 6 druhů rozchodníků. Jeden z nich zrovna kvete a výsadbě předcházela rekonstrukce hydroizolace.
S proměnou se začalo během května letošního roku. Zelené střechy budovy chrání před slunečním horkem a tím ochlazují jejich interiéry, lépe zachytávají dešťovou vodu, kterou absorbují, a ta tak nejde ze střechy rovnou do kanalizace.
Petr Popadinec, radní Opavy: “V poslední době se snažíme ty norské fondy využívat v rámci toho, aby došlo k zastínění centra města, které v současné době úplně zastíněno nějakou zelení ve větším počtu není. Je to problematika podle mě všech měst v celé republice.”
Problémem jsou hlavně inženýrské sítě, kterými je centrum města propleteno. Nová výsadba zeleně tak není možná.
Petr Popadinec, radní Opavy: “Celé centrum je tak zasíťované, že nejsme schopni vysázet stromy přímo do země, tak se to snažíme řešit takzvaným mobiliářem, kdy necháváme vyrobit velké kontejnery, nádoby z betonu a do toho budeme ty stromy potažmo zasazovat. V centru města momentálně moc stromů není. Máme tady přenosné palmy a nějaká zeleň tady je, ale je to zeleň asi z 80. let, kdy jsou tu betonové kontejnery, které už jsou určitě dávno za svým zenitem.”
Na projektech Opava spolupracuje s dalšími partnery projektu, kterými jsou například města Frýdek-Místek a Prostějov.