Slezskou muzejní noc si nenechalo ujít tisíce návštěvníků. Zcela zdarma nebo za symbolický poplatek mohli zavítat do Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea, Památníku Petra Bezruče a Národního památníku II. světové války v Hrabyni. Své brány otevřelo i Muzeum patologie Slezské nemocnice v Opavě, které je jediné v Česku.
Eva Sehnálková, primářka oddělení patologie, SNO: “Návštěvníci si u nás mohou prohlédnout mnoho a opravdu mnoho preparátů s různými nemocemi. historickou pracovnu patologa se starým mikroskopem a starými nástroji. Pak samozřejmě mohou jít dál na oddělení patologie.”
Návštěvníci si prohlédli i laboratoře, kde se zpracovávají vzorky pacientů a největší zájem byl o pitevnu.
Eva Sehnálková, primářka oddělení patologie, SNO: “Návštěvníci si myslí, že tady najdou asi nějaké mrtvoly, krev devianty a rum a to vůbec není pravda. Na pitevně bývám já a já jim vysvětluju, že je rozdíl mezi patologem a soudním patologem, mezi anatomickou pitvou a soudní pitvou a proč pitev ubývá.”
anketa: návštěvníci Muzea patologie: “Zajímavé tady bylo snad všechno už proto, že jsem přihlášená na medicínu a chtěla bych studovat a být lékařka. Nejzajímavější mi přišlo třeba nádorové onemocnění mozku, tam ty průřezy to bylo opravdu zajímavé.”
“Slezskou nemocnici jsem si vybrala z toho důvodu a hlavně patology z toho důvodu, že se tady běžně člověk nedostane a je tady spoustu zajímavých věcí k vidění.”
Netradiční prohlídku nabídl i Památník Petra Bezruče v Opavě
Monika Szturcová, vedoucí Památníku Petra Bezruče: “Pro návštěvníky máme připravenou tvořivou dílnu pro nejen malé, ale i dospělé návštěvníky. Dále zde máme připravenou komentovanou prohlídku k výstavě, která je věnovaná k výročí 800 let od založení města. Připomíná významné osobnosti spisovatelů a spisovatelek pocházejících z Opavy a Opavska. Připomínáme také literární současnost Opavy.”
V rámci tvořivé dílny si návštěvníci mohli vyrobit pohádkové postavičky, malovat na kamínky a vytvořit si sádrové odlitky, které si pak odnesli domů.
anketa: návštěvníci Památníku Petra Bezruče: “Dělám tady růži a líbí se mi to, protože se tady dělají nějaké soutěže.”
“Hodně se mi líbí v tomto muzeu a tvořím tuhle kytičku.”
V rámci Slezské muzejní noci lidé mohli zavítat i do Domu umění a kostela sva. Václava, Obecního domu nebo Švédské kaple.