Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Elim Opava rekonstruuje prostory zničené zářijovou povodní

Opava |

Centrum Elim v Opavě-Kateřinkách pokračuje v rekonstrukci prostor, kterými se loni v září prohnala velká voda. Povodeň zaplavila přízemí budovy, kde poničila kanceláře, chodby, klubovny a tělocvičnu.

Elim Opava už více než 20 let pomáhá lidem v těžkých životních situacích. Nabízí prostory pro setkávání, sport, volný čas i bohoslužby. Služby nezastavily ani zářijové ničivé povodně. Kvůli probíhající rekonstrukci ale fungují omezeně.

Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: “Teď jsme v provizorních podmínkách, kanceláře jsme měli vyklizené, protože nábytek, všechno bylo komplet zničené, tak jsme to vystěhovali do 1. patra, takže tam máme dvě klubovny a tam kolegyně fungují provizorně. Máme tam i psychoterapeutickou místnost, kterou jsme teď museli dočasně pozastavit. Nízkoprahový klub, který je taky teď nefunkční, takže kolegyně chodí do terénu a jsou v Opavě. Monitorují pohyb dětí, mládeže v Opavě a hovoří s nimi v terénu.”

Přízemní prostory voda zatopila do výšky asi metr 20 a způsobila milionové škody.

Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: “Dobrovolnické centrum a komunitní práci to zasáhlo, tam se musely vyklidit kanceláře, ten nízkoprahový klub, tam to bylo zcela zničené, ale tam byly nějaké statisícové škody, které nám nahradily, z Ministerstva práce a sociálních věcí, jsme měli mimořádnou dotaci, ale tady v tělocvičně jsme to bohužel neměli pojištěné.”
Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “V tuto chvíli pracujeme na rekonstrukci této tělocvičny, kterou nám zničila voda. Postupně dáváme dohromady jednotlivé věci, takže v tuto chvíli tu probíhají stavební úpravy, máme tu různě poškozené stěny, utěsňujeme bývalá okna a brzy přijde na to malování. Potom se pomalu pustíme do toho hlavního, do pokládání podlahy a obložení. To bude ta největší část.”

Tělocvičnu využívají nejen klienti centra Elim, ale také ZŠ Vrchní a široká veřejnost.

Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: “Pokud se nám to podaří v září zprovoznit, tak ty náklady budou kolem 3 milionů a pokud bysme z toho chtěli udělat moderní halu, tak 10 milionů.”
Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “Pokud by byli lidé ochotni pomoct nám k obnově toho našeho objektu a našich služeb, tak to nejjednodušší, co v tuto chvíli je, je Donio sbírka. Obnova centra Elim, které 20 let pomáhá v Opavě. Tak je nazvaná ta sbírka a za jakýchkoliv příspěvek jsme velice vděční.”

Elim Opava vznikl po povodních v roce 97 přestavbou chátrající budovy bývalé kotelny a od té doby slouží nejen místní komunitě, ať už dětem nebo jejich rodinám. Nabízí mimo jiné nízkoprahové služby, dobrovolnické centrum nebo doprovodnou organizaci pro pěstounské rodiny. S úklidem po zářijových povodních pomáhal kdekdo.

Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “My jsme měli obrovskou škálu dobrovolníků, kteří nám přišli pomoct, byl to opravdu poklad. Měli jsme tu spoustu žáků, kteří přišli z místní základní školy nám pomoct, trávili tu dopoledne místo vyučování, spolu s nimi učitelé, objevila se tu skupina náhodných chlapů, kteří přišli, vzali věci do ruky a pustili se do práce.”

Pomáhali také hasiči, kteří tělocvičnu vyčistili od naneseného bahna, Všem patří velký dík.

Nahlásit chybu


K tématu

Opava kvůli povodním přišla o jednu z dominant města, most na Ratibořské ulici

20. ledna 2025 15:28 | Opava | Yvona Fajtová

Most na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách po 60 letech padl k zemi. Původně byla v plánu jeho rekonstrukce, po loňských zářijových povodních ale statici rozhodli o jeho demolici.

Opava kvůli povodním přišla o jednu z dominant města, most na Ratibořské ulici

23. ledna 2025 17:45 | Opava | Yvona Fajtová

Most na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách po 60 letech padl k zemi. Původně byla v plánu jeho rekonstrukce, po loňských zářijových povodních ale statici rozhodli o jeho demolici.

Tříkrálová sbírka na Opavsku vynesla více než loni. A to i přesto, že lidé stále bojují s následky povodní

29. ledna 2025 16:33 | Opava | Yvona Fajtová

Tříkrálová sbírka na Opavsku zaznamenala velký úspěch. Výsledek 25. ročníku předčil všechna očekávání vzhledem k ničivým záplavám, které loni v září postihly přes 1600 opavských domácností.


Frýdek-Místek vystavil návrhy na rekonstrukci Českého domu

Včera 17:11 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek představuje veřejnosti návrhy na rekonstrukci Českého domu. Lidé si mohou v kině Vlast prohlédnout nejen vítězný návrh architektonicko-urbanistické soutěže v podání architekta Filipa Vítka a kolektivu z Brna.

MS kraj daroval dobrovolným hasičům z Frýdku-Místku vybavení

Včera 17:26 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Město Frýdek-Místek obdrželo darem od MS kraje vybavení pro své dobrovolné hasiče. Jde o vybavení jednotky při zásahu u lesních požárů.

SDH Heřmanice už slouží v opravené zbrojnici. Rekonstrukce vyšla na 50 milionů korun

Včera 11:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Je hotovo. V Heřmanicích byla dokončena velká rekonstrukce a přístavba hasičské zbrojnice. Znamená to nejen větší komfort pro místní dobrovolný sbor, ale i dostatek místa pro vozidla a techniku.

Ostrava podporuje opravy památek a významných staveb. Vlastníci se na financování musejí podílet

Včera 10:57 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava už více než patnáct let systematicky pečuje o své architektonické dědictví. Díky městskému dotačnímu programu pomáhá vlastníkům památek i významných staveb s jejich obnovou a zachováním pro další generace.

Tvořivé dílny novojičínské školy zaujaly i budoucí pomocné kuchaře

Včera 11:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Co může nabídnout dětem s lehčím a středním mentálním postižením Odborné učiliště a praktická škola v Novém Jičíně ukázaly Tvořivé dílny. Zájemci mohli vyzkoušet práce v kuchyni, se strojírenským nářadím nebo v zahradnictví.

Na Svinovských mostech v Ostravě se srazily dvě tramvaje, řidičku vyprošťovali

Včera 6:54 | Ostrava-Svinov | Jiří Cileček

V pondělí před půl pátou ráno se v Ostravě na zastávce Svinov,mosty srazily dvě tramvaje. Jeden vůz naboural zezadu do druhého. Dva lidé utrpěli zranění. Řidičku museli vyprostit hasiči.

Na hokeji ve Vítkovicích oživovali fanouška, který zkolaboval

Včera 14:32, vydáno 18. ledna 2026 21:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na hokejovém utkání mezi Vítkovicemi a Brnem zkolaboval v hledišti jeden z fanoušků. Na pomoc přispěchala lékařka z publika, záchranář i zdravotníci v hale. Zápas byl přerušen a diváka museli oživovat. Resuscitace byla úspěšná a byl převezen do nemocnice. Domácí hokejisté nakonec utkání prohráli v prodloužení.

Ledovka a několik nehod uzavřely část silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou

18. ledna 2026 9:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Auto na střeše, další mimo silnici, několik zraněných. Na místě hasiči, záchranáři i policisté. Hlavní tah mezi Ostravou a Opavou pokryla silná ledovka a havarovalo tam několik aut. Policisté museli část silnice I/11 uzavřít.

Dobráci z Horní Suché se sešli na volební valné hromadě, zvolili starostku, rozloučili se s velitelem

18. ledna 2026 10:30 | Horní Suchá | Michal Slonina

Sbor dobrovolných hasičů v Horní Suché si na lednové valné hromadě zvolil představitele do svého čela. Volba se konala výjimečně až po šesti letech, do období totiž zasáhla pandemie.

Občané Frýdlantu se bavili na reprezentačním plese, po dvanácté zahájil ve městě sezónu

18. ledna 2026 13:30 | Frýdlant nad Ostravicí | Michal Slonina

Hudba, tanec a elegance ovládly v sobotu 17. ledna Frýdlantské kulturní centrum. Večer tu patřil reprezentačnímu plesu.

Držkovice mají po povodních opravený kulturní dům, nové je úplně vše

Včera 11:04 | Opava | Yvona Fajtová

Kulturní dům v Držkovicích je znovu otevřen. Budovu, kterou předloni v září vážně poškodila povodeň, se podařilo po patnácti měsících náročné rekonstrukce vrátit zpět do života. Obyvatelům se otevřela symbolicky při společenském večeru místních hasičů.

Dieselové auto nahradilo elektrovozidlo. Senior taxi v Opavě je nově stoprocentně bezemisní

16. ledna 2026 10:19 | Opava | Yvona Fajtová

Senior taxi v Opavě bude nově plně ekologické. Město pořídilo městskému dopravnímu podniku už druhé elektrovozidlo, které nahradí dosluhující automobil s dieselovým motorem. Služba, kterou využívají především senioři a zdravotně znevýhodnění, je dlouhodobě velmi vytížená.

V Opavě začala stavba nových dílen pro Střední školu technickou. Přinesou zásadní zlepšení výuky

15. ledna 2026 11:12 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola technická v Opavě se dočká nových moderních dílen. Moravskoslezský kraj dnes slavnostně zahájil stavbu specializovaného zázemí pro výuku technických oborů. Projekt za více než 70 milionů korun podpoří i Evropská unie.

Stříbrné jezero v Opavě zaplnili bruslaři. Podle hasičů by si měli kontrolovat stav a tloušťku ledu

14. ledna 2026 16:06 | Opava | Yvona Fajtová

Mrazivé počasí posledních dnů láká bruslaře na zamrzlé vodní plochy. Je to ale velmi nebezpečné, protože led nebývá dostatečně silný. Jeho prolomení hrozí zejména na tekoucích řekách.

MDPO má další elektrovozidlo. Senior taxi v Opavě tak bude nově plně ekologické

14. ledna 2026 15:47 | Opava | Yvona Fajtová

Senior taxi v Opavě bude nově plně ekologické. Město pořídilo městskému dopravnímu podniku už druhé elektrovozidlo, které nahradí dosluhující automobil s dieselovým motorem. Služba, kterou využívají především senioři a zdravotně znevýhodnění, je dlouhodobě velmi vytížená.

Rekonstrukce po povodních je u konce. Kulturní dům v Držkovicích je znovu otevřen

14. ledna 2026 15:36 | Opava | Yvona Fajtová

Kulturní dům v Držkovicích je znovu otevřen. Budovu, kterou předloni v září vážně poškodila povodeň, se podařilo po patnácti měsících náročné rekonstrukce vrátit zpět do života. Obyvatelům se otevřela symbolicky při společenském večeru místních hasičů.

Elim Opava rekonstruuje prostory zničené zářijovou povodní
Vydáno 19. února 2025 9:46, Opava, Yvona Fajtová
Centrum Elim v Opavě-Kateřinkách pokračuje v rekonstrukci prostor, kterými se loni v září prohnala velká voda. Povodeň zaplavila přízemí budovy, kde poničila kanceláře, chodby, klubovny a tělocvičnu.

Elim Opava už více než 20 let pomáhá lidem v těžkých životních situacích. Nabízí prostory pro setkávání, sport, volný čas i bohoslužby. Služby nezastavily ani zářijové ničivé povodně. Kvůli probíhající rekonstrukci ale fungují omezeně.

Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: “Teď jsme v provizorních podmínkách, kanceláře jsme měli vyklizené, protože nábytek, všechno bylo komplet zničené, tak jsme to vystěhovali do 1. patra, takže tam máme dvě klubovny a tam kolegyně fungují provizorně. Máme tam i psychoterapeutickou místnost, kterou jsme teď museli dočasně pozastavit. Nízkoprahový klub, který je taky teď nefunkční, takže kolegyně chodí do terénu a jsou v Opavě. Monitorují pohyb dětí, mládeže v Opavě a hovoří s nimi v terénu.”

Přízemní prostory voda zatopila do výšky asi metr 20 a způsobila milionové škody.

Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: “Dobrovolnické centrum a komunitní práci to zasáhlo, tam se musely vyklidit kanceláře, ten nízkoprahový klub, tam to bylo zcela zničené, ale tam byly nějaké statisícové škody, které nám nahradily, z Ministerstva práce a sociálních věcí, jsme měli mimořádnou dotaci, ale tady v tělocvičně jsme to bohužel neměli pojištěné.”
Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “V tuto chvíli pracujeme na rekonstrukci této tělocvičny, kterou nám zničila voda. Postupně dáváme dohromady jednotlivé věci, takže v tuto chvíli tu probíhají stavební úpravy, máme tu různě poškozené stěny, utěsňujeme bývalá okna a brzy přijde na to malování. Potom se pomalu pustíme do toho hlavního, do pokládání podlahy a obložení. To bude ta největší část.”

Tělocvičnu využívají nejen klienti centra Elim, ale také ZŠ Vrchní a široká veřejnost.

Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: “Pokud se nám to podaří v září zprovoznit, tak ty náklady budou kolem 3 milionů a pokud bysme z toho chtěli udělat moderní halu, tak 10 milionů.”
Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “Pokud by byli lidé ochotni pomoct nám k obnově toho našeho objektu a našich služeb, tak to nejjednodušší, co v tuto chvíli je, je Donio sbírka. Obnova centra Elim, které 20 let pomáhá v Opavě. Tak je nazvaná ta sbírka a za jakýchkoliv příspěvek jsme velice vděční.”

Elim Opava vznikl po povodních v roce 97 přestavbou chátrající budovy bývalé kotelny a od té doby slouží nejen místní komunitě, ať už dětem nebo jejich rodinám. Nabízí mimo jiné nízkoprahové služby, dobrovolnické centrum nebo doprovodnou organizaci pro pěstounské rodiny. S úklidem po zářijových povodních pomáhal kdekdo.

Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “My jsme měli obrovskou škálu dobrovolníků, kteří nám přišli pomoct, byl to opravdu poklad. Měli jsme tu spoustu žáků, kteří přišli z místní základní školy nám pomoct, trávili tu dopoledne místo vyučování, spolu s nimi učitelé, objevila se tu skupina náhodných chlapů, kteří přišli, vzali věci do ruky a pustili se do práce.”

Pomáhali také hasiči, kteří tělocvičnu vyčistili od naneseného bahna, Všem patří velký dík.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000047382/elim-opava-rekonstruuje-prostory-znicene-zarijovou-povodni