Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě-Kateřinkách proběhla kontrola nového osvětlení. Tmavá místa město doplní dalšími svítidly

Opava |

V Opavě pokračuje výměna starých sodíkových lamp za moderní LED osvětlení. V Kateřinkách se vedení města osobně přesvědčilo, jak nové lampy svítí a kde je potřeba přidat další.

V Opavě-Kateřinkách proběhla večerní kontrola nového veřejného osvětlení. Vedení města se vydalo do terénu, aby prověřilo připomínky k nově instalovaným LED lampám. Podle některých obyvatel je zde několik nedostatečně osvětlených úseků.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Je bez pochyby pravdou, že některé místa mají nedostatečné osvětlení, příčin je několik. Tou hlavní příčinou je, že některé místa byly už dlouhodobě bez osvětlení, neměly dostatek lamp, takže tady budeme do budoucnosti přidávat lampy. Máme další problém a to je, že vzrostlé stromy nám stíní některé lampy. Takže tady budeme už v průběhu podzimu dělat ořez. Ale základem bude, že budeme muset tady v té oblasti, to znamená ulice Šrámkova, ulice Černá, přidat řádově 6, 7 lamp.”

Podle vedení města je nutné si uvědomit, že veřejné osvětlení má primárně sloužit pro chodce a řidiče – tedy pro veřejný prostor, nikoli pro osvětlení soukromých vchodů nebo oken. Nové LED lampy svítí cíleně dolů, bez rozptylu do stran.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Tím se snižuje výrazně světelný smog. A zároveň pro mnoho lidí, kteří měli problémy kolikrát se spánkem, protože jim veřejné osvětlení svítilo do oken, tak samozřejmě i těm to pomohlo.”
Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Způsob toho osvětlení byl dříve rozvrstvený hodně takovým světelným smogem, že lampa osvětlovala celé okolí, ať už i okna, fasády domů a tak dále, což dneska ta norma říká, že opravdu máme osvětlovat ty chodníky, máme osvětlovat cesty a ne vlastně dělat ten světelný smog, který svítil i mimo ty chodníky a mimo ty cesty.”

V rámci výměny sodíkových lamp je naplánovaných celkem 7 etap. Momentálně skončila třetí etapa.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “To znamená, vyměnili jsme z plánovaných zhruba 7 tisíc světel kolem 3 tisíc světel. Další etapy budou následovat, další čtvrtá etapa bude centrum města, kde budeme měnit kompletně historické lampy za LED žárovky, LED svítidla. Ta výměna je plánovaná nejen z důvodu životnosti těch lamp, které už byly na hraně té své životnosti, ale také z toho důvodu, že sodíkové lampy se dál nebudou vyrábět.”

Město tak plánuje postupně doplnit i nové sloupy tam, kde jsou nyní úseky příliš tmavé. Kromě úspory energií přinese projekt i delší životnost lamp a nižší náklady na údržbu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “My věříme v to, že do budoucna i ta temná místa, která se teď mohou objevovat z toho důvodu, že opravdu jsme vyměnili pouze žárovky, to znamená ty svítidla, záhled lampy, tak budou postupně doplňovány a ta svítivost v tom městě se opravdu zlepší.”

Vedení města chce na připomínky reagovat a v nejbližší době doplnit osvětlení v nejproblémovějších místech jako jsou ulice Černá, Šrámkova a Antonína Sovy. Kompletní obnova všech lamp v Opavě má být dokončena do roku 2026.

Nahlásit chybu


K tématu

V Opavě-Kateřinkách proběhla večerní kontrola nového veřejného osvětlení. Některá místa jsou tmavá

30. října 2025 15:09 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě pokračuje výměna starých sodíkových lamp za moderní LED osvětlení. V Kateřinkách se vedení města osobně přesvědčilo, jak nové lampy svítí a kde je potřeba přidat další.

V Opavě začala stavba nového mostu. Ten původní nenávratně poškodila loňská povodeň

18. června 2025 17:29 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě-Kateřinkách začala stavba nového mostu na Ratibořské ulici. Ten původní nenávratně poškodila zářijová povodeň a musel být stržen. V současnosti řidičům a chodcům slouží mostní provizorium.

Klienti Centra denních služeb v Opavě-Kateřinkách vyráběli vánoční ozdoby pro Horní náměstí

8. listopadu 2025 16:57 | Opava | Yvona Fajtová

Advent se blíží a s ním i přípravy na vánoční výzdobu v Opavě. Letos ozdobí Horní náměstí nejen světýlka a vánoční stromy, ale také originální ozdoby, které vznikly z rukou klientů Denního centra. Při jejich výrobě nechyběla radost, fantazie ani sváteční atmosféra.


Předvánoční atmosféru navodily jarmarky v Janovicích a na Bystrém

Včera 9:04 | Janovice | Libor Běčák

Tradice rozsvícení vánočních stromů se drží i v Janovicích. Vánoční jarmark s mnoha stánky a hudebním programem se konal také v místní části Bystré.

Záchranáři přijeli ke kolabujícímu muži v Karviné. Čidlo je upozornilo na oxid uhelnatý

Včera 22:31 | Karviná | Jiří Cileček

Kolabující muž z Karviné si přivolal záchranku. Zdravotníkům po vstupu do bytu začalo pískat čidlo oxidu uhelnatého. Hned věděli, kde je problém, muži pomohli a přivolali hasiče.

Dobrovolníci pořádají Vánoční sbírku pro děti z ostravských nemocnic

6. prosince 2025 17:48 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Dlouhé dny v nemocnici jsou pro děti náročné, zvlášť v období Vánoc. Skupina dobrovolníků z Ostravska proto organizuje Vánoční sbírku pro děti v ostravských nemocnicích, která má dětem přinést více radosti, hry a pocit, že na ně někdo myslí. A to na základě konkrétních přání zdravotníků z jednotlivých oddělení.

Auto v kolejišti zastavilo tramvaje. DPO zařídil náhradní dopravu

6. prosince 2025 19:31 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

V Ostravě skončilo další auto v kolejišti tramvají. Tentokrát u frekventované křižovatky ulic Martinovská a Opavská. Událost omezila provoz tramvají číslo 4. Dopravní podnik Ostrava zařídil náhradní dopravu.

Otužilci plavali na Žermanické přehradě Mikulášskou štafetu

6. prosince 2025 13:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Žermanické přehradě se v sobotu 6. prosince konala tradiční Mikulášská přeplavba. Jedná se o štafetu otužilců, kteří uplavali trať delší než 5 kilometrů.

Havířov velkolepě oslavil 70 let od založení města

6. prosince 2025 10:20 | Havířov | Bára Kelnerová

Vladimír Hron, Big Band Felixe Slováčka, představení Kůň pátý element, kapela Mirai a nakonec ohňostroj. Tak takovou oslavu připravilo město k 70. výročí založení Havířova. Pozváni byli i všichni obyvatelé narození v roce 1955.

Opava-Jaktař rozsvítila dřevěný betlém: klienti Charity přidali vyřezávaného velblouda

6. prosince 2025 14:45 | Opava | Yvona Fajtová

Už potřetí se v Opavě-Jaktaři slavnostně rozsvítil vyřezávaný betlém, který vyrábějí klienti a zaměstnanci Charity Opava. Letos k němu přibylo nové vyřezané zvířátko – velbloud. Betlém vznikl před třemi lety na přání místních obyvatel, kteří v městské části postrádali vánoční výzdobu.

Stavba vodovodu na ulici Na Stráni omezuje dopravu, potrvá do konce tohoto roku

6. prosince 2025 13:20 | Karviná | Gabriela Stašová

V karvinském Ráji momentálně probíhá výměna vodovodního řadu. O veškerých opravách byli obyvatelé včas informováni.

Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

5. prosince 2025 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Modernizace střechy na zimním stadionu je dokončena

5. prosince 2025 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaná víceúčelová hala v Havířově je opět v provozu. Město představilo novou střechu, vylepšenou akustiku, moderní vzduchotechniku i osvětlení a současně oznámilo, že po sezóně plánuje výměnu chladící desky.

Opavou projel mikulášský trolejbus plný světýlek, čertů i dětské radosti

6. prosince 2025 15:03 | Opava | Yvona Fajtová

Opavský Městský dopravní podnik opět vypravil oblíbený mikulášský vůz. Vánočně vyzdobený trolejbus jezdil po celém městě mimo jízdní řád a všichni mikuláši, čerti a andělé si užili jízdu zdarma.

Radost v Opavě rozdává vánoční atmosféru. Ručně vyrobené dárky a dekorace jdou na dračku

6. prosince 2025 14:15 | Opava | Yvona Fajtová

Už jen do 11. prosince máte možnost navštívit Vánoční obchůdek sociálně terapeutické dílny Radost. Klienti a zaměstnanci tohoto charitního střediska zde nabízejí mnoho rozmanitých a velmi žádaných vánočních dárků a dekorací.

Opavská věznice rozdává radost, poprvé se připojila k Andělskému stromu

3. prosince 2025 18:21 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská věznice se zapojila do darovací kampaně s názvem Andělský strom. Tou už 15. rokem nezisková organizace Mezinárodní vězeňské společenství pomáhá propojovat děti a jejich odsouzené rodiče prostřednictvím vánočního dárku.

Historická budova bývalé opavské pošty po letech znovu ožila. Ožila Koncept Marketem

3. prosince 2025 18:07 | Opava | Yvona Fajtová

Koncept Market se letos odehrál na opravdu výjimečném místě, a to v prostorách dlouho nepřístupné staré opavské pošty. Tato historická budova na Masarykově třídě, která po letech čekání míří k nové budoucnosti jako domov pro seniory, tak ožila sváteční atmosférou, designem a lokální tvorbou.

Rozsvícení vánočního stromu na Dolním náměstí v Opavě rozzářilo stovky úsměvů

3. prosince 2025 17:51 | Opava | Yvona Fajtová

Opava má za sebou jeden z nejkrásnějších okamžiků začínajícího adventu. Na Dolním náměstí se sešly stovky lidí, aby si společně užili slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Atmosféru doplnila hudba, andělé na chůdách, koledy i velkolepá andělská ohňová show.

Venkovní výtah má zajistit bezbariérový přístup do Slezského divadla v Opavě

29. listopadu 2025 16:53 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské divadlo v Opavě se po dlouhých letech může konečně dočkat řešení svého největšího provozního problému. Zcela nevyhovujícího a zastaralého přístupu pro osoby se sníženou pohyblivostí. Město připravilo projekt nového venkovního výtahu. O osudu stavby teď rozhodují památkáři a Ministerstvo kultury.

V Opavě-Kateřinkách proběhla kontrola nového osvětlení. Tmavá místa město doplní dalšími svítidly
Vydáno 5. listopadu 2025 10:29, Opava, Yvona Fajtová
V Opavě pokračuje výměna starých sodíkových lamp za moderní LED osvětlení. V Kateřinkách se vedení města osobně přesvědčilo, jak nové lampy svítí a kde je potřeba přidat další.

V Opavě-Kateřinkách proběhla večerní kontrola nového veřejného osvětlení. Vedení města se vydalo do terénu, aby prověřilo připomínky k nově instalovaným LED lampám. Podle některých obyvatel je zde několik nedostatečně osvětlených úseků.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Je bez pochyby pravdou, že některé místa mají nedostatečné osvětlení, příčin je několik. Tou hlavní příčinou je, že některé místa byly už dlouhodobě bez osvětlení, neměly dostatek lamp, takže tady budeme do budoucnosti přidávat lampy. Máme další problém a to je, že vzrostlé stromy nám stíní některé lampy. Takže tady budeme už v průběhu podzimu dělat ořez. Ale základem bude, že budeme muset tady v té oblasti, to znamená ulice Šrámkova, ulice Černá, přidat řádově 6, 7 lamp.”

Podle vedení města je nutné si uvědomit, že veřejné osvětlení má primárně sloužit pro chodce a řidiče – tedy pro veřejný prostor, nikoli pro osvětlení soukromých vchodů nebo oken. Nové LED lampy svítí cíleně dolů, bez rozptylu do stran.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Tím se snižuje výrazně světelný smog. A zároveň pro mnoho lidí, kteří měli problémy kolikrát se spánkem, protože jim veřejné osvětlení svítilo do oken, tak samozřejmě i těm to pomohlo.”
Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Způsob toho osvětlení byl dříve rozvrstvený hodně takovým světelným smogem, že lampa osvětlovala celé okolí, ať už i okna, fasády domů a tak dále, což dneska ta norma říká, že opravdu máme osvětlovat ty chodníky, máme osvětlovat cesty a ne vlastně dělat ten světelný smog, který svítil i mimo ty chodníky a mimo ty cesty.”

V rámci výměny sodíkových lamp je naplánovaných celkem 7 etap. Momentálně skončila třetí etapa.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “To znamená, vyměnili jsme z plánovaných zhruba 7 tisíc světel kolem 3 tisíc světel. Další etapy budou následovat, další čtvrtá etapa bude centrum města, kde budeme měnit kompletně historické lampy za LED žárovky, LED svítidla. Ta výměna je plánovaná nejen z důvodu životnosti těch lamp, které už byly na hraně té své životnosti, ale také z toho důvodu, že sodíkové lampy se dál nebudou vyrábět.”

Město tak plánuje postupně doplnit i nové sloupy tam, kde jsou nyní úseky příliš tmavé. Kromě úspory energií přinese projekt i delší životnost lamp a nižší náklady na údržbu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “My věříme v to, že do budoucna i ta temná místa, která se teď mohou objevovat z toho důvodu, že opravdu jsme vyměnili pouze žárovky, to znamená ty svítidla, záhled lampy, tak budou postupně doplňovány a ta svítivost v tom městě se opravdu zlepší.”

Vedení města chce na připomínky reagovat a v nejbližší době doplnit osvětlení v nejproblémovějších místech jako jsou ulice Černá, Šrámkova a Antonína Sovy. Kompletní obnova všech lamp v Opavě má být dokončena do roku 2026.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000051467/v-opavekaterinkach-probehla-kontrola-noveho-osvetleni-tmava-mista-mesto-doplni-dalsimi-svitidly