Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavská firma upravovala transportéry pro policii

Opava |

Policisté teď budou vyjíždět k mimořádným událostem auty, která byla vyrobena v Opavě: nové transportéry jsou vybaveny třeba světelným panelem, teleskopickým stožárem s osvětlením i kamerou. Tato auta budou nejmodernější ve vozovém parku české policie.

Na zakázce za téměř 190 milionů korun, kterou spolufinancovala Evropská unie, pracovala opavská opravárenská firma dva měsíce. Před třemi měsíci vyrobila prototyp. Během dvou měsíců pak prvních 17 aut. Celkem jich má být víc jak 100. “Vozidlo stojí necelé 2 mil, z toho podvozek 800 – 900 000. A ta vestavba odnás stojí téměř milion korun,” upřesňuje Zdeněk Gróman, majitel opravárenské firmy. Tyto transportéry se na první pohled podobají těm, které vídáme na silnici. Interiér vozu je téměř stejný, ale tady veškerá podobnost končí. Vysvětluje Petr Petřík, náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku: “Ty vozidla, která teď využíváme, tak nemají takovou výbavu…Nemají např.ty rampy, nemají vysouvací teleskop.”

Na světelném panelu mohou probíhat textové informace, je zde měřící stanice či systém pro informování o nebezpečných nákladech. Nechybí ani prostředky pro vyprošťování a zdravotnické vybavení. Vozy budou nasazeny při dopravních nehodách, uzavírkách nebo mimořádných událostech, jako jsou přírodní katastrofy.

Prvních 17 vozidel už firma předala policistům do užívání. Nová auta si pochvalují: “Hlavně je vybaveno kamerami, takže všechny přestupky jsou zaznamenané a řidiči nemají možnost se vymlouvat, že ten přestupek nespáchali, říká Radim Lukašík, PČR Markvartovice

Zakázka na 105 transportérů má být hotová do konce září. Vozy budou rozmístěny po celé republice. V Moravskoslezském kraji jich zůstane 10.

Nahlásit chybu


K tématu

Nosil zbraň na veřejnosti. Byl vypátrán za čtyři minuty

21. října 2025 10:30 | Opava | Anna Břenková

Muž se procházel se zbraněmi kolem vlakového nádraží v Opavě-Komárově. Díky oznámení svědků a bleskové reakci hlídky byl muž vypátrán během čtyř minut. Policie připomíná všem držitelům zbraní, aby je viditelně neukazovali na veřejnosti.

Téměř každý druhý řidič porušuje pravidla silničního provozu

14. října 2025 13:45 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Minulý týden proběhla v celém Moravskoslezském kraji dopravně bezpečnostní akce zaměřená na dodržování pravidel silničního provozu. Celkově bylo prověřeno přes tisíc vozidel, přestupky byly zjištěny v cca 500 případech. Nejčastější chybou řidičů byla manipulace s telefonem během jízdy.

Nová taktika kyberšmejdů. Využívají skutečná jména pro větší důvěryhodnost

31. října 2025 10:00 | Ostrava-město | Anna Břenková

Porubští kriminalisté vyšetřují několik případů podvodných telefonátů. Kyberšmejdi nově využívají skutečná jména úředníků a policajtů. Posílají falešné průkazy a zastrašují oběti. Mladá žena poslala přes milion korun na účet falešného policisty. Seniorku přesvědčili natolik, že jela z Ostravy do Prahy. Tam si vybrala peníze a předala částku milion a půl korun muži v parku. Podvodníkům hrozí až pět let za mřížemi. Policie upozorňuje, že případy nikdy neřeší po telefonu, ale na služebně. Také prosí o opatrnost a zjišťování informací přímo od banky.


Dlouhodobé sucho komplikuje provoz horských chat v Beskydech

Dnes 17:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Málo vydatných srážek způsobilo problémy provozovatelům turistických chat. Jejich vodní zdroje vysychají a vodu jim musí dovážet cisterny.

V Ostravě-Zábřehu se chystají změny. Náměstí Gen. Svobody projde revitalizací

Dnes 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Zábřežské Náměstí generála Svobody čeká velká revitalizace. Ta má posílit kvalitu veřejného prostoru, rozšířit možnosti trávení volného času a zpříjemnit každodenní život obyvatel. Právě obyvatelé měli možnost přizpůsobit podobu náměstí svému obrazu.

Ve Studénce jsou dělníci ve všech třech školách

Dnes 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Stavební aktivity je letos v létě vidět ve všech třech studéneckých základních školách. Například v budově na Butovické ulici probíhá poslední etapa výměny rozvodů kanalizace a vody. Nové budou i sprchy u tělocvičny.

Ostrava přivítala účastníky festivalu Folklor bez hranic. V ulicích roztančí celé město

Dnes 14:55 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava přivítala účastníky mezinárodního festivalu Folklor bez hranic. Na radnici je oficiálně přijalo vedení města. Tímto setkáním odstartoval týden plný tradiční hudby, tance a barevných krojů. Ostrava tak v následujících dnech naplno zažije lidový folklor.

V Těrlicku dokončují několik letních staveb, opraveny jsou silnice i chodníky

Dnes 13:37 | Těrlicko | Libor Běčák

Lidé žijící v Cílové ulici v Těrlicku se po letech dočkali nejen nového asfaltu, ale také úředního potvrzení, že jejich ulice je legální.

Zchátralý ostravský mrakodrap ožívá. Začala jeho velká přestavba

Včera 14:27 | Ostrava-město | Anna Břenková

Slavný výškový dům v Ostrčilově ulici dostane novou tvář. Dlouho chátrající budovu čeká rozsáhlá rekonstrukce na moderní bytový dům. Proměnou projde samotný mrakodrap i jeho okolí. Práce potrvají do roku 2029.

Frýdek-Místek sází na prevenci, občané to oceňují

Včera 10:51 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Vedení Frýdku-Místku připravilo pro své občany další preventivní akci. Na předem určených místech umisťuje preventivní informativní stánky Městské policie a diskutuje s občany.

Ostrava dokončila největší obměnu cisteren. Dobrovolní hasiči mají moderní vozy

Včera 12:49 | Ostrava-město | Anna Břenková

Bezpečnost v Ostravě dostává výraznou posilu. Město dokončilo největší modernizaci techniky pro dobrovolné hasiče ve své historii. K dobrovolným hasičům dorazilo deset nových cisternových vozů.

Rychvald v létě opravuje své školy, školky i sportoviště

Dnes 9:07 | Rychvald | Libor Běčák

Letní prázdniny využívá město Rychvald k modernizaci svých školských zařízení.

Na koupaliště v Havířově se vrátila soutěž ve skocích z desetimetrové věže

Včera 16:13 | Havířov | Bára Kelnerová

Po šestileté pauze se na koupaliště Jindřich v Havířově vrátila soutěž ve skocích do vody. Přilákala čtyřicet odvážlivců, mezi nimi i závodníky z Polska. Nejlepší výkony ocenila porota poháry.

V Opavě vyroste nový psí park. Do konce září má vzniknout na louce před podchodem ke Stříbrnému jezeru

Dnes 10:26 | Opava | Yvona Fajtová

Opavští pejskaři dostanou nové místo, kde budou moci své čtyřnohé parťáky pustit bezpečně z vodítka. Nedaleko Stříbrného jezera má vzniknout oplocený psí park s jednoduchými překážkami i posezením. Jde o jeden z vítězných projektů letošního participativního rozpočtu Nápady pro Opavu.

Chráněné bydlení Deštník v Opavě prošlo rekonstrukcí. Nově nabízí více pohodlí i soukromí

15. srpna 2026 23:03 | Opava | Yvona Fajtová

Více soukromí, samostatnosti a nově také možnost bydlení pro lidi s výraznějším pohybovým omezením. Chráněné bydlení Deštník v Opavě prošlo tříměsíční rekonstrukcí. Díky bezbariérovým úpravám může nově přijmout také klienty na invalidním vozíku.

Nová tiskárna pomáhá chráněným dílnám Charity Opava. Výrazně urychluje práci

15. srpna 2026 22:36 | Opava | Yvona Fajtová

Trička, mikiny, tašky nebo pracovní oděvy s fotografiemi, obrázky či firemními logy. Chráněné dílny Charity Opava rozšířily možnosti potisku textilu. Nová DTF tiskárna jim umožňuje vyrábět plnobarevné motivy, a hlavně výrazně urychluje práci lidí se zdravotním postižením.

Hrady CZ rozezněly Hradec nad Moravicí. Festival vyvrcholí koncertem Daniela Landy

15. srpna 2026 12:33 | Opava | Yvona Fajtová

Prohlídky zámku zdarma, hvězdný hudební program, hradní karneval a spousta dobrého jídla a pití. Další zastávkou letního festivalu Hrady CZ se stal Hradec nad Moravicí.

Devatenáct let dva bratři z Opavy předstírali závažné duševní onemocnění. Podle policie si přišli na miliony

14. srpna 2026 9:04 | Opava | Yvona Fajtová

Téměř devatenáct let měli dva bratři z Opavy předstírat závažné duševní onemocnění. Podle policie dokázali oklamat lékaře i úředníky a spolu s dalšími obviněnými neoprávněně získat více než jedenáct a půl milionu korun. Policisté v případu obvinili pět lidí.

Dva bratři z Opavy 19 let předstírali těžkou retardaci, obrali stát na dávkách o 11,5 milionů korun

13. srpna 2026 9:29 | Opava | Anna Břenková

Skoro dvacet let vodili za nos úředníky i doktory a přišli si tak na 11 milionů korun. Bratři z Opavy za pomoci svých rodičů předstírali vážné duševní onemocnění a pobírali sociální dávky. Zatímco doma simulovali těžkou duševní poruchu, nemluvili nebo vydávali skřeky, venku se zcela bez zábran pohybovali sami, nakupovali v nákupních centrech a vyřizovali půjčky. Celé rodině teď hrozí vězení.

Opavská firma upravovala transportéry pro policii
Vydáno 23. září 2015 12:23, Opava, Katka Geryková
Policisté teď budou vyjíždět k mimořádným událostem auty, která byla vyrobena v Opavě: nové transportéry jsou vybaveny třeba světelným panelem, teleskopickým stožárem s osvětlením i kamerou. Tato auta budou nejmodernější ve vozovém parku české policie.

Na zakázce za téměř 190 milionů korun, kterou spolufinancovala Evropská unie, pracovala opavská opravárenská firma dva měsíce. Před třemi měsíci vyrobila prototyp. Během dvou měsíců pak prvních 17 aut. Celkem jich má být víc jak 100. “Vozidlo stojí necelé 2 mil, z toho podvozek 800 – 900 000. A ta vestavba odnás stojí téměř milion korun,” upřesňuje Zdeněk Gróman, majitel opravárenské firmy. Tyto transportéry se na první pohled podobají těm, které vídáme na silnici. Interiér vozu je téměř stejný, ale tady veškerá podobnost končí. Vysvětluje Petr Petřík, náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku: “Ty vozidla, která teď využíváme, tak nemají takovou výbavu…Nemají např.ty rampy, nemají vysouvací teleskop.”

Na světelném panelu mohou probíhat textové informace, je zde měřící stanice či systém pro informování o nebezpečných nákladech. Nechybí ani prostředky pro vyprošťování a zdravotnické vybavení. Vozy budou nasazeny při dopravních nehodách, uzavírkách nebo mimořádných událostech, jako jsou přírodní katastrofy.

Prvních 17 vozidel už firma předala policistům do užívání. Nová auta si pochvalují: “Hlavně je vybaveno kamerami, takže všechny přestupky jsou zaznamenané a řidiči nemají možnost se vymlouvat, že ten přestupek nespáchali, říká Radim Lukašík, PČR Markvartovice

Zakázka na 105 transportérů má být hotová do konce září. Vozy budou rozmístěny po celé republice. V Moravskoslezském kraji jich zůstane 10.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/18881/opavska-firma-upravovala-transportery-pro-policii