Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Jihu začal 1. ročník Univerzity třetího věku

Ostrava-Jih |

V Ostravě-Jihu se mohou nově vrátit do studentských let i lidé starší 55ti let. Vůbec poprvé tady otevřeli Univerzitu 3.věku, kterou finančně podpořil městský obvod Ostrava-Jih.

Do prvního ročníku Univerzity třetího věku se přihlásilo 18 nadšených seniorů. Zaujal je atraktivní studijní program, který ve čtyřech semestrech nabízí řadu přednášek, seminářů, cvičení a tvůrčích dílen.

“Jsme moc rádi, že se to setkalo s poměrně velkým ohlasem. Máme tří oblasti, máme Umění v nás, to je zaměřené na alternativní medicínu, psychologii, filosofii, potom jsou tam počítače a je tam i takový kreativní semestr, kde se vlastně budou učit malbu, kresbu a završí se to studiem jazyků a počítačů,” říká Ingrid Červeňová, vedoucí střediska vzdělávání a kurzů KZOJ

“Univerzita třetího věku je vlastně pro aktivní seniory, kteří nechtějí trávit čas jenom doma, ale chtějí se něco dozvědět, potkat se s novými lidmi a dál se rozvíjet a pracovat na sobě i v tomto aktivním věku. My jsme připravili dvouletý program, který se skládá ze čtyř semestrů.

Já to budu zaštiťovat, komunikovat s lektory, vybírat lektory apod.,” uvádí Alena Olšáková, ředitelka MBA, odborný garant U3V

“Tak my se budeme věnovat problematice alternativní medicíny, homeopatie, fytoterapie a vůbec práce s člověkem a okolím. Myslím si, že člověk se hodně naučí, hodně zamyslí a získá tady i v rámci těchto seminářů zpětnou vazbu a obohatí to jeho já,” hovoří Jiří Moskala, garant studia MPA

Všech 18 nových uchazečů Univerzity třetího věku si už prošlo imatrikulačním obřadem, který proběhl v krásném prostředí Komorního klubu v Jubilejní kolonii. Slavnostní událost začala příchodem akademické rady, která do sálu vstoupila za zvuku akademických fanfár.

Po krátkém kytarovém vystoupení si studenti převzali z rukou starosty obvodu Ostrava-Jih Martina Bednáře indexy a dárky a zapsali se se do imatrikulační knihy. Poté byli uchazeči za zvuku studentské hymny Gaudeamus Igitur přijati do studentského stavu.

“Já jsem chtěla tady, protože jsem i vdova zároveň teprve půl roku a tak jsem si řekla, že poznám nějaké nové přátelé, něco jiného, abych měla i pohyb a tak, “ uvádí jedna ze studentek. “Ne, ne, už jsem chodila na univerzitu třetího věku v Ostravě při filosofické fakultě. Poznám nové lidi, poznám zase něco nového,” těší se další studentka. “Ta první část mě zajímá - psychologie, to je takové trošku můj obor. Kontakt s lidmi, hlavu zapojit do činnosti, kdy už člověk je v důchodu a není v práci, tak je třeba pro to něco dělat,” nechává se slyšet další ze studentek

Univerzita třetího věku zřejmě bude pokračovat, takže pokud jste se nestihli přihlásit, budete mít možnost to udělat ještě letos. Připravuje se totiž další ročník, který začne v září.

“Teď už je to plné, ale v září připravujeme další běh, takže uvidíme, jestli bude podpora a jestli bude hlavně zájem. Takže teď se snažíme, aby se to našim studentům líbilo, aby je to bavilo a odnesli si z toho, co očekávají,” říká Renáta Valerie Nešporek, ředitelka KZOJ

Univerzita třetího věku je přednostně určena pro občany Ostravy-Jihu, kteří za jeden semestr zaplatí pouhých 600 korun, 12ti sty korunami jim na něj přispívá městský obvod. Studovat na Jihu mohou i lidé odjinud. Ti si ale uhradí plnou cenu, tedy 1800 korun za jeden semestr.

Nahlásit chybu


K tématu

Retenční nádrže nebo nahrazování betonu zelení. Ostrava-Jih podporuje zelené projekty

20. května 2025 13:47 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Radnice Ostravy-Jihu obdržela ocenění za šetrnost k životnímu prostředí. Konkrétně byl oceněn projekt REPLACE, který nahrazuje betonové plochy zelení. Nejedná se ale o jediný zelený projekt. Na 16 školách v obvodu například zachytávají dešťovou vodu retenční nádrže.

Festival Pes – přítel na Jihu potěšil pejskaře i jejich čtyřnohé mazlíčky

13. května 2025 9:51 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les se proměnil v improvizovaný ráj pro čtyřnohé mazlíčky i jejich majitele a nabídl kompletní psí speciality a služby, od sušených ryb přes vodní bar a hotel až po psí rehabilitaci. Akce Pes – přítel na Jihu se konala již potřetí a cílem bylo seznámit veřejnost s tím, že mít pejska není jen radost ale také starost a současně poukázat také na zábavné aspekty tohoto soužití. Návštěvníci si mohli užít ukázky zajímavých psích aktivit jako agility a dog dancing, prezentaci různorodých plemen nebo i odborné přednášky.

Projekty v městském obvodu Ostrava-Jih pomáhají životnímu prostředí

19. května 2025 13:47 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Radnice Ostravy-Jihu obdržela ocenění za šetrnost k životnímu prostředí. Konkrétně byl oceněn projekt REPLACE, který nahrazuje betonové plochy zelení. Nejedná se ale o jediný zelený projekt. Na 16 školách v obvodu například zachytávají dešťovou vodu retenční nádrže.


K požáru pekárny v Horní Suché se zraněnými spěchali hasiči i záchranky

Včera 22:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý požár zachvátil ve čtvrtek večer pekárnu v Horní Suché. Do akce bylo nasazeno několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pro zraněné přiletěl vrtulník.

Policie hledá dítě v ohrožení. 14letá dívka odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně

Včera 18:57 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie vyhlásila status Dítě v ohrožení. Hledá 14letou dívku, která odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně. Má zdravotní problém a musí pravidelně užívat léky, které nemá u sebe.

Opilá řidička srazila v Čeladné dvě děti na chodníku. Od nehody utekla a pak ji srazil vlak

Včera 19:44, vydáno včera 11:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Opilá sedla za volant a v Čeladné při nebezpečném předjíždění vyjela ze silnice na chodník a tam srazila dvě jedenáctileté dívky. Od nehody utekla a později ji našel policejní pes u kolejí, kde ji srazil vlak. Jednu ze sražených dívek přepravil do nemocnice ve vážném stavu vrtulník.

Porubu rozzářily záhony. A květinová louka na Francouzské ulici nabídne novinku

Včera 17:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Příroda se opět s jarním počasím probouzí k životu. Poruba také letos v tomto období pokračuje v obnově a výsadbě veřejné zeleně - vysazují se nové záhony, keře i stromy.

Plamen lidskosti ocenil pracovníky v sociálních službách, kraj letos galavečer pořádal poprvé

Včera 14:00 | Celý MS kraj | Michal Slonina

Sál Janáčkovy konzervatoře hostil ve středu 15. dubna slavnostní předávání cen Plamen lidskosti. Moravskoslezský kraj na slavnostním večeru ocenil osobnosti i kolektiv pracující v sociálních službách.

Zelených projektů v Ostravě přibývá s rostoucím úspěchem Reuse centra

Včera 14:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Úspěch Reuse centra Ostrava, kde lidé vracejí do oběhu nepotřebné věci, se odráží na množství zeleně ve městě. Výtěžek z této recyklace je totiž využíván na financování zelených projektů. Letos bude rozděleno přes dva miliony korun.

Senior bus pomáhá seniorům v Mariánských Horách překonat dopravní omezení

Senioři v ostravských Mariánských Horách mají kvůli rekonstrukci ulice Novoveská komplikovanější dopravu. Radnice zareagovala rychle a pro klienty DPS zavedla speciální Senior bus.

Baseballisty Arrows Ostrava čeká první domácí zápas sezony. Přivítají Hrochy Brno

Včera 15:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Baseballisté Arrows Ostrava odstartovali novou sezonu. Svůj první domácí zápas odehrají už v pátek v porubském Arrows Parku, kde přivítají silné soupeře Hrochy Brno.

Šikmý kostel v Karviné mění tvář. Obnova exteriéru je v plném proudu

Včera 9:21 | Karviná | Anna Břenková

Od listopadu loňského roku probíhá rozsáhlá obnova exteriéru šikmého kostela v Karviné. Momentálně se nasazuje nová střešní krytina a práce se dotknou fasády kostela i sousedních hrobek. Pokud vše půjde podle plánu, práce budou dokončeny v září tohoto roku.

Ukradli charitativní kasičku z nákupního centra. Policie z Ostravy-Poruby hledá dva muže

Včera 9:21 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Zatímco jeden z mužů odlákal pozornost, druhý demontoval a odnesl charitativní kasičku s desítkami tisíc korun. Policisté nyní pátrají po dvou mužích z kamerového záznamu i případných svědcích, kteří si v neděli večer podezřelého jednání všimli. Pokud osoby na videu poznáváte, volejte linku 158.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

Včera 17:45 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem s parkováním. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a také zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na 1. stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.

Ostravská střediska pro děti mají moderní připojení. Mohou využívat špičkové technologie

Včera 11:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravská střediska volného času pro děti a mládež vstoupila do digitální éry. Nově disponují moderní vysokorychlostní konektivitou, která zásadně mění možnosti zájmového vzdělávání, ale poslouží také k zábavě a rozvoji kreativity.

Vedení Šenova se připravuje na stárnoucí populaci. Aktuálně zde staví byty pro seniory

Včera 10:06 | Šenov | Andrea Holeszová

V centru Šenova aktuálně roste jeden z nejvýznamnějších projektů města. Jedná se o výstavbu nájemního bydlení pro seniory v areálu domu s pečovatelskou službou.

Centrem Ostravy prošel průvod k oslavě Mezinárodního dne Romů

Mezinárodní den Romů se každoročně slaví 8. dubna. Připomíná historii, kulturu a identitu Romů, ale představuje také důležitý moment, kdy se mluví o porozumění, respektu a společném soužití.

Porubu rozzářily záhony. A květinová louka na Francouzské ulici nabídne novinku

15. dubna 2026 15:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Příroda se opět s jarním počasím probouzí k životu. Ostrava-Poruba také letos v tomto období pokračuje v obnově a výsadbě veřejné zeleně - vysazují se nové záhony, keře i stromy.

Slezská Ostrava ocenila zaměstnance všech základních i mateřských svých škol

15. dubna 2026 9:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Slezská Ostrava po roce znovu ocenila učitele i nepedagogické pracovníky svých základních a mateřských škol. V kulturním domě v Heřmanicích se jich dohromady sešlo přes 200 a všichni zaměstnanci si odnesli praktický dárek.

Na Jihu začal 1. ročník Univerzity třetího věku
Vydáno 13. dubna 2017 18:21, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
V Ostravě-Jihu se mohou nově vrátit do studentských let i lidé starší 55ti let. Vůbec poprvé tady otevřeli Univerzitu 3.věku, kterou finančně podpořil městský obvod Ostrava-Jih.

Do prvního ročníku Univerzity třetího věku se přihlásilo 18 nadšených seniorů. Zaujal je atraktivní studijní program, který ve čtyřech semestrech nabízí řadu přednášek, seminářů, cvičení a tvůrčích dílen.

“Jsme moc rádi, že se to setkalo s poměrně velkým ohlasem. Máme tří oblasti, máme Umění v nás, to je zaměřené na alternativní medicínu, psychologii, filosofii, potom jsou tam počítače a je tam i takový kreativní semestr, kde se vlastně budou učit malbu, kresbu a završí se to studiem jazyků a počítačů,” říká Ingrid Červeňová, vedoucí střediska vzdělávání a kurzů KZOJ

“Univerzita třetího věku je vlastně pro aktivní seniory, kteří nechtějí trávit čas jenom doma, ale chtějí se něco dozvědět, potkat se s novými lidmi a dál se rozvíjet a pracovat na sobě i v tomto aktivním věku. My jsme připravili dvouletý program, který se skládá ze čtyř semestrů.

Já to budu zaštiťovat, komunikovat s lektory, vybírat lektory apod.,” uvádí Alena Olšáková, ředitelka MBA, odborný garant U3V

“Tak my se budeme věnovat problematice alternativní medicíny, homeopatie, fytoterapie a vůbec práce s člověkem a okolím. Myslím si, že člověk se hodně naučí, hodně zamyslí a získá tady i v rámci těchto seminářů zpětnou vazbu a obohatí to jeho já,” hovoří Jiří Moskala, garant studia MPA

Všech 18 nových uchazečů Univerzity třetího věku si už prošlo imatrikulačním obřadem, který proběhl v krásném prostředí Komorního klubu v Jubilejní kolonii. Slavnostní událost začala příchodem akademické rady, která do sálu vstoupila za zvuku akademických fanfár.

Po krátkém kytarovém vystoupení si studenti převzali z rukou starosty obvodu Ostrava-Jih Martina Bednáře indexy a dárky a zapsali se se do imatrikulační knihy. Poté byli uchazeči za zvuku studentské hymny Gaudeamus Igitur přijati do studentského stavu.

“Já jsem chtěla tady, protože jsem i vdova zároveň teprve půl roku a tak jsem si řekla, že poznám nějaké nové přátelé, něco jiného, abych měla i pohyb a tak, “ uvádí jedna ze studentek. “Ne, ne, už jsem chodila na univerzitu třetího věku v Ostravě při filosofické fakultě. Poznám nové lidi, poznám zase něco nového,” těší se další studentka. “Ta první část mě zajímá - psychologie, to je takové trošku můj obor. Kontakt s lidmi, hlavu zapojit do činnosti, kdy už člověk je v důchodu a není v práci, tak je třeba pro to něco dělat,” nechává se slyšet další ze studentek

Univerzita třetího věku zřejmě bude pokračovat, takže pokud jste se nestihli přihlásit, budete mít možnost to udělat ještě letos. Připravuje se totiž další ročník, který začne v září.

“Teď už je to plné, ale v září připravujeme další běh, takže uvidíme, jestli bude podpora a jestli bude hlavně zájem. Takže teď se snažíme, aby se to našim studentům líbilo, aby je to bavilo a odnesli si z toho, co očekávají,” říká Renáta Valerie Nešporek, ředitelka KZOJ

Univerzita třetího věku je přednostně určena pro občany Ostravy-Jihu, kteří za jeden semestr zaplatí pouhých 600 korun, 12ti sty korunami jim na něj přispívá městský obvod. Studovat na Jihu mohou i lidé odjinud. Ti si ale uhradí plnou cenu, tedy 1800 korun za jeden semestr.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000008018/na-jihu-zacal-1-rocnik-univerzity-tretiho-veku