Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jih Ostravy má první dům určený jen seniorům. Nepřetržitě ho hlídá strážní služba

Ostrava-Jih |

V Ostravě-Jihu mají vůbec první dům pro seniory. Vznikl rekonstrukcí domu na ulici Čujkovova 29 v Zábřehu a nabízí celkem 90 bytů, z toho 4 pro zdravotně postižené. Pro větší bezpečnost seniorů je dům pod neustálým dohledem.

Klidný a bezpečný domov nově nabízí soběstačným seniorům z Ostravy-Jihu kompletně zrekonstruovaný dům Na Čujkovově ulici v Zábřehu. Dosud v obvodu čistě pro seniory fungovaly pouze domy s pečovatelskou službou.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dům má novou střechu a má zateplenou fasádu. Opravami prošly i vnitřní prostory jako jsou chodby, schodiště, sklepy a došlo i k výměně osobního výtahu. V rámci toho, že máme nedostatek bezbariérových bytů, tak v přízemí tohoto domu jsme vybudovali 4 krásné bezbariérové byty o velikosti 2+kk. Aby dům byl naprosto bezbariérový, museli jsme nainstalovat plošinu, která je u bočního vstupu do domu.”

Bezpečnost zajišťují nejen kamery v celém domě, ale také vrátnice s nepřetržitou 24 hodinovou strážní službou.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Od 1. listopadu, kdy tyto byty máme v nabídce, jsme obsadili již 16 bytů a stále 22 bytů máme k dispozici.”

V rámci rekonstrukce byla v domě vybudována i prádelna. Je zde pračka se sušičkou. Zatím si na ni lidé zvykají a perou tady spíše větší věci jako deky a povlečení.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Zájemci o bydlení v tomto domě na adrese Čujkovova 29 se mohou podívat na naši aktuální nabídku na webu nemovitosti.ovajih.cz, případně přímo oslovit a kontaktovat naše bytové oddělení na radnici Ostravy-Jihu. Čtyři byty, které jsou určené pro zdravotně postižené a handicapované, už jsou zadány, protože jejich nájemníky vybíral přímo magistrát města Ostravy.”

Rekonstrukce celého domu si vyžádala zhruba 57 milion korun. Více než 5 miliony z této částky přispělo Ministerstvo pro místní rozvoj. Žadatelé o bydlení v tomto domě musí mít trvalý pobyt v městském obvodu a musí být ve věku 65 let a více.

Nahlásit chybu


K tématu

Dům V Aleji díky rozsáhlým rekonstrukcím rozšíří sociální služby

4. března 2025 16:31 | Karviná | Gabriela Stašová

Stacionář pro mentálně postižené klienty Dům V Aleji prochází širokou rekonstrukcí, která mimo jiné rozšíří jeho služby také o denní centrum pro seniory. Veškeré práce jsou teprve v počátcích, přičemž klienti byli přesunuti do náhradních prostor.

Denní stacionář Dům V Aleji díky rozsáhlým rekonstrukcím rozšíří své sociální služby

4. března 2025 14:31 | Karviná | Gabriela Stašová

Stacionář pro mentálně postižené klienty Dům V Aleji v Karviné prochází širokou rekonstrukcí, která mimo jiné rozšíří jeho služby také o denní centrum pro seniory. Veškeré práce jsou teprve v počátcích, přičemž klienti byli přesunuti do náhradních prostor.

Ostrava i letos podpoří obnovu hřbitovů. Vyčleněno bylo 30 milionů korun

3. března 2025 11:33 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava v posledních letech velmi dbá na to, aby měly městské obvody dostatek financí na péči a obnovu hřbitovů. Letos je na to vyčleněno 30 milionů korun a další finance z rozpočtu jdou také přímo na Ústřední hřbitov ve Slezské-Ostravě.


Palkovice vyslaly posádku kolonizovat Mars, ta se ale raději se vrátila zpátky

Dnes 10:10 | Palkovice | Libor Běčák

Vlastní kosmickou raketou se starosta a místostarosta Palkovic vypravili na Mars, aby tam pokračovali v rozšiřování věhlasu obce, když doma už se dále rozvíjet nemohli. Vesmírnou scénkou pobavili účastníky sobotního obecního plesu.

21 evakuovaných při nočním požáru bytu na Opavsku, hořelo v kuchyni

Včera 12:48 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šest jednotek hasičů i policisté zasahovali v noci z pátku na sobotu u požáru bytu v Budišově nad Budišovkou. Nájemník z hořícího bytu zalarmoval sousedy a přivolal hasiče. V domě bylo 21 lidí, kteří se postupně dostali do bezpečí. S evakuací pomohli také policisté a 6 lidí zachránili hasiči pomocí dýchacích masek. Škoda je 400 tisíc korun a příčina požáru se zjišťuje.

Kontroly v ostravské MHD opět vykázaly desítky lidí bez platného lístku

Včera 11:08 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Přes tisíc zkontrolovaných lidí za jednu noc. Z toho na 130 vykázaných z ostravské městské hromadné dopady. Dopravní podnik má za sebou další rozsáhlé noční kontroly. Stále se opakuje dokola stejná situace, plno lidí jezdí bez platného lístku.

Porodnost dál klesá. Fakultní nemocnice Ostrava představila nová data

27. února 2026 15:11 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Ve Fakultní nemocnici Ostrava představili statistiky porodnosti za loňský rok. V Moravskoslezském kraji meziročně klesla o více než čtyři procenta. Pokles je ale mírnější než v celé České republice.

Zájem o preventivní vyšetření prsu v havířovské nemocnici rychle roste

27. února 2026 11:48 | Havířov | Bára Kelnerová

V lednu se v havířovské nemocnici rozjel screeningový mamografický program, který má za cíl včas odhalit rakovinu prsu a zvýšit šanci žen na úspěšnou léčbu. Zájem o vyšetření je ze strany žen obrovský.

Komorní sbor Ondrášek přivezl z Anglie vítěznou trofej

Včera 9:33 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Komorní sbor Ondrášek ze základní umělecké školy získal první místo na mezinárodní soutěži v anglickém Manchesteru. Pěvecké těleso obstálo v silné konkurenci a potvrdilo kvalitu české sborové tradice.

V Karviné se opravuje další vnitroblok na ulici Těreškovové, přibude v něm nový mobiliář

Včera 7:30 | Karviná | Gabriela Stašová

Nedávno se revitalizoval vnitroblok na ulici Borovského, nyní je na řadě další - na ulici Těreškovové. Zde se kompletně obnovuje mobiliář, zeleň i chodníky. Oprava přispěje k většímu komfortu místních obyvatel.

Mrznoucí Dnipro prosí o pomoc partnerskou Ostravu. Město s diecézní charitou pořádá sbírku

27. února 2026 13:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Partnerské město Dnipro žádá Ostravu o pomoc. Po neustálých útocích Rusů na energetickou infrastrukturu přežívají obyvatelé bez tepla a elektřiny. Ostrava proto společně s Diecézní charitou ostravsko-opavskou uspořádala sbírku na nákup elektrocentrál a nabíjecích stanic.

Stavba podjezdu uzavře v březnu Nádražní ulici, řidiči si budou zvykat na objízdné trasy

27. února 2026 9:59 | Studénka | Petra Dorazilová

Projekt podjezdu pod železniční tratí se dostává do druhé fáze. Stavební práce začnou i v místě samotného křížení kolejí s ulicí Nádražní. Průjezd komunikací se řidičům uzavře 7. března.

Senior Expres v Mariánských Horách už 10 let pomáhá seniorům a lidem se zdravotním postižením

26. února 2026 16:51 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Už deset let funguje v Ostravě-Mariánských Horách služba Senior Expres. Radnice ji zavedla pro starší obyvatele obvodu a jejím hlavním cílem je pomoci těm, kteří se sami k lékaři nebo na další důležitá místa nedostanou.

Na základní škole Gen. Píky pracují s novými, moderními technologiemi. Mezi nimi je i robot

27. února 2026 12:49 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Na základní škole Gen. Píky v centru Ostravy používají k výuce nově vybavené učebny, plné moderních technologií. Jednou z nich je i robot, který odpovídá na otázky studentů.

17letý mladík ukradl mobil cizinci, byl dopaden se svými kumpány za několik minut

27. února 2026 8:39 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Předstírali pomoc, přitom kradli. Trojice mladých mužů si všimla cizince, který uklouzl na ledě a spadl. Místo pomoci byl muž okraden o mobil. Celou událost ale viděli nedaleko stojící policisté. Stačila chvíle a muži ve věku 17, 19 a 24 let byli dopadeni.

Reprezentační ples Slezské se konal v Trojhalí. Hostem večera byl Petr Kotvald

27. února 2026 8:16 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Stejně jako v loňském roce se reprezentační ples městského obvodu Slezská Ostrava uskutečnil v centru města v Trojhalí Karolina. Letos byl hostem večera zpěvák Petr Kotvald, který svými písněmi roztančil celý parket.

40 let od ukončení provozu dvounápravových tramvají v Ostravě připomněly nostalgické jízdy

26. února 2026 17:50 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba si připomněla 40 let od ukončení provozu dvounápravových tramvají na trati Vřesinská-Zátiší. Nostalgické jízdy si o víkendu užili nejen pamětníci. O akci byl, i přes nepřízeň počasí, velký zájem.

Poruba se chystá na Velikonoční jarmark. Opět se uskuteční na Alšově náměstí

26. února 2026 17:40 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se připravuje na Velikonoční jarmark. Těšit se můžete na stánky i doprovodný program. A stále se mohou hlásit také zájemci, kteří by chtěli na jarmarku prodávat velikonoční zboží.

Karneval porubských školek bavil děti i dospělé. Letos v duchu Ledového království

26. února 2026 17:27 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Klub Garage v Ostravě-Martinově zaplnily princezny, superhrdinové, zvířátka i sportovci. Konal se zde totiž karneval tří porubských školek. Letošní ročník se nesl v duchu Ledového království.

Jih Ostravy má první dům určený jen seniorům. Nepřetržitě ho hlídá strážní služba
Vydáno 7. prosince 2021 20:11, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
V Ostravě-Jihu mají vůbec první dům pro seniory. Vznikl rekonstrukcí domu na ulici Čujkovova 29 v Zábřehu a nabízí celkem 90 bytů, z toho 4 pro zdravotně postižené. Pro větší bezpečnost seniorů je dům pod neustálým dohledem.

Klidný a bezpečný domov nově nabízí soběstačným seniorům z Ostravy-Jihu kompletně zrekonstruovaný dům Na Čujkovově ulici v Zábřehu. Dosud v obvodu čistě pro seniory fungovaly pouze domy s pečovatelskou službou.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dům má novou střechu a má zateplenou fasádu. Opravami prošly i vnitřní prostory jako jsou chodby, schodiště, sklepy a došlo i k výměně osobního výtahu. V rámci toho, že máme nedostatek bezbariérových bytů, tak v přízemí tohoto domu jsme vybudovali 4 krásné bezbariérové byty o velikosti 2+kk. Aby dům byl naprosto bezbariérový, museli jsme nainstalovat plošinu, která je u bočního vstupu do domu.”

Bezpečnost zajišťují nejen kamery v celém domě, ale také vrátnice s nepřetržitou 24 hodinovou strážní službou.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Od 1. listopadu, kdy tyto byty máme v nabídce, jsme obsadili již 16 bytů a stále 22 bytů máme k dispozici.”

V rámci rekonstrukce byla v domě vybudována i prádelna. Je zde pračka se sušičkou. Zatím si na ni lidé zvykají a perou tady spíše větší věci jako deky a povlečení.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Zájemci o bydlení v tomto domě na adrese Čujkovova 29 se mohou podívat na naši aktuální nabídku na webu nemovitosti.ovajih.cz, případně přímo oslovit a kontaktovat naše bytové oddělení na radnici Ostravy-Jihu. Čtyři byty, které jsou určené pro zdravotně postižené a handicapované, už jsou zadány, protože jejich nájemníky vybíral přímo magistrát města Ostravy.”

Rekonstrukce celého domu si vyžádala zhruba 57 milion korun. Více než 5 miliony z této částky přispělo Ministerstvo pro místní rozvoj. Žadatelé o bydlení v tomto domě musí mít trvalý pobyt v městském obvodu a musí být ve věku 65 let a více.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000028842/jih-ostravy-ma-prvni-dum-urceny-jen-seniorum-nepretrzite-ho-hlida-strazni-sluzba