Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka se zapojila do boje proti kyberšikaně originálně - tvorbou vlastního komiksu

Ostrava-Mariánské hory |

Základní škola Generála Janka v ostravských Mariánských Horách se zapojila do boje proti kyberšikaně originálním způsobem, tvorbou vlastního komiksu. Cílem je upozornit na nebezpečí, které ve virtuálním světě hrozí nejen dětem a mladistvým, ale také seniorům.

Na mariánskohorské ZŠ Gen. Janka vzniká komiks o kyberšikaně. Na jeho tvorbě se od začátku podílejí i děti, které vymyslely příběh, napsaly scénář a účastnily se i focení a natáčení.

Martin Kolář, ředitel, ZŠ Gen. Janka: “Přípravy trvaly několik týdnů, protože první fáze byl dotazník, kdy jsme zjišťovali nejdříve zkušenosti těch dětí s kyberprostorem, jestli byly vystaveny kyberšikaně, jakého typu a následně se vytvářel ten scénář, to trvalo další jeden, dva týdny, potom proběhl ještě workshop s herci, kdy se děti učily jak na tu kameru působit a nyní probíhá ta realizace.”

Kateřina Šebíková, role Nely, žákyně ZŠ Gen. Janka: “Baví mě to hodně, jsem ráda, že jsem dostala skoro hlavní roli a baví mě, že to fotíme a můžeme se na tom vyřádit. A hlavně jsem přišla o matematiku, to je taky dobrý, no a jsem zvědavá, jak to půjde dál to natáčení.”

Marie Křačková, role Lucie, žákyně ZŠ Gen. Janka: “Mě to hrozně baví, protože je to něco nového, co si můžeme ve škole vyzkoušet. Myslím, že je to fajn i z pohledu toho, že se něco nového naučíme a dozvíme se o nějakých nových věcech.”

Stanislav Samek, žák ZŠ Gen. Janka: “Pomáhám různě paní učitelce a ten nápad za mě je super, takže se mi to líbí.”

Komis zatím nemá název, vymýšlet ho budou děti hned po jeho realizaci. Každopádně obsahuje situace, které děti zažily.

Libuše Máchová, učitelka, ZŠ Gen. Janka: “To znamená, že děti opravdu žijí reálné situace. Pevně věřím, že to bude ok a že děti nějakým způsobem ten svůj výtvor budou přenášet dál na jiných školách a samozřejmě prezentovat i ostatním i třídám tady na škole.”

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák: “Těch podnětů, které mladí lidé získávají a se kterými musí nějakým způsobem pracovat je celá řada a vlastně vytvořit preventivní materiál, který pomůže se zorientovat v problematice kyberšikany, je velmi přínosné.”

Komiks bude obsahovat 60 až 70 scén a kompletně hotový by měl být do září.

Nahlásit chybu


K tématu

Na ZŠ Gen. Janka v Mariánských Horách vytvořili komiks o kyberšikaně. Zapojili se i senioři

30. dubna 2026 16:17 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Kyberšikana se netýká jen dětí, ale stále častěji i dospělých a seniorů. Na tento problém upozorňuje nový komiks, který vytvořili žáci mariánskohorské Základní školy Generála Janka. Ten představili v domově s pečovatelskou službou.

Frýdlantští školáci společně pracovali na projektu o kyberšikaně

28. ledna 2026 13:52 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Zajímavým způsobem pojali boj proti šikaně na ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí.

Výtvarník Oldřich Hyvnar nakreslil další komiks o slavném mořeplavci

17. července 2025 8:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínský ilustrátor Oldřich Hyvnar a mořeplavec Richard Konkolski završili dva roky společné práce. Světlo světa spatřila komiksová kniha vykreslující Konkolského cestu na jeho legendární lodi Niké kolem světa.


Radnice reaguje na kritiku kvůli úpravám před obytnými domy v Prostřední Suché

Dnes 13:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Chceme mít pěkné posezení před domy, i herní prvky pro děti, záhony. Co na tom magistrátu vadí a proč to máme odstranit? Tak to nyní řeší lidé v Prostřední Suché. Situaci se snažil vysvětlit v rozhovoru náměstek primátorky Bohuslav Niemiec.

Dva řidiči zablokovali záchranářskou uličku a zdrželi sanitku při nehodě u Hladkých Životic

Dnes 13:46 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dva řidiči na dálnici D1 u Hladkých Životic vážně zkomplikovali práci záchranářům. Místo ohleduplnosti zneužili záchranářskou uličku k předjíždění kolony. Svým manévrem zablokovali cestu sanitce mířící k nehodě. Případ teď řeší policie a hříšníkům hrozí pokuta až pět tisíc korun.

Oba české hokejbalové týmy získaly stříbro na mistrovství světa, ženy i muže porazili Američané

12 zemí a přes 400 špičkových sportovců. V neděli skončilo Mistrovství světa mužů a žen v hokejbale, které se letos konalo v Ostravě. Do finále se podařilo probojovat oběma českým týmům. Na Spojené státy ale nakonec nestačily a z turnaje si odnášejí stříbro.

120 kolapsů způsobené horkem za jediný den. Záchranáři byli v pondělí rekordně vytíženi

Dnes 8:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Závratě, dehydratace a celkový kolaps. Záchranáři v moravskoslezském kraji vyjížděli v pondělí ke skoro 120 pacientům, na kterých se podepsalo tropické počasí. Nejvíce zásahů bylo v Ostravě. Záchranáři za jediný den zaznamenali více než 500 událostí a operátoři tísňových linek museli zvládnout přes 800 telefonátů.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

Dnes 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Divoká honička skončila v příkopu. Řidič se zákazem řízení ujížděl z Orlové do Ostravy až 150 km/h

Dnes 10:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Noční směna moravskoslezských policistů se změnila v dramatickou honičku. 29letý muž, který měl zákaz řízení, se snažil hlídce ujet z Orlové do Ostravy rychlostí až 150 km/h. Bezohledná jízda skončila v příkopu, kde se auto převrátilo na bok.

Zahrada mateřinky inspiruje a zásobuje kuchyni

Dnes 12:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mateřská škola Máj slavnostně otevřela Jedlou zahradu. Slouží jako prostor pro vzdělávání a inspiraci, a také zásobuje kuchyni mateřinky čerstvými potravinami.

Vítkovičtí rybáři poprvé získali pohár starostů

Pohár pro vítěze rybářského souboje městských obvodů Vítkovic a Nové Vsi poprvé získali rybáři z Vítkovic. Své soupeře v délce nachytaných ryb porazili o více než dva metry.

Den historie v Havířově přenesl návštěvníky do časů krále Artuše

Dnes 8:04 | Havířov | Bára Kelnerová

Legendy o králi Artušovi letos ožily přímo v centru Havířova. Den historie a barev pro všechny nabídl celodenní program plný rytířských soubojů, jezdeckých turnajů, historických řemesel i zábavy pro děti. Tečkou za akcí byla po setmění efektní ohnivá show.

Při požárním útoku museli hasiči v Palkovicích běžet zčásti po sjezdovce

Dnes 8:44 | Palkovice | Libor Běčák

Do Palkovic se po roce opět sjely týmy dobrovolných hasičů, aby tam bojovaly o body v Netradiční lize v požárním útoku.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Zoo Ostrava plánuje nový domov pro lvy a levharty. Pomoci může i veřejnost

Ostravská zoologická zahrada se chystá na další obří projekt ve své historii. Současný pavilon pro velké kočkovité šelmy totiž pochází ze šedesátých let a je už dávno za hranici životnosti. Vedení zoo proto představilo záměr na stavbu moderního a prostorného pavilonu. Na nákladnou přípravu projektu zahrada spouští veřejnou sbírku.

School Games 2026 vyvrcholily finálem, kde si zasportovalo na 5 tisíc dětí

Dnes 14:03 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Letos již potřetí žáky základních škol obvodu Ostrava-Jih ale také polského města Wodzisław Śląski rozpohybovala největší sportovní akce s názvem School Games. Třetí ročník s sebou přinesl novinky a opět se o něco rozrostl.

2 nová zařízení pro seniory vzniknou na ulicích Provaznická a Mjr. Nováka v Ostravě-Jihu

Dnes 10:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Finále School Games zakončilo školní rok. V Ostravě-Jihu se shromáždilo na 5 tisíc dětí

Dnes 9:03 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Letos již potřetí žáky základních škol obvodu Ostrava-Jih ale také polského města Wodzisław Śląski rozpohybovala největší sportovní akce s názvem School Games. Třetí ročník s sebou přinesl novinky a opět se o něco rozrostl.

Komenského sady zdobí nová socha. Umělecké dílo Řeč očí láká kolemjdoucí

Včera 20:48 | Ostrava-město | Anna Břenková

Obyvatelé i návštěvníci Ostravy mají v těchto dnech o důvod víc k procházce centrem města. V oblíbených Komenského sadech totiž vyrostla nepřehlédnutelná umělecká instalace. Socha s názvem Řeč očí má za cíl přimět kolemjdoucí, aby se v každodenním shonu na chvíli zastavili.

Ostrava finančně podpoří psychické zdraví školáků i sociální služby

Včera 19:21 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava podpoří více než milionem a půl korun prevenci ve školách i oblast sociálních služeb. Většina peněz zamíří do tříd na programy pro posílení psychického zdraví dětí. Zbývající finance pomohou zajistit chod nocleháren a poraden pro lidi v nouzi.

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka se zapojila do boje proti kyberšikaně originálně - tvorbou vlastního komiksu
Vydáno 30. června 2025 10:38, Ostrava-Mariánské hory, Yvona Fajtová
Základní škola Generála Janka v ostravských Mariánských Horách se zapojila do boje proti kyberšikaně originálním způsobem, tvorbou vlastního komiksu. Cílem je upozornit na nebezpečí, které ve virtuálním světě hrozí nejen dětem a mladistvým, ale také seniorům.

Na mariánskohorské ZŠ Gen. Janka vzniká komiks o kyberšikaně. Na jeho tvorbě se od začátku podílejí i děti, které vymyslely příběh, napsaly scénář a účastnily se i focení a natáčení.

Martin Kolář, ředitel, ZŠ Gen. Janka: “Přípravy trvaly několik týdnů, protože první fáze byl dotazník, kdy jsme zjišťovali nejdříve zkušenosti těch dětí s kyberprostorem, jestli byly vystaveny kyberšikaně, jakého typu a následně se vytvářel ten scénář, to trvalo další jeden, dva týdny, potom proběhl ještě workshop s herci, kdy se děti učily jak na tu kameru působit a nyní probíhá ta realizace.”

Kateřina Šebíková, role Nely, žákyně ZŠ Gen. Janka: “Baví mě to hodně, jsem ráda, že jsem dostala skoro hlavní roli a baví mě, že to fotíme a můžeme se na tom vyřádit. A hlavně jsem přišla o matematiku, to je taky dobrý, no a jsem zvědavá, jak to půjde dál to natáčení.”

Marie Křačková, role Lucie, žákyně ZŠ Gen. Janka: “Mě to hrozně baví, protože je to něco nového, co si můžeme ve škole vyzkoušet. Myslím, že je to fajn i z pohledu toho, že se něco nového naučíme a dozvíme se o nějakých nových věcech.”

Stanislav Samek, žák ZŠ Gen. Janka: “Pomáhám různě paní učitelce a ten nápad za mě je super, takže se mi to líbí.”

Komis zatím nemá název, vymýšlet ho budou děti hned po jeho realizaci. Každopádně obsahuje situace, které děti zažily.

Libuše Máchová, učitelka, ZŠ Gen. Janka: “To znamená, že děti opravdu žijí reálné situace. Pevně věřím, že to bude ok a že děti nějakým způsobem ten svůj výtvor budou přenášet dál na jiných školách a samozřejmě prezentovat i ostatním i třídám tady na škole.”

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák: “Těch podnětů, které mladí lidé získávají a se kterými musí nějakým způsobem pracovat je celá řada a vlastně vytvořit preventivní materiál, který pomůže se zorientovat v problematice kyberšikany, je velmi přínosné.”

Komiks bude obsahovat 60 až 70 scén a kompletně hotový by měl být do září.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-marianske-hory/11000049507/marianskohorska-zs-gen-janka-se-zapojila-do-boje-proti-kybersikane-originalne--tvorbou-vlastniho-komiksu