Suť, listí, nábytek nebo stará elektronika. To vše a více mohou obyvatelé Ostravy odložit na sběrných dvorech. S příchodem jara jejich návštěvy přibývají.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Na jaře většinou lidé dělají doma jarní úklidy a tak jako je vždycky takovým obdobím, kdy toho přivážejí do sběrného dvora více a ještě více toho bude, až začne vegetační sezóna a začnou sekat na zahradách trávníky, protože do sběrného dvora kromě jiného lze vozit i zeleň.“
Sběrných dvorů je v Ostravě celkem jedenáct. Na všech jsou také sběrné vody do tzv. Reuse centra.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Sběrné dvory jsou takové velice užitečné zařízení, protože tak můžete odvést z domácností takřka všechny typy odpadů snad kromě toho běžného, směsného. Jsou tak rovnoměrně rozšířeny po městě, že vlastně každý má některý z nich poměrně snadno na dosah a primárně slouží k odkládání objemných a nebezpečných odpadů. To jsou základní typy odpadů. To co se nevejde do popelnice běžné před domem nebo, co má nějaké nebezpečné vlastnosti.“
Václav Bartoš, skladník sběrného dvora: „Největší problém bývá, že tady lidé přivezou třeba velké pytle a nemají ten odpad roztříděný. Mají všechno na hromadě – suť, plasty, dřevo. Když to dovezou vlastně všechno pohromadě, tak to potom musí sami roztřídit tady.“
Kromě domácích odpadů mohou občané Ostravy vyhazovat nově také stavební odpady, avšak za úplatu. Také se zde sbírají věci pro tzv. Reuse Centrum v Přívoze.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Lidé mohou darovat předměty funkční, které mohou ještě dále sloužit. Ze sběrných dvorů se pak předměty darované pro opětovné užití svážejí přímo do našeho Reuse centra v Přívoze. Tam je trošku očistíme, případně drobně upravíme, nabídneme k prodeji a ten výtěžek, který získáme se pak daruje zpátky do města na výsadbu nové zeleně.“
Od dubna se pak stejně jako každý rok prodlouží i otevírací doba sběrných dvorů, a to v řádu i několika hodin. Tato provozní doba pak bude platit až do října.