Miloš Poloczek, PČR Ostrava: „Došlo v loňském roce k poklesu nápadu trestné činnosti, zejména pouliční kriminality. Mám na mysli krádeže vloupáním do motorových vozidel nebo krádeže na osobách i násilného charakteru. To jsou loupežná přepadení a ublížení na zdraví."
V současné době je tzv. pochůzkářů v ulicích Ostravy 640 strážníků a 370 státních policistů.
Petr Kajnar(ČSSD), primátor Ostravy: „Ostrava patří k městům, která jsou rizikovější z hlediska páchání trestné činnosti, protože má nejvyšší nezaměstnanost ze srovnatelných měst, jako jsou Plzeň, Praha nebo Brno. Když se podíváte na počet kriminálních činů spáchaných na jednoho obyvatele, tak je to srovnatelné."
V Ostravě je řešení situací na úseku dopravy 49ti procentní náplní práce strážníků. V Plzni i Brně jim to zabírá 80 procent činnosti. Ostravští strážníci tak díky tomu zadrželi asi dvakrát více pachatelů trestných činů, než v Plzni a Brněnští policisté mají ještě horší bilanci.
Zdeněk Harazim, ředitel MP Ostrava: „Zavedli jsme systém okrskářů. Máme 205 okrsků, máme k tomu 205 okrskářů a snažíme se přiblížit občanům nejen tím, že dohlížíme, ale chceme být i tím, kdo pomáhá."
Podle vedení města je jednou z cest jak ještě zlepšit bezpečnostní situaci ve městě, snížení byrokratické zátěže státních policistů a jejich přemístění do ulic. Podle statistik tvoří papírování asi 70 procent jejich práce.