Porubská radnice reguluje počet holubů. Nejvíce se jich zdržuje v půdních prostorách bytových domů na 1. a 2. stavebním obvodě.
Jan Dekický (SPOLU/ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: “Jeden rok je to nejvíce 1., 2., stavební obvod, pak třeba další rok je to na 5. stavebním obvodě, ale ten 1. a 2. je takový nejvíc napadený, proto i těch odchytových míst je nejvíce v této lokalitě. V Porubě se pravidelně setkáváme s celou řadou stížností od občanů na množství holubů. My se snažíme k tomu přistupovat systematicky a civilizovaně. To znamená spousta fám, které běhají po Porubě o tom, že máme v domech naisnstalované plašiče holubů, že je trávíme různými jedy, že je zplyňujeme, tak bych chtěl všechno toto vyvrátit, není to pravda.”
Holuby odchytávají odborníci z Českého svazu ochránců přírody celoročně. Poté je odvážejí do horských oblastí, kde slouží jako potrava pro dravce.
Lubomír Kminiak, předseda Českého svazu ochránců přírody: “Aby to mělo vůbec nějaký výsledek, musíme to dělat celoročně, protože jednorázová akce je k ničemu a koncem března, jak jsou podmínky, že už je hodně mladých, tak už dospěláky neodchytáváme, protože když odchytneme toho dospěláka a nenajdeme ty mladé, tak ty mladé potom umírají týden a to je slušně řečeno prasárna, tak to radši neděláme. Jinak celoročně odebíráme vajíčka a odebíráme mladé. Je to taková prevence a ten nejlepší krok, aby se ukázalo, že fakt to má nějaký význam.”
Ročně v Porubě odchytí až 600 holubů. Rekord je 164 odchycených holubů na půdě bytového domu naproti ostravské fakultní nemocnici za jeden večer.
Lubomír Kminiak, předseda Českého svazu ochránců přírody: “My to odchytáváme večer, jak už jsou všichni uvnitř, zabezpečíme si to, aby neuletělo nic. Zakrmujeme až před odchytem , celoročně to nemá význam, protože on když má dostatek potravy, tak ho na tu půdu nedostanete, on je neskutečně inteligentní a byla by to zbytečná ztráta času a peněz. On je tak přizpůsobivý, že v létě nemáte šanci ho na tu půdu, nebo do té pasti dostat. Když mají dostatek potravy, dejme tomu, oni můžou mít 8 až 10 krát za rok mladé. Když mají málo, budou mít jenom třikrát.”
Počet holubů ovlivňuje nejen to, kde je lidé krmí, ale i to, kde nechávají otevřené popelnice, nebo zbytky jídel vyhozených u nich. Ty navíc lákají i potkany.
Jan Dekický (SPOLU/ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: “Co těm holubům zjednodušuje život, tak to jsou různé atiky na domech, kde si můžou sednout, takže jsou to takové ty starší domy, které známe z 50. let, které takhle jsou zkrášleny. Hodně se snaží družstva instalovat bodce, máme zkušenost, že to není všespásné a pomáhá to naprosto minimálně.”
Měli by se tak poradit s odborníkem, aby to nebyly vyhozené peníze.