Slezská Ostrava letos postupně zrekonstruuje devět učeben na všech čtyřech základních školách. Stavební úpravy byly zahájeny v lednu a první etapa modernizace už byla dokončena. Na základní škole Bohumínská, Škrobálkova, Pěší a Chrustova už mají hotových šest učeben.
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: „Druhá fáze stavebních úprav byla do konce května a dokončená modernizace učeben bude do konce šestého měsíce s tím, že se počítá, že to bude všechno hotovo dřív.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Cílem této modernizace bylo zejména přizpůsobit se dnešnímu modernímu světu. Chceme, aby se naši žáci neztratili, aby měli digitální kompetence. To znamená, že v nových učebnách nenaleznou jenom výpočetní techniku, ale například i zařízení pro výuku virtuální reality, nebo pro robotiku.“
Na modernizaci zbývajících učeben čeká v rámci druhé etapy ještě základní škola Bohumínská, Chrustova a Pěší. Druhá modernizovaná učebna bude na Základní škole Pěší sloužit primárně výuce jazyků. Video systém proto nahradí audiosystém. Přes něj bude moct s učitelem komunikovat jednotlivec, skupina, nebo celá třída.
Kamil Tabášek, ředitel ZŠ Pěší: „Děti budou vyzývány pomocí softwaru ke komunikaci. Budou mít sluchátka a budou odpovídat virtuálně paní učitelce, takže je schopná si vzít třeba skupinu A – to bude třeba šest žáků – a těch šest žáků bude muset komunikovat s paní učitelkou.“
Akce byla dotována z Integrovaného regionálního operačního programu pro rok 2021-2027, a to částkou 21 milionů korun. Dotace pokryla větší část nákladů.
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: „Veškeré náklady na modernizaci učeben, to znamená stavební práce a vybavení IT učeben, stálo dohromady 26 milionů, z toho stavební práce stály 4,8 milionů a vybavení IT 21,2 milionů.“
Kamil Tabášek, ředitel ZŠ Pěší: „Určitě jsme šťastní, že máme vybudované dvě nové učebny, máme vybavení novými metodami, co se týče virtuální reality, co se týče vizualizérů, co se týče laserů, laserových dataprojektorů. Už se těšíme, až to celé spustíme. Děti už se na to chodily dívat a jsme strašně rádi, že pod tím projektem mohly být tyto dvě učebny vybudovány.“
Asi největším lákadlem a inovací bude pro děti na školách virtuální realita. Nové VR brýle umožní vyučovat předměty zábavnější formou.
Kamil Tabášek, ředitel ZŠ Pěší: „Při nasazení těch brýlí máme výukové programy, to znamená, že děti místo 2D obrazu mají 3D obraz, kdy můžou vstupovat do různých zámků, do různých chemických procesů.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zároveň máme na našich základních školách připravený i další projekt. Jedná se o učebny praktických předmětů, kdy bychom chtěli na všech základních školách zrenovovat školní dílny, ale třeba i cvičné kuchyňky, nebo vybudovat nové skleníky.“
Třeba na základní škole Pěší je už teď o nový skleník i kuchyňky velký zájem jak ze strany vedení, tak i samotných žáků.