Křovinořezy, zahradní sekačky, traktory a veškerou další potřebnou techniku povolal městský obvod 22. dubna do akce. Po deštivých čtrnácti dnech se ve Slezské Ostravě mohlo začít s jarním kosením. Současně se kosí veřejná zeleň, hřbitovy i cyklostezky.
Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: „Městský obvod Slezská Ostrava kosí trávu cca čtyřikrát ročně. Jedno kosení vyjde zhruba na 3 500 000 korun, ročně tak obvod proinvestuje za sekání trávy zhruba patnáct milionů korun. Protože kosíme opravdu velkou plochu – jedná se zhruba o 743 000 metrů čtverečních – tak jedno posekání obvodu zabere cirka 6-7 týdnů.“
Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: „Na tu náročnou plochu je třeba opravdu rozsálá technika, takže když začneme obyčejnými fukary a křovinořezy, které známe, tak jsou to potom samozřejmě výkonné profi sekačky.“
Aby se stihly velké plochy posekat včas, používají technické služby taky sekačky s větším záběrem.
Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: „V průběhu šesti let jsme pořídili dva horské traktory Reform, a ty mají záběr až 2 metry 10 cm, což je důležité proto, aby všechno probíhalo kontinuálně a rychle a aby byli občané spokojeni.“
Běžně se ve Slezské Ostravě kosí 4krát za rok a na intenzivněji využívané plochy vyjíždějí sekačky častěji. Takovým lokalitám se věnují i dělníci čištění města.
Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: „Jedná se nejen o okolí Slezskoostravské radnice, ale také okolí cyklostezek podél řeky Ostravice, ale třeba i okolí škol a školek nebo další exponovaná místa.“
Účelem je zabránit rozmnožení plevelných a invazivních rostlin, a samozřejmě eliminovat klíšťata. Ne každý občan je ale s četností kosení spokojen.
Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: „Existuje více názorů na četnost sekání, my se samozřejmě snažíme všem vyhovět, ale záleží taky na finančních možnostech a také počasí.“
Kvůli riziku klíšťat by někteří občané chtěli kosit častěji, kvůli biodiverzity by druhá skupina četnost kosení naopak omezila. Z pohledu městského obvodu záleží na tom, jestli se jedná o plochu pobytovou, nebo pohledovou. Problematické jsou květnaté louky pro motýly.
Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: „V Heřmanicích máme loučku, kde je i posezení, a než se tam ti občané dostanou, tak chytnou nějaké klíště, takže ono to má svoje pro a proti.“
Kosení je rozfázováno na sedm lokalit, které na sebe postupně navazují. Jak rychle se ale poseká záleží hlavně na počasí.
Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: „Jestliže jsme začali teď 22. dubna, tak bychom měli někdy na začátku června mít posekáno a mělo by na to navazovat druhé sekání. Samozřejmě do toho ale jdou i klimatické podmínky. To znamená, že když máme deštivo až deset dní, tak se ty termíny posouvají, ale není to zase tak enormní zpoždění. Vždycky se snažíme, aby bylo dosekáno v termínu.“