Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezskoostravský hrad ukazuje život hraběte Wilczka a jeho polární expedici

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

Nová interaktivní výstava ve sklepení Slezskoostravského hradu představuje návštěvníkům zajímavou formou nejen osobu posledního majitele Slezskoostravského panství, ale taky jeho klíčovou roli v první rakousko-uherské polární expedici, které se dokonce sám zúčastnil.

Aristokrat, průmyslník, cestovatel, badatel, sběratel a mecenáš – to byl Johann Nepomuk hrabě Wilczek. Právě tomuto významnému šlechtici je věnována výstava Země na obzoru!!!, která připomíná taky jeho polární expedici.

Krista Balcar, kurátorka výstavy: „My jsme se ji rozhodli udělat právě proto, že nám vyšlo krásné lukrativní výročí 150 let od úspěšného návratu této polární výpravy, a protože jejím hlavním sponzorem a iniciátorem byl právě hrabě Wilczek, majitel Slezskoostravského panství.“

Jako zkušený cestovatel se ale hrabě Wilczek části výpravy taky osobně zúčastnil, přestože jeho loď byla jen pomocná.

Vítězslav Vilímek, odborný konzultant: „Historie polárních výprav není jenom historie velkých zemí typu Velké Británie, velkých Spojených států amerických, ale také bezprostředně našich předků – Čechů a obyvatel Rakouska-Uherska. Koneckonců i lidé z našeho regionu se bezprostředně účastnili objevů Arktidy.“
Jiří Brňovják, autor textů: „Tento podnik byl samozřejmě vnímán jako velké dobrodružství, které nejenom přinese důležité vědecké objevy, ale šlo i o jakousi, řekněme, vědeckou soutěž mezi jednotlivými státy a Rakousko-Uhersko nechtělo zůstat v pozadí.“

První rakousko-uherská polární expedice byla jako jedna z mála v té době úspěšná a vedla k objevu Země Františka Josefa.

Jiří Brňovják, autor textů: „Už delší dobu se předpokládalo, že právě v prostoru mezi Špicberky a Novou Zemí se musí nacházet pevnina, která brzdí ledovou masu, a předpokládalo se, že tady tedy nějaká pevnina bude a že by odtud mohla směřovat další aktivita k objevování takzvané Severovýchodní stezky.“

Kromě výpravy se výstava na Slezskoostravském hradě zaměřuje i na význam a historii rodu Wilczků a samotnou osobu hraběte Johanna Nepomuka.

Aleš Zářický, odborný konzultant: „Hans Wilczek v podstatě celý projekt, celou výpravu, zaplatil z vlastních zdrojů a na základě toho vlastně také máme to pojmenování Wilczkův ostrov. Dostalo se mu té cti, že byl podle něj jeden z ostrovů tohoto souostroví pojmenován.“
Vladimír Kotek, grafik: „Většina těch kostýmů, ve kterých se fotil, nebyla součástí jeho úchylky, ale souvisí to s kostýmovou slavností. My jsme je ale využili, protože nám přišlo legrační, jak se v těch kostýmech předvádí, a tyhle figury potom mají návštěvníka provázet výstavou.“

Hradním sklepením budou postavy hraběte provázet až do konce roku 2025.

Nahlásit chybu


K tématu

Na Slezskoostravském hradě jsou k vidění mistrovské kopie korunovačních klenotů

Originály korunovačních klenotů jsou k vidění jen jednou za pár let a vždy pouze na krátkou chvíli na Pražském hradě. Výstava České korunovační klenoty na dosah proto přináší návštěvníkům jedinečnou příležitost, prohlédnout si mistrovské kopie svatováclavské koruny, jablka a žezla v klidu a zblízka.

Nová výstava na hradě ukazuje loutky z depozitáře ostravského divadla, zaujme malé i velké

Maňásky, manekýny, javajky, marionety a spoustu dalších loutek z depozitáře ostravského loutkového divadla mohou návštěvníci nově obdivovat na Slezskoostravském hradě. V plánu jsou ale i lektorské programy a dílničky, věnující se třeba jejich výrobě.

Nová výstava na Slezskoostravském hradě ukazuje loutky z depozitáře ostravského divadla

Maňásky, manekýny, javajky, marionety a spoustu dalších loutek z depozitáře ostravského loutkového divadla mohou návštěvníci nově obdivovat na Slezskoostravském hradě. V plánu jsou ale i lektorské programy a dílničky, věnující se třeba jejich výrobě.


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2025 od 25 560 Kč/měsíc

Nadaní prvňáčci na ZŠ Šalounova ve Vítkovicích budou chodit do Třídy vzdělání

Třídy Světa vzdělání jsou součástí vybraných základních škol v ČR. Žáci se v nich už od 1. třídy učí angličtinu, systematicky rozvíjejí své logické myšlení, matematiku, informační technologie a s pomocí učitele pracují na zdravém rozvoji celé své osobnosti i na budování pozitivních vztahů ve třídě.

Adventní bezpečnostní akce v Ostravě nabízí rady, dílničky i vánoční tramvaj

Včera 11:36 | Ostrava-město | Libor Běčák

Tradiční akce Bezpečnější nakupování, parkování a cestování odstartuje i letos v Ostravě. Projekt zaměřený na prevenci krádeží a zvyšování bezpečnosti pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s policií, hasiči a dopravním podnikem. Součástí jsou preventivní aktivity v obchodních centrech, na trzích i ve vánoční tramvaji.

Městský obvod Ostrava-Jih zná výsledky hlasování do participativního rozpočtu Náš Jih

Již devátý ročník participativního rozpočtu Náš Jih zná své vítěze. Do hlasování se zapojilo 5027 Jižanů, kteří k realizaci vybrali celkem 11 projektů. Hlasováním se rozhodlo také o podobě hodin na náměstí v Hrabůvce.

Jaké je to být zastupiteli obvodu si vyzkoušeli žáci ZŠ z Ostravy-Jihu

Vybraní žáci z 8. a 9. tříd základních škol Jihu se setkali v zastupitelské místnosti radnice na simulovaném žákovském zastupitelstvu. Jeho cílem je zvýšit zájem mladých lidí o komunální politiku a prakticky jim ukázat, jak se lze zapojovat do řešení problémů v jejich okolí.

Studentská historická konference se věnovala železnici

Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě – Porubě podniká na podzim řadu zajímavých aktivit. Jednu z nich jsme navštívili v nedaleké knihovně.

Na hradě začal cyklus přednášek Historický podzim, letos se věnuje hlavně Slezské Ostravě

Jak se bádá po ostravské historii, jakou roli měli pro Ostravu i celé Rakousko-Uhersko poslední majitelé Slezskoostravského panství, nebo jak vypadala složitá historie zdejšího hradu – to vše se mohou dozvědět návštěvníci Historického podzimu na Slezskoostravském hradě.

Slezskoostravský hrad ukazuje život hraběte Wilczka a jeho polární expedici
Vydáno 18. října 2024 13:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Nová interaktivní výstava ve sklepení Slezskoostravského hradu představuje návštěvníkům zajímavou formou nejen osobu posledního majitele Slezskoostravského panství, ale taky jeho klíčovou roli v první rakousko-uherské polární expedici, které se dokonce sám zúčastnil.

Aristokrat, průmyslník, cestovatel, badatel, sběratel a mecenáš – to byl Johann Nepomuk hrabě Wilczek. Právě tomuto významnému šlechtici je věnována výstava Země na obzoru!!!, která připomíná taky jeho polární expedici.

Krista Balcar, kurátorka výstavy: „My jsme se ji rozhodli udělat právě proto, že nám vyšlo krásné lukrativní výročí 150 let od úspěšného návratu této polární výpravy, a protože jejím hlavním sponzorem a iniciátorem byl právě hrabě Wilczek, majitel Slezskoostravského panství.“

Jako zkušený cestovatel se ale hrabě Wilczek části výpravy taky osobně zúčastnil, přestože jeho loď byla jen pomocná.

Vítězslav Vilímek, odborný konzultant: „Historie polárních výprav není jenom historie velkých zemí typu Velké Británie, velkých Spojených států amerických, ale také bezprostředně našich předků – Čechů a obyvatel Rakouska-Uherska. Koneckonců i lidé z našeho regionu se bezprostředně účastnili objevů Arktidy.“
Jiří Brňovják, autor textů: „Tento podnik byl samozřejmě vnímán jako velké dobrodružství, které nejenom přinese důležité vědecké objevy, ale šlo i o jakousi, řekněme, vědeckou soutěž mezi jednotlivými státy a Rakousko-Uhersko nechtělo zůstat v pozadí.“

První rakousko-uherská polární expedice byla jako jedna z mála v té době úspěšná a vedla k objevu Země Františka Josefa.

Jiří Brňovják, autor textů: „Už delší dobu se předpokládalo, že právě v prostoru mezi Špicberky a Novou Zemí se musí nacházet pevnina, která brzdí ledovou masu, a předpokládalo se, že tady tedy nějaká pevnina bude a že by odtud mohla směřovat další aktivita k objevování takzvané Severovýchodní stezky.“

Kromě výpravy se výstava na Slezskoostravském hradě zaměřuje i na význam a historii rodu Wilczků a samotnou osobu hraběte Johanna Nepomuka.

Aleš Zářický, odborný konzultant: „Hans Wilczek v podstatě celý projekt, celou výpravu, zaplatil z vlastních zdrojů a na základě toho vlastně také máme to pojmenování Wilczkův ostrov. Dostalo se mu té cti, že byl podle něj jeden z ostrovů tohoto souostroví pojmenován.“
Vladimír Kotek, grafik: „Většina těch kostýmů, ve kterých se fotil, nebyla součástí jeho úchylky, ale souvisí to s kostýmovou slavností. My jsme je ale využili, protože nám přišlo legrační, jak se v těch kostýmech předvádí, a tyhle figury potom mají návštěvníka provázet výstavou.“

Hradním sklepením budou postavy hraběte provázet až do konce roku 2025.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000045539/slezskoostravsky-hrad-ukazuje-zivot-hrabete-wilczka-a-jeho-polarni-expedici