Už dvacátým prvním rokem se brány Slezskoostravského hradu otevírají veřejnosti. Historická stavba se za tu dobu stala jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Ostravě a svým návštěvníkům nabízí množství různorodého vyžití.
Miriam Čechová, kastelánka Slezskoostravského hradu: „Hrad máme v podstatě jako takové kulturně společenské centrum. Máme tady spoustu akcí od divadel, festivalů a koncertů přes společenské akce, soukromé oslavy a svatby. Děláme ale také edukační programy pro školy, máme tady přednášky například historického rázu, v sezóně klasické prohlídky s průvodcem a taky zajímavé výstavy.“
Hrad měl přitom ještě před několika desetiletími namále. Poškodila jej těžba uhlí, požár, povodeň, bombardování i nezájem a v roce 1954 byl na něj dokonce vypsán demoliční výměr. Právě novodobé historii hradu se bude věnovat plánovaná výstava. Pomoct by s ní měla i veřejnost.
Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „Na jaro letošního roku připravujeme výstavu a chtěli jsme do této výstavy zapojit ostravskou veřejnost, protože plánujeme ty vzpomínky, ale i jejich fotografie, zapracovat do té výstavy. Na výstavě tedy nebudou jen fotografie z archivů nebo muzeí, ale i přímo od Ostravanů. V rámci této výstavy plánujeme taky velmi bohaté přednášky, které postihnou různá témata, týkající se Slezskoostravského hradu, a veřejnost se může taky těšit na speciální komentované procházky, které se budou týkat hradu ale i Slezské Ostravy.“
Přípravě výstavy předcházelo roční bádání v historii hradu, díky kterému se návštěvníci dozví nejnovější poznatky a nedávná zjištění.
Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „Co jsem objevil, je jeden takový novinový výstřižek, který popisuje, že roku 1934 se propadla pár metrů od zámku země a objevila neznámé sklepy. Z této doby máme z tohoto novinového článku i velmi detailní popis těchto sklepů a byly to obrovské rozsáhlé prostory, kde by se mohlo vlézt až několik stovek lidí. Do dnešní doby se mi ale ještě nepodařilo najít dokument, který by toto svědectví potvrzoval. Takže Slezskoostravský hrad má další záhadu.“
Další informace, materiály i příhody z hradu shání jeho zaměstnanci mezi obyvateli Ostravy.
Lukáš Czopik, specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu: „Sháníme různé materiály. Sháníme fotografie, dokumenty, ale i vzpomínky Ostravanů na dobu, kdy ještě prolézali ruiny Slezskoostravského hradu.“
Materiály může kdokoli zaslat poštou nebo pohodlně na e-mail vyzva@slezskoostravskyhrad.cz.