Ostrava je prvním městem v České republice, které přistoupilo k systémovému řešení menstruační chudoby. Do unikátního projektu se před rokem zapojilo 37 škol včetně těch slezskoostravských, které svým žákyním zdarma nabízejí menstruační vložky.
Marie Svobodová, metodik prevence ZŠ Škrobálkova: „Projekt Menstruační chudoba na základní škole zajišťuje žákyním přístup k hygienickým potřebám, aby se mohly plně soustředit na výuku. Do budoucna přináší větší osvětu o menstruaci a rovný přístup ke vzdělávání pro všechny dívky bez ohledu na jejich sociální situaci. Tím vytváříme zdravější a podporující školní komunitu.“
Zbyněk Pražák, náměstek primátora města Ostravy: „To vede k odtabuizování problému menstruace ve společnosti a já to pokládám za velice důležité, protože menstruace je pořád takové téma, které je jakoby tajuplné, a ta děvčata jsou mnohdy stigmatizována touto situací.
V první fázi projektu vydávali vložky žákyním pověření zaměstnanci. Přestože byla situace zezačátku pro dívky nekomfortní, za půl roku se přestaly bát si o pomůcky samy říct.
Kamil Tabášek, ředitel ZŠ Pěší: „Červenaly se, rudly, když přišly poprvé. Samozřejmě měly očička stočená dolů a bály se na cokoliv se zeptat. Pak, když zjistí, že je to úplně normální, běžná věc, přijdou.“
Projekt nicméně postoupil do další fáze. Ve čtyřech vytipovaných základních školách si mohou dívky nově bez omezení odebírat menstruační vložky ze zásobníků nebo košíků přímo na toaletách. Jednou z pilotních škol je i Základní škola Škrobálkova v Ostravě-Kunčičkách.
Marie Svobodová, metodik prevence ZŠ Škrobálkova: „Protože se žákyně styděly jít za kantory a požádat je o tyto hygienické pomůcky, zvolili jsme variantu košíčků, kde si žáci mohou anonymně vzít menstruační pomůcku. Tato situace se díky anonymitě zlepšila.“
Průzkum ukázal, že díky dostupnosti menstruačních pomůcek klesla u dívek absence a že je projekt pro školy přínosný. Problémy s menstruační chudobou se ale týkají i dalších slezskoostravských škol, a to dokonce už i jejich prvních stupňů.
Kamil Tabášek, ředitel ZŠ Pěší: „Na tom prvním stupni za mnou nejdou, tam si to opravdu vyřeší paní učitelky. Mám jenom informaci, že ve čtvrté, páté třídě už to taky může probíhat, tam dostávají ty vložky. Co se týče druhého stupně, z každé třídy dvanácti holek čtyři, pět holek už normálně pravidelně přijde bez jakýchkoliv problémů.“
Začátkem příštího roku by měla být spuštěna třetí závěrečná etapa, při které budou všechny ostravské základní školy standardně osazeny zásobníky na menstruační vložky k jejich volnému použití.