Rozsáhlá rekonstrukce bývalé márnice u kostela svatého Marka v Heřmanicích je už téměř dokončena a stavba už má nové omítky, střechu, okna i dveře. V dubnu by měla být márnice slavnostně otevřena jako součást přeshraniční spolupráce.
Tereza Watzlík, referent agendy udržitelného rozvoje: „Ve spolupráci se slovenským Kysuckým muzeem v Čadci jsme se zapojili do dotačního projektu Interreg Slovensko – Česko do podprogramu Fond malých projektů. Náš projekt jmenuje Historie všemi smysly, má několik aktivit a hlavním cílem projektu je propojení slovenské a české komunity. Slovenští občané k nám do regionu v historii jezdili převážně za prací, takže spojíme historii, poznáme naše kultury, vyměníme si zkušenosti a podíváme se na jejich běžné tradice.“
Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Po první světové válce byl příliv lidí, kteří šli za prací, takže Heřmanice pojaly velké množství lidí, kteří tady pracovali, nebo kteří pracovali na dolech, ale tady bydleli.“
Slovenští přistěhovalci měli v minulosti vliv na heřmanickou komunitu i zvyky a jejich potomci v Heřmanicích stále žijí. Důvodů pro účast v projektu je ale více.
Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Proběhne zájezd s přednáškou, kde poznáme ty jejich tradice, no a oni potom přijdou tady k nám, když bude pouť svatého Marka.“
Tereza Watzlík, referent agendy udržitelného rozvoje: „Vystoupí folklorní sbor, občané budou moci vyzkoušet tradiční jídlo, pan farář odslouží slavnostní mši a takovým završením nebo zakončením celé spolupráce bude společné vysazení Stromu pokoja neboli stromu přátelství.“
Podobný strom byl v Česku vysazen jen na jednom dalším místě a v Moravskoslezském kraji bude ten heřmanický úplně první. Součástí projektu ale budou i další aktivity včetně fotografické soutěže, nebo slavnostního otevření expozice v bývalé heřmanické márnici.
Tereza Watzlík, referent agendy udržitelného rozvoje: „Tím už se vlastně dostáváme i k tomu názvu Historie všemi smysly. Chtěli jsme, aby návštěvník expozici vnímal všemi lidskými smysly. To znamená primárně zrakem, ale expozice bude obohacena taky o příjemnou vůni, bude tam i pohodlná hudba a v neposlední řadě si návštěvník může osahat kamennou sochu nebo další historické předměty.“
Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Abychom dostali co nejvíc zajímavých předmětů, protože ta kaple bude také jakýmsi muzeem, které ukazuje, jak se kdysi žilo a jak lidé krásně žili, jsme momentálně ve fázi, kdy prosíme lidi, pokud mají něco zajímavého, aby to nabídli právě do těchto prostor.“
Potřebné kontakty najdou zájemci na webu a sociálních sítích městského obvodu, nebo ve Slezskoostravských novinách.