O problémech, které přináší obyvatelům Heřmanic někdejší uložiště těžebního odpadu, jsme vás informovali už v minulém roce. Místním by se ale mohlo brzy ulevit. Diamo totiž nedávno konečně začalo s přípravnými pracemi na sanaci odvalu.
Tomáš Indrei, tiskový mluvčí DIAMO: „My momentálně kácíme na letové dřeviny tady v této centrální části haldy, tady právě v této části, která je termicky aktivní. Dále dole u vjezdu na úložné místo těžebního odpadu budujeme zázemí staveniště, to znamená jakési buňkoviště, kde naši zaměstnanci v budoucnu najdou sociální zázemí pro tu stavbu.“
V horní části haldy pracovníci pomocí těžké techniky provádí první terénní úpravy, na které naváže stavba sarkofágu. Ten bude mít za úkol prohořívající část odvalu uhasit.
Ludvík Kašpar, ředitel DIAMO: „Sarkofág spočívá v tom, že bude celá halda zatěsněna vhodnými materiály, jako je cementopopílkový stabilizát, nebo jíly a podobně. Vytvoříme de facto na celém odvalu nepropustnou krustu, která zabrání přístupu kyslíku, tím se výrazně omezí další vývoj hoření. Ten sarkofág potom lze ozelenit a ta halda potom ve výsledku může být, řekněme, zelený kopec.“
S podobnou metodou utlumení termické aktivity má podnik zkušenost už z odvalu na Kladensku, kde díky sarkofágu klesla teplota za dvanáct let z 1000°C na pouhých 40°C.
Ludvík Kašpar, ředitel DIAMO: „Je to metoda, která má nejmenší negativní vliv na životní prostředí, a to zejména z toho důvodu, že nezasahuje zásadním způsobem do té hořící části haldy, která generuje obrovské množství prachu, který není prakticky v technických možnostech eliminovat. To je jedna věc. Druhá věc je, že se velmi málo manipuluje s materiálem, nemusíte ho nikam odvážet a tak dále. To znamená, že i redukujete uhlíkovou stopu, zátěž, kamiony.“
Problematikou sanace odvalu a jeho vlivem na občany se už delší dobu zabývá taky vedení městského obvodu Slezská Ostrava.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „V průběhu let jsme iniciovali i řadu opatření, která měla zmírnit vliv odvalu a činnosti na něm probíhajících na nejbližší okolí, zejména na zástavbu v Heřmanicích. Bohužel aktuální kroky, které provádí stát, potažmo státní podnik, s námi nejsou konzultovány, nejsme o nich ani nijak podrobně informováni a dozvídáme se je spíše z médií.
Radnice by uvítala lepší komunikaci nejen s vedením obvodu, ale taky transparentnější předávání informací občanům. Diamo nicméně aktuálně řeší další problém v souvislosti se samotnou sanací. Postup prací brzdí pozastavená veřejná zakázka.
Tomáš Indrei, tiskový mluvčí DIAMO: „V tuto chvíli je pozastaven veřejný tendr na zpracovatele celé projektové dokumentace sanace Heřmanického odvalu. Ten tendr je pozastaven kvůli tomu, že jeden z účastníků podal námitku k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Já v tuto chvíli nedokážu vůbec říct, jak dlouho toto pozastavení bude trvat.“
Po vyjádření úřadu Diamo tendr vyhodnotí a má v plánu co nejrychleji pokračovat v dalších pracích.