Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezská Ostrava mění intenzitu kosení některých ploch, kosit se budou i sedmkrát do roka

Ostrava-Slezská Ostrava |

Koncem dubna začalo ve Slezské Ostravě jako každý rok už očekávané první jarní kosení. Letos ale přinese pro některé občany vítanou změnu – na vybraných místech se bude nově kosit víc než sedmkrát do roka.

Městský obvod zajišťuje pravidelné kosení více než 750 tisíc metrů čtverečních travnatých ploch a toto kosení probíhá za rok zpravidla čtyřikrát. Názory na to, jestli je to moc, nebo málo, se ale různí a je tak téměř nemožné zavděčit se každému.

anketa, občané Slezské Ostravy: „Kosí dostatečně často, kosí tak, aby byla udržována tady tato louka a pozemek. A dělají to, myslím, že pravidelně, jo. Nic bych na to nenamítal.“
anketa, občané Slezské Ostravy: „To jsem ještě nezažila. To je katastrofa. Půlmetrová tráva a nekosí to tak, jak by to měli kosit. Tím, že tu je tolik dětí, by na to měli brát ohled. Nelíbí se mi to tady a nejsem tady s tím spokojená.“
anketa, občané Slezské Ostravy: „Je lepší, že to je pokosené, protože předtím, než to udělali, tak byla tráva hodně nahoře a nemohly třeba děti chodit přes tu trávu. Lepší to je takhle, jak to je teď.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Často narážíme na stížnosti občanů, z nichž část si stěžuje na to, že trávu kosíme málo, protože se v ní pohybují například děti nebo pejsci, kteří tam můžou chytit klíšťata. Samozřejmě se tím šíří i plevel, anebo bodavý hmyz. A druhá část občanů si naopak stěžuje, že kosíme hodně, a přála by si, abychom podporovali biodiverzitu, zadržování vody v krajině a tahle adaptační opatření.“

V letošním roce proto obvod přišel v péči o zeleň s novinkou. V rámci celé Slezské Ostravy bylo vytipováno přes 200 tisíc metrů čtverečních ploch pobytové zeleně, kde se bude nově kosit ročně místo čtyřikrát minimálně sedmkrát.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Toto kosení bude probíhat metodou mulčování, to znamená, že se tráva nebude z místa odvážet, což mimo jiné přispívá k tomu, aby byl travní porost silnější, aby se lépe zadržovala voda v tom travním porostu. Zároveň to umožní sekání provést poměrně rychle, a tím pádem bude moct probíhat intenzivněji. Na druhou stranu pak ale městský obvod zakládá i nejrůznější motýlí a květnaté louky, které mají naopak mít opačnou funkci, to znamená zadržovat v krajině živočichy a různé živočišné a rostlinné druhy. Slibujeme si od toho, že vyvážíme péči o zeleň v celém obvodu tak, aby všechny skupiny obyvatel byly co nejvíce spokojené, a zároveň jsme se chovali co nejšetrněji k přírodě.“

Jedno kosení vyjde obvod na zhruba 3,5 milionu korun a zabere většinou 6-7 týdnů. To aktuální by tak mělo být dokončeno začátkem června a mělo by na něj rovnou navázat kosení další. Naplánováno je postupně podle jednotlivých katastrálních území.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezská Ostrava má novou místostarostku, bývalý místostarosta se stal ředitelem krematoria

7. března 2025 15:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Městský obvod Slezská Ostrava má novou místostarostku. Stala se jí Kateřina Krenželoková, která ve funkci nahradila dosavadního místostarostu Jiřího Stocha. Ten uspěl ve výběrovém řízení na ředitele ostravského krematoria.

O Bazaly bude soutěžit deset architektonických ateliérů, studie podají do konce května

27. února 2025 15:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Nejpozději na konci letošního roku by měla Ostrava znát finální podobu Nových Bazalů. Z původních třiceti ateliérů vybrala odborná porota deset zájemců. Ti se teď pustí do tvorby architektonických návrhů.

Reprezentační ples Slezské Ostravy letos roztančil i Kapitán Demo

17. března 2025 15:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Šaty, obleky, hudba, tanec a velkolepé prostory Trojhalí Karolina – tak vypadal další reprezentační ples městského obvodu Slezská Ostrava. Ples, který si získává na stále větší oblibě, tentokrát obohatil i Kapitán Demo.


V Opavě začíná demolice Slezanky. Objekt podle mnohých roky hyzdil centrum města

Dnes 9:05 | Opava | Yvona Fajtová

Po letech čekání a sporů začne v samém srdci Opavy demolice části objektu Slezanky. Na místě chátrající budovy na Horním náměstí má v budoucnu vzniknout nový multifunkční komplex, jehož dominantou bude společenský sál s kapacitou až tisíc lidí a také byty a hotel.

Tři ženy předaly kurýrům na ulici 1,3 milionu. Falešní policisté stále útočí

Dnes 10:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

"Kriminální policie, dobrý den. Váš bankovní účet byl napaden. Někdo si na vás chce vzít statisíce korun půjčky. Musíme ty peníze spolu zachránit. Běžte do banky, vyberte své úspory a předejte je policistovi v civilu na ulici. On je uloží na bezpečné místo. Nikomu o tom nesmíte říct." Ostravská policie eviduje další případy falešných policistů a kyberšmejdů. Tři ženy předaly kurýrům na ulici dohromady 1,3 milionu korun.

Polský řidič kamionu havaroval na Opavsku. Jel rychle a nevybral zatáčku v obci

Dnes 13:06, vydáno dnes 7:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Velkou rychlostí jel obcí na hlavním tahu z Opavy na Krnov. Následně s kamionem nevybral zatáčku a skončil vzpříčený v příkopu. Nehoda v místě zastavila provoz v obou směrech silnice I/57.

Prevence má smysl, proto je policie zase u přechodů

Policie ve spolupráci s BESIPem uspořádala v Novém Jičíně další preventivní akci zaměřenou na viditelnost chodců. Policisté v terénu kontrolovali, zda lidé používají reflexní prvky, a zároveň jim vysvětlovali, proč jsou důležité.

Štefelovi překazil zlatý hattrick na Beskydské laťce Polák Kolodziejski

Dnes 10:56 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Sen o zlatém hattricku se českému skokanovi do výšky Janu Štefelovi nesplnil. Po dvou triumfech na Beskydské laťce v Třinci se tentokrát musel sklonit před výkonem polského soupeře a skončil druhý.

Muzeum Beskyd získalo díky rekonstrukci půdy nový depozitář, své místo tady našla mykologická a geologická sbírka

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek má nové zázemí pro uchovávání svých sbírek. V Langově domě na ulici Hluboká vznikl po rekonstrukci půdních prostor moderní depozitář, který zajistí lepší ochranu muzejních předmětů i odpovídající podmínky pro jejich dlouhodobé uložení.

Malé Emičce pomohli na svět karvinští záchranáři

Včera 16:35 | Karviná | Jiří Cileček

Maminka to nestihla do porodnice. Naštěstí pomohli záchranáři. Zdravotničtí záchranáři Moravskoslezského kraje zasahovali v úterý brzy ráno u výjimečné události. V Karviné asistovali při porodu dítěte ještě před příjezdem do nemocnice.

Orlová vysadila téměř 70 nových stromů

Dnes 14:33 | Orlová | Monika Ociepková

Na sedmdesát nových stromů se v Orlové vysadilo ke konci loňského roku.

V péči o klienty domova v Antošovicích pomáhá nově stropní kolejnicový systém, zatím ve čtyřech pokojích

Domov pro seniory v Antošovicích instaloval v prosinci do čtyř pokojů stropní kolejnicový systém, který usnadní práci s klienty s omezenou pohyblivostí. Klienti i zaměstnanci si jej pochvalují a obvod chce pořídit další.

Jan Wolf končí v SOCDEM, povede Karvinou jako nestraník

Včera 11:36 | Karviná | Renáta E. Orlíková

Primátor Karviné Jan Wolf ukončil své členství v SOCDEM. Město chce řídit jako nestranický primátor. Své rozhodnutí oznámil v úterý dopoledne s tím, že do podzimních komunálních voleb půjde jako nestraník pod uskupením nezávislých kandidátů a sociálních demokratů.

Tesaři

Ostrava Nástup: od 1. března 2026 od 40 000 Kč/měsíc

Městský obvod Ostrava-Vítkovice investuje do svých školských budov

Vítkovická radnice pokračuje v modernizaci školských budov. Aktuálně se pracuje na rekonstrukci mateřské školy na Erbenově ulici, další investice do škol ale obvod plánuje i v následujících letech.

Těžbu černého uhlí ukončil hornický průvod Ostravou, začátek měl před slezskoostravskou radnicí

Před více než 250 lety bylo ve Slezské Ostravě objeveno uhlí, které změnilo život v celém regionu. Právě odtud vyšel letos v únoru taky průvod, který dlouholetou těžbu ukončil. Sešli se tu horníci z celého Česka.

Nový kolejnicový systém usnadní v Domově pro seniory v Antošovicích péči o klienty s omezenou pohyblivostí

Nový stropní kolejnicový systém usnadní v Domově pro seniory Antošovice ve Slezské Ostravě práci s klienty s omezenou pohyblivostí. Klienti i zaměstnanci si jej pochvalují a obvod chce pořídit další.

Ostrava bojuje proti odchodům ze vzdělávání. Někdy stačí jen snídaně ve škole

Včera 10:49 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava pokračuje v boji proti předčasným odchodům dětí ze vzdělávání. Navazuje na úspěšný projekt z minulých let, na jehož konci bylo je minimum žáků, kteří základní školu nedokončili. Pro nový projekt byly vybrány tři školy.

Bytové muzeum v Ostravě-Jihu oslavilo 2 roky. Přivítalo už 10 tisíc návštěvníků

Včera 10:16 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Jedinečné bytové muzeum v Jubilejní kolonii v Ostravě-Hrabůvce oslavilo dvouleté výročí. Přivítali zde už 10 tisícího návštěvníka a letos se navíc expozice rozšíří o druhý byt.

Jak na sítě bezpečně? Ostravští strážníci učí děti, jak se nenechat nachytat v kyberprostoru

Včera 10:06 | Ostrava-město | Anna Břenková

Kyberšikana, podvodné reklamy a únik citlivých informací. Internet je často stresující prostředí, které umí být nebezpečné. Ostravští strážníci proto učí děti už od základní školy zásady bezpečnosti na internetu. Prostřednictvím interaktivních her a příkladů z praxe jim radí, jak chránit své soukromí.

Slezská Ostrava mění intenzitu kosení některých ploch, kosit se budou i sedmkrát do roka
Vydáno 9. května 2025 18:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Koncem dubna začalo ve Slezské Ostravě jako každý rok už očekávané první jarní kosení. Letos ale přinese pro některé občany vítanou změnu – na vybraných místech se bude nově kosit víc než sedmkrát do roka.

Městský obvod zajišťuje pravidelné kosení více než 750 tisíc metrů čtverečních travnatých ploch a toto kosení probíhá za rok zpravidla čtyřikrát. Názory na to, jestli je to moc, nebo málo, se ale různí a je tak téměř nemožné zavděčit se každému.

anketa, občané Slezské Ostravy: „Kosí dostatečně často, kosí tak, aby byla udržována tady tato louka a pozemek. A dělají to, myslím, že pravidelně, jo. Nic bych na to nenamítal.“
anketa, občané Slezské Ostravy: „To jsem ještě nezažila. To je katastrofa. Půlmetrová tráva a nekosí to tak, jak by to měli kosit. Tím, že tu je tolik dětí, by na to měli brát ohled. Nelíbí se mi to tady a nejsem tady s tím spokojená.“
anketa, občané Slezské Ostravy: „Je lepší, že to je pokosené, protože předtím, než to udělali, tak byla tráva hodně nahoře a nemohly třeba děti chodit přes tu trávu. Lepší to je takhle, jak to je teď.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Často narážíme na stížnosti občanů, z nichž část si stěžuje na to, že trávu kosíme málo, protože se v ní pohybují například děti nebo pejsci, kteří tam můžou chytit klíšťata. Samozřejmě se tím šíří i plevel, anebo bodavý hmyz. A druhá část občanů si naopak stěžuje, že kosíme hodně, a přála by si, abychom podporovali biodiverzitu, zadržování vody v krajině a tahle adaptační opatření.“

V letošním roce proto obvod přišel v péči o zeleň s novinkou. V rámci celé Slezské Ostravy bylo vytipováno přes 200 tisíc metrů čtverečních ploch pobytové zeleně, kde se bude nově kosit ročně místo čtyřikrát minimálně sedmkrát.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Toto kosení bude probíhat metodou mulčování, to znamená, že se tráva nebude z místa odvážet, což mimo jiné přispívá k tomu, aby byl travní porost silnější, aby se lépe zadržovala voda v tom travním porostu. Zároveň to umožní sekání provést poměrně rychle, a tím pádem bude moct probíhat intenzivněji. Na druhou stranu pak ale městský obvod zakládá i nejrůznější motýlí a květnaté louky, které mají naopak mít opačnou funkci, to znamená zadržovat v krajině živočichy a různé živočišné a rostlinné druhy. Slibujeme si od toho, že vyvážíme péči o zeleň v celém obvodu tak, aby všechny skupiny obyvatel byly co nejvíce spokojené, a zároveň jsme se chovali co nejšetrněji k přírodě.“

Jedno kosení vyjde obvod na zhruba 3,5 milionu korun a zabere většinou 6-7 týdnů. To aktuální by tak mělo být dokončeno začátkem června a mělo by na něj rovnou navázat kosení další. Naplánováno je postupně podle jednotlivých katastrálních území.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000048673/slezska-ostrava-meni-intenzitu-koseni-nekterych-ploch-kosit-se-budou-i-sedmkrat-do-roka