Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nové herní a vzdělávací prvky v Zoo Ostrava

V areálu ostravské zoologické zahrady vznikly díky podpoře Nadace ČEZ další herní a vzdělávací prvky, které návštěvníkům interaktivní a zábavnou formou přibližují zajímavosti ze světa zvířat.

Jedná se o tři nově vybudované prvky: "Kosterní naleziště" (koutek pro malé archeology), „Supí hostina" (přiblížení významu mrchožravých dravců v přírodě) a „Není noha jako noha" (srovnání stavby končetin vybraných druhů živočichů).

V kosterním nalezišti, které se nachází v blízkosti pavilonu Tanganika, mohou malí archeologové v písku pomocí metliček a dalších nástrojů objevovat kostry několika prehistorických zvířat. O která zvířata se jedná, se dočtou na informačním panelu. Součástí naleziště je rovněž informační tabulka pro nevidomé v Braillově písmu.

Supí hostinu, resp. zbytky po ní najdou zájemci v prostorné voliéře supů bělohlavých. Jejich nezastupitelnou funkci v přírodě coby tzv. zdravotní policie, která udržuje prostředí „čisté" od mršin zvířat, ze kterých by se mohly šířit nemoci, demonstruje přímo ve voliéře umístěná kostra krávy.

Poslední prvek týkající se stavby končetin některých zvířat by měl pomoci osvětlit rozdíly v jejich stavbě a třeba i to, kde má zvíře kotník či koleno. Nachází se naproti výběhu tygrů ussurijských.

V areálu ostravské zoo se nacházejí desítky interaktivních prvků. Kromě nově vybudovaných si mohou děti např. vyzkoušet, jaké je to být mládětem snovače nebo klokana, stát se na chvilku želvou, u dřevěného xylofonu zase poznat zvuk různého dřeva, vyluštit si tajenku apod. Proč tyto prvky v areálu zoo instalujeme?

„Chceme tak návštěvníkům přiblížit zajímavosti ze světa zvířat i rostlin interaktivní a zábavnou formou. Děti baví, když si mohou někam vlézt, něčím zahýbat. Nové informace spojené s prožitkem si tak snadněji zapamatují," vysvětluje Petr Čolas, ředitel zoo. Slavnostní představení nových herních a vzdělávacích prvků se uskuteční v neděli 1. dubna od 14:00 hod za účasti zástupce Nadace ČEZ, která na vybudování nových prvků přispěla částkou 120 tisíc Kč, a ředitele Zoo Ostrava.

Nadace ČEZ již dříve podpořila částkou více než 1,4 mil. Kč řadu úprav v areálu zoo vedoucích k postupnému odstraňování bariér pro handicapované spoluobčany. V rámci podpory byla také několikrát vydána speciální mapa areálu Zoo Ostrava, v níž je vyznačena doporučená trasa pro imobilní návštěvníky s menším sklonem, místa s dotykovými prvky, cedulkami s Braillovým písmem, WC pro handicapované ad. Mapy jsou handicapovaným návštěvníkům a jejich doprovodu zdarma k dispozici u vchodu do zoo.



Historická chlouba Studénky se mění v opravdový zámek

Dnes 7:40 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka i letos pokračuje v postupné rekonstrukci zámku, aby této historické památce navrátila důstojnou podobu. Opravy probíhají po etapách s ohledem na finanční možnosti rozpočtu.

Prvními občánky města jsou dvojčata Emily a Linda

Dnes 10:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na prvního občánka Nového Jičína narozeného v místní porodnici si muselo město počkat do 8. ledna. A stálo to za to - děti přišly na svět hned dvě - dvojčata Emily a Linda. Zajímavostí je, že doma už na ně čekají dvě sestry - také dvojčata

Nechali si poslat zálohu a zboží neposlali. Policisté z Opavy odhalili podvodné prodejce

Dnes 9:28 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během jednoho měsíce podvedli dvanáct lidí. Policisté z Opavy odhalili falešné prodejce z Karlových Varů. Nechali si poslat zálohu za zboží, které neodeslali. Jednom jedné ženě doopravdy přišel balíček. Ale místo drahého telefonu našla použitý tablet. Podvodníkům hrozí vězení až na dva roky.

Rodinám dětí s autismem pomáhá služba homesharing. Mikasa stále hledá dobrovolníky

Včera 17:12 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Začleňování lidí s autismem a mentálním postižením do běžného života - to je jedno z poslání organizace Mikasa, která už řadu let pomáhá rodinám po celém Moravskoslezském kraji. Mezi služby, které nabízí, patří také Homesharing.

Zápisy do mateřských i základních škol jsou letos dříve. Kapacita je v Ostravě dostatečná

Včera 12:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Zápisy do mateřských základních škol jsou letos výrazně dříve. Podle nové legislativy tak rodiče nebo zákonní zástupci musejí své děti zapsat do školy už mezi 15. lednem a 15. únorem. Do školky pak od poloviny března. Ostrava má kapacity dostatečné.

Ostrava připravila výstavu návrhů na Nové Bazaly. K vidění jsou na radnici centrálního obvodu

Včera 10:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Jak už jistě víte, Ostrava se chystá vrátit slavný fotbalový klub Baník Ostrava zpět na legendární Bazaly a stadion bude vybudován podle návrhu renomovaného španělského ateliéru L35 Arquiectos. Ten zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži a zájemci si od středy mohu prohlédnout také další návrhy z finálového výběru.

Fulnek zasíťoval dvě lokality pro rodinnou zástavbu, stavební parcely jsou připravené k prodeji

Včera 13:00 | Fulnek | Michal Slonina

Ve Fulneku se rozšíří rodinná zástavba. Město k tomuto účelu začalo před několika lety připravovat dvě oblasti. V loňském roce bylo konečně dokončeno veškeré zasíťování a letos dojde k prodeji jednotlivých stavebních parcel. Zájemci o stavbu rodinného domu jich budou mít k dispozici přes dvacet.

Autobus převážející děti narazil do nákladního auta. Zranili se čtyři školáci

Včera 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Autobus s dětmi se střetl s nákladním vozidlem v Havířově. Řidič autobusu nestihl dobrzdit na zasněžené cestě. Při nehodě se čtyři děti uhodily do hlavy a byly předány zdravotníkům.

Ve věznici v Opavě fungují specializované léčebné kurzy, které dávají odsouzeným šanci začít znovu

12. ledna 2026 15:29 | Opava | Yvona Fajtová

Závislosti na drogách, alkoholu nebo hazardu patří k častým důvodům, proč se lidé opakovaně dostávají do konfliktu se zákonem. Ve věznici v Opavě proto fungují specializované léčebné kurzy, které dávají odsouzeným šanci začít znovu.

Havířovští zastupitelé budou jednat o odvolání obviněného primátora Ondřeje Baránka

Včera 13:06 | Havířov | Anna Břenková

Havířov čeká mimořádné zastupitelstvo. Tématem bude výměna primátora Ondřeje Baránka z hnutí ANO. Ten je jedním z obviněných v kauze havířovských městských bytů. Jednání by se podle hejtmana Josefa Bělici mělo uskutečnit nejpozději do 28. ledna. Kauza podle něj nemá na mimořádné svolání zastupitelstva vliv.

Hosté ve studiu: Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR

Hasiči ČR jsou v mezinárodním měřítku na špici, potřebovali by více lidí do týmů

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), radní kraje

Kraj finančně podpořil projekt rozšíření Záchranné stanice v Bartošovicích

Odešel na procházku a nevrátil se. Pohřešovaný senior se našel v Katovicích

Dnes 13:13 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Rozsáhlá mezinárodní pátrací akce zachránila život seniorovi z Karvinska. Ten šel na procházku, ze které se nevrátil. Vyčerpaného a podchlazeného seniora nakonec našli polští policisté u nádraží v Katovicích. Senior je již v pořádku u své rodiny.

Kamioňák posilněný marihuanou vjel do zákazu v úseku Ostravice – Bílá

Dnes 12:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

25letý řidič kamionu vjel do úseku Ostravice – Bílá, kde je zákaz vjezdu pro nákladní vozidla. Pokutu sice zaplatil, ale jeho test na drogy vyšel pozitivně. Byl mu odebrán řidičák a už nemohl pokračovat v jízdě. Policie v tomto úseku eviduje stovky přestupků.

Víte, jak se chovat při dopravní nehodě? Policie upozorňuje na chyby

Dnes 10:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Mnoho řidičů zapomíná na své povinnosti při dopravní nehodě. Policii volejte jen když dojde na zranění, poškodí se majetek třetí strany, omezí se provoz nebo když vznikne škoda nad 200 tisíc korun. Pokud řidič z místa nehody odjede, hrozí mu trest.

Dům umění otevřel po půlroční rekonstrukci, galerie zahájila oslavy stých narozenin

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze pro návštěvníky, a to hned třemi ojedinělými výstavami. Odstartovala tak sérii akcí věnovaným oslavám sta let od vzniku této významné kulturní instituce.