Po výstavách Jana Saudka, Zdeňka Buriana a Salvadora Dalí tak přichází Obchodní dům a zlínská galerie Artrium s dalším mimořádným počinem. Výstava je retrospektivou tvorby Josefa Lady od jeho méně známého raného období přes éru inspirovanou Mikolášem Alšem až po vrcholná díla dobře známá milovníkům typických ladovských obrázků, mezi nimiž nechybí populární výjevy z venkovského života, českých pohádek nebo třeba příběhů dobrého vojáka Švejka.
„Pustit se do výstavy Josefa Lady je vždy nesmírně náročná výzva. Jeho díla jsou totiž rozeseta ve sbírkách mnoha muzeí, galerií a v soukromých sbírkách po celé republice. Abychom mohli ve Zlíně představit to nejlepší, museli jsme si obrazy vypůjčit doslova kus po kusu, což je organizačně velmi obtížné. Ladovy temperové kresby se navíc podle zákona o ochraně památek smí vystavit jen jednou za čtyři roky, aby na světle neutrpěly. O to vzácnější příležitostí naše zlínská výstava je,“ uvedl Pavel Chmelík z Galerie Artrium.
Zajímavostí je, že jsou na výstavě k vidění i méně známá díla a rovněž tvorba z raného tvůrčího období, zachycující v černobílém provedení výjevy z měšťanského života. Z depozitářů díla zapůjčil Památník národního písemnictví. „Stylově jsou tak odlišná, že v nich málokdo na první pohled objeví ladovský rukopis. Věřím, že to návštěvníky nejen překvapí, ale i doplní jejich pohled na význam a rozsah Ladova díla,“ doplnil Pavel Chmelík.
Zvláštností mezi exponáty je také legendární cyklus Dětské hry, zachycující vesnické děti při koupání, sáňkování a hrách v různých ročních obdobích. Jeden z obrazů proslul svým pohnutým osudem, kdy jej za druhé světové války ze sbírky židovského majitele ukořistili nacisté a po válce ještě několikrát změnil majitele, než skončil v muzeu v Pelhřimově. Raritou je pak ojedinělá Ladova série reklamních letáků vytvořených pro vodárenskou společnost, které dnes v archivu uchovává podnik Pražské vodovody a kanalizace.
Výstavu doplňuje promítání dokumentárních filmů. Více ze života autora se návštěvníci dozví z informačních panelů, k nimž texty koncipoval přední znalec Ladovy tvorby Jiří Olič, autor jeho nejrozsáhlejší monografie. Ta je na výstavě k zakoupení, stejně jako pohlednice či omalovánky pro děti.
Chystají se i večerní komentované prohlídky a také speciální prohlídky pro školy. „Je to jistě skvělá příležitost, jak názorně přiblížit dětem tvorbu tohoto českého velikána,“ uzavřel Pavel Chmelík.
Více informací: www.obchodnidum.cz
Josef Lada (1887 – 1957) byl předním českým malířem, ilustrátorem, ale také karikaturistou, scénografem a spisovatelem. Jako malíř samouk se vypracoval mezi nejuznávanější české umělce, jeho nadčasová díla obdivuje již několikátá generace.
Ladův otec byl švec, Josef v prvním roce života nešťastně upadl na knejp a přišel o oko, což se mimo jiné projevilo v charakteristickém plochém, kresebném stylu s využitím silných obrysů a linií.
Ladovo dílo je mimořádně obsáhlé. Celkový počet kreseb, ilustrací a karikatur je odhadován na 15 000 (předpokládá se, že dosud nejsou objeveny všechny časopisecké obrázky). Ladovy obrázky často ozdobily nejen knihy a časopisy, ale uplatnily se i jako pohlednice či omalovánky. V pozdním věku se začal věnovat také olejomalbě na velkém plátně, ale do smrti stihl dokončit jen jeden obraz: rodný dům.
Nejznámější knihy, které ozdobily Ladovy ilustrace: Mikeš, O chytré lišce, Bubáci a hastrmani, Český Honza, Kronika mého života, České pohádky, Osudy dobrého vojáka Švejka.
Instituce a organizace, které zapůjčily díla na výstavu:
- Památník národního písemnictví v Praze
- Městská galerie Litomyšl
- Středočeská galerie – GASK Kutná Hora
- Oblastní muzeum Praha – Východ
- Galerie moderního umění v Hradci Králové
- Gočárova galerie v Pardubicích
- Oblastní galerie Liberec
- Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
- Město Pelhřimov
- Muzeum umění Olomouc
- Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
- soukromá sbírka rodiny Ladových