V prvním kole olympiády na soutěžící čekal online test. V časovém limitu 30 minut museli zodpovědět 40 otázek, které prověřily nejen teoretické znalosti, ale i jejich praktické uplatnění. „Pojmy ‚investigativní žurnalistika', ‚cenzura' či ‚internetový troll' znali všichni, naopak otázky týkající se malinformací či hybridních hrozeb studenty potrápily“, komentuje Kamila Plisková, hlavní organizátorka soutěže.
Ukázku testu si nyní může vyzkoušet každý: 1. kolo Mediální olympiády.
S otázkami a časovým limitem si nejlépe poradili gymnazisté z Krnova, Ostravy a Třince, kteří postupují do finále. Tam budou mít za úkol natočit krátké video o řetězových e-mailech a odhalovat argumentační fauly v předloženém textu. Hodnotit je bude odborná porota a vítězové pojedou do Evropského parlamentu.
Zájem studentů předčil očekávání. Přihlásili se studenti z gymnázií, obchodních akademií, průmyslových, odborných i podnikatelských škol. Pořadatelé museli kvůli omezení 2 týmů na školu řadu zájemců odmítnout. “Chtěli jsme se vyhnout tomu, že by do finále postoupilo více týmů z jedné školy. V příštích letech plánujeme do konceptu soutěže zařadit i školní kola, aby byl výběr co nejspravedlivější,” dodává Pavlína Tassanyi, vedoucí oddělení edukace a metodické podpory Moravskoslezské vědecké knihovny.
Finalisté 1. ročníku Mediální olympiády
1. Gymnázium Krnov
2. Gymnázium Olgy Havlové
3. Gymnázium Třinec
4. Matiční gymnázium Ostrava
5. Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka
Další informace
www.medialniolympiada.cz
2. kolo: 29. března 2023 v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě
Moravskoslezská vědecká knihovna (MSVK) má mediální gramotnost jako jedno z klíčových vzdělávacích témat. Pořádá vzdělávací lekce a jiné akce jak pro širokou veřejnost, tak pro specifické uživatelské skupiny, jako jsou pedagogové, knihovníci, studenti nebo senioři. Mediální olympiádu zorganizovala s cílem přitáhnout pozornost k mediální gramotnosti na středních školách, kde figuruje pouze jako průřezové téma.
Aktuálně probíhá pilotní ročník v Moravskoslezském kraji, v dalších letech se organizátoři chystají zapojit studenty z celé ČR.
Akci zaštiťuje Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace, a Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu.
Odborným garantem akce je Mgr. et Mgr. Ondřej Filipec, Ph.D. z Univerzity Palackého v Olomouci, v odborné porotě finálového kola vedle něj zasednou také Mgr. Tomáš Javorčík, Ph.D. z Ostravské univerzity, Mgr. Martina Vašíčková z Akademie ČTK, Mgr. Pavel Bednařík, Ph.D. z Wikimedia ČR a Mgr. Pavlína Tassanyi za MSVK.
Na účastníky i jejich pedagogický doprovod čeká spousta cen, kromě těch věcných také zajímavé exkurze, přednášky a workshopy od veřejnoprávních médií a firem.