Podtitul Cena bezpečí, který bude s letošním ročníkem úzce spojen, má podle Ondřeje Kamenického, ředitele festivalu Jeden svět, svůj důvod. „Všemi filmy letošního ročníku prostupuje téma nejistoty a hledání bezpečí. Ať už jde o pocity finančního zajištění, rodinného zázemí, a nebo jistoty garantované státem, pro každého z nás tato spojení znamenají něco jiného. I cena, kterou jsme za bezpečí ochotni platit, je pro každého jiná. Sloganem Cena bezpečí bychom proto chtěli přimět publikum napříč ČR k zamyšlení a vzájemnému respektu k různorodým projevům strachu,“ popisuje Kamenický.
Stejně, jako tomu bylo v minulých letech, i letos budou na diváky čekat nejen dokumentární filmy z celého světa, ale také diskuze se zajímavými hosty a doprovodný program, který potěší oko a polechtá chuťové buňky. Hlavními promítacími místy budou pro tento rok Minikino Kavárna, Centrum Pant, DK Poklad, Galerie PLATO a nově také FUTUREum či ostravský Impact Hub. „Festival vždy patřil do centra Ostravy, čímž jsme umožnili divákům přecházet mezi jednotlivými filmovými projekcemi. Stále ale doufáme, že své diváky si dokumentární filmy najdou i v dalších částech města. Proto jsme pro letošní rok zapojili ve větší míře také nově zrekonstruované kino v Domě kultury Poklad v Porubě. Zároveň ale festival rádi propojujeme s novými projekty a místy, mezi nimiž bude pro letošní rok i FUTUREum,” říká hlavní organizátorka ostravského festivalu Jeden svět Kristýna Konczyna.
Bezpočet témat a příběhů, které se vás dotknou na těch nejcitlivějších místech
Slovensko si v únoru připomene pět let od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. K případu sahajícímu přes mafii až do vrcholné politiky se ve filmu Kuciak: Vražda novináře vrací režisér Matt Sarnecki. Snímek zařazený do České soutěže se na Jednom světě dočká distribuční premiéry, do kin jej poté uvede Bontonfilm.
Že může mít láska mnoho podob, ukazuje snímek Šťastně až na věky. Režisérka Jana Počtová v něm představuje příběhy lidí, kteří žijí v nejrůznějších typech soužití – otevřeném manželství, polyamorním nebo mileneckém vztahu. Dokumentární sondu do intimních vztahů přinese i režisérka Soňa G. Lutherová.
Co všechno je člověk schopen udělat pro pocit bezpečí? Netradiční odpověď přináší režisérka Coco Schrijber ve filmu Je to jenom tvoje vina. Ve snímku zařazeném do Mezinárodní soutěže představuje tři ženy, které se z násilnických vztahů vymanily až vraždou svého partnera.
Vzhledem k tomu, že brzy uplyne rok od ruské invaze na Ukrajině, nemůže neutichající agresi přehlížet ani Jeden svět. Jednu z tematických sekcí proto věnuje právě Ukrajině. Uvede například snímek Překonat temnotu natočený kolektivem ukrajinských tvůrců a tvůrkyň, kteří přinášejí výpověď o každodenním životě uprostřed zuřícího konfliktu.
Jeden svět online – přístupný kdykoliv a odkudkoliv
Festival myslí i na návštěvníky a návštěvnice, kteří nemají možnost přijít na projekci do jednoho z festivalových měst. V době pandemie koronaviru spustil festival VOD platformu Jeden svět online, kde lze v průběhu celého roku odkudkoliv v České republice zhlédnout nejlepší dokumenty z minulých ročníků festivalu. K letošnímu pětadvacátému výročí jsou od ledna na adrese www.jedensvetonline.cz dostupné další nejvýraznější snímky z uplynulých ročníků. Vybrané filmy z letošního ročníku budou na Jednom světě online dostupné od 3. do 16. dubna 2023.
V Ostravě organizuje festival Jeden svět Kulturní spolek Jeden svět Ostrava s týmem dobrovolníků za podpory Statutárního města Ostravy, městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezského kraje a dalších partnerů a sponzorů ve spolupráci s kiny a dalšími kulturními a vzdělávacími organizacemi.
Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz