Proč je dobré měnit režim oken
Naprostá většina plastových oken má letní a zimní režim. Liší se intenzitou přítlaku. V letním těsní méně, aby vzduch lépe cirkuloval, v zimním proniká do místnosti méně vzduchu, protože přítlak je větší. Tím dochází k menšímu úniku tepla. Záleží také na konkrétním profilu plastových oken, jehož tloušťka má vliv na těsnění.
Čím se změna režimu projeví? Ušetříte peníze za topení a omezíte rosení oken, čímž dojde ke snížení tvorby plísní. V takovém pokoji se vám pak bude lépe dýchat a celkově příjemněji bydlet.
Jak provedu změnu režimu
K přepnutí oken si vystačíte s imbusovým klíčem či kleštěmi. Otevřete okno a vyhledejte seřizovací čep. Většinou se nachází v kovovém rámu a může mít několik podob:
- Přepínač s tečkou – jedná se o 6hranný otvor s tečkou. Pokud se tečka nachází ve spodní části, je okno v letním režimu. Otočte tečku ve směru hodinových ručiček, dostanete okno do zimního režimu.
- Přepínač bez tečky – otočte přepínačem směrem k těsnící gumě a tím přepnete okno do zimního režimu. Pokud byste otáčeli směrem od gumy, vytvoříte větší průduch, což je ideální pro letní režim.
- Šestihranný čudlík – v jeho středu se nachází rovná čára. V letním režimu se čára nachází ve vodorovné pozici, pro zimní režim přetočte čudlíkem do svislé polohy.
- Oválný čep – v základu nastavený v poloze 45°. Okno do zimního režimu dostanete přetočením čepu do vodorovné polohy. V létě nezapomeňte přetočit opačným směrem.
Odborníci na plastová okna vám pomohou
Jak poznáte, že je plastové okno nastavené do správného režimu? Nerosí se. Pokud se na zavřeném okně tvoří kapky, je potřeba čepy více dotáhnout, protože nejspíš málo těsní.
Jestli si na změnu režimu netroufáte, zavolejte odborníky na plastová okna. Třeba společnost Oknoplastik má zkušenosti nejen s výrobou plastových oken a instalací, ale také se servisem. Kromě toho se specializuje také na vchodové, balkonové a interiérové dveře, jejichž těsnění rovněž zkontrolují.