Evropa. Většině lidem okamžitě naskočí Unie, tj. politické orgány, byrokracie, omezování suverenity… Naším cílem je nabídnout pohled jiný. Přinášíme druhý ročník multižánrového komponovaného programu Tváře Evropy nesoucí hlavní motto – jsme přirozenou součástí Evropy, poznávejme její tváře – historii, kulturu, zvyky, gastronomii, osobnosti a obyvatele, přírodní krásy… Letošními hlavními (nikoli jedinými) tvářemi jsou Švédsko a Španělsko. Švédská část proběhla v první polovině roku a nyní přišel čas představit Španělsko.
Náplní programu budou přednášky ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, promítání filmů v Minikině, scénické čtení, klavírní koncert, dílna pro děti, cestovatelský den i degustace španělských vín. Součástí programu je také venkovní výstava Španělsko, země kontrastů na Masarykově náměstí.
Zahájení festivalu si vezme na starosti Minikino, ve kterém se uskuteční promítání dvou španělských filmů – Viridiana a Starý dům uprostřed Madridu. Přijďte 19. 9. do kina a užijte si španělský podvečer.
V Centrum PANT se uskuteční triptych přednášek vyučujících z Ostravské univerzity. Jan Mlčoch představí Současnou španělskou literaturu v kostce – 20. 9. od 19 hodin. Na něj naváže Irena Fialová s přednáškou Jazyková mozaika současného Španělska, ve které se zaměří na rozmanitost jazyků a dialektů – 21. 9. od 19 hodin. A poslední přednášku povede Jiří Chalupa, který bude mluvit o tom Jak Španělé válčí s vlastními dějinami – 26. 9. od 19 hodin.
Chybět nesmí ani hudba a divadlo. Ve spolupráci s Institutem Cervantes připravujeme scénické čtení ve Staré aréně. Spravedlivý trest od Lope de Vegy nastudoval pražský soubor pod taktovkou Cyrila Navrátila – 2. 10. od 19 hodin. Následující den se můžete těšit hned na dvě akce. 3. 10. od 17 hodin v Galerii výtvarného umění představí profesor Štěpánek svou přednášku na téma Picasso a české umění. Následně se budete moci přesunout do koncertního sálu City Campusu, kde se uskuteční španělský klavírní recitál. Michaela Augustinová si připravila vzrušující hudební cestu po různých geografických oblastech i historických obdobích Španělska – 3. 10. od 19 hodin.
Co by to bylo za festival o Evropě, kdyby nepředstavil také možnosti cestování. Ve spolupráci se Španělskou kanceláří pro cestovní ruch pro střední Evropu se sídlem ve Vídni, s cestovní kanceláří Rady na cestu a vydavatelstvím Svět outdooru chystáme Minifestival pro cestovatele a světoběžníky – 7. 10. od 15 hodin v Centru PANT. Těšit se můžete na netradiční povídání o Španělsku, které možná znáte, ale ne tak, jak bychom vám rádi ukázali.
Myslíme také na ty nejmenší, a proto jsme připravili také program pro děti. Španělská dílnička umožní dětem poznat kousek španělského umění… děti se na chvíli stanou Picassem a vytvoří si kubistický portrét dle své fantazie – 7. 10. od 10 hodin v Centru PANT.
Španělské dny zakončíme večerem v bistru&kavárně V Zahradní. Večer plný vína, kytarových tónů a čtení poezie – 26. 10. od 19 hodin. Programem provedou kytarista Adán Sanchez, spisovatelka Pepa Caro Gamaza a degustaci vín povede Andreas Triandafilu spolu s Adánem.
Souhrnný program a popis jednotlivých akcí najdete na webu festivalu www.tvareevropy.cz
Akce se konají za finanční podpory Statutárního města Ostrava, Europe Direct Ostrava, SmVaK, Institutu Cervantes v Praze a Španělské kanceláře pro cestovní ruch pro střední Evropu se sídlem ve Vídni.
Centrum PANT je kulturní a vzdělávací prostor v centru Ostravy věnující se nedávné historii a aktuálním společenským otázkám. Konají se zde přednášky, projekce, autorská čtení, debaty, setkávají se zde lidé různého profesního zaměření. Centrum PANT úzce spolupracuje s oběma ostravskými univerzitami a obdobně zaměřenými organizacemi z celého Česka. Vzniklo na přelomu let 2016/2017 jako veřejně prospěšný projekt spolku PANT, který mimo jiné provozuje vzdělávací portál Moderní dějiny.cz. Součástí Centra je také celodenně otevřená kavárna a malé knihkupectví.