Vysoká odbornost personálu ostravského perinatologického centra vyhází najevo zejména v oblasti rizikových porodů. Četnost těhotenství, u kterých jsou v průběhu či bezprostředně před porodem rozpoznány diagnózy nebo abnormality, je v Moravskoslezském kraji vyšší než jinde v republice – ani tento fakt však nijak neovlivnil prvenství FN Ostrava v celorepublikovém žebříčku. Podobných center funguje v ČR celkem 12 a ostravské patří k absolutní špičce.
Perinatologická centra mají za úkol především pečovat o těhotné ženy s rizikovým nebo patologickým těhotenstvím. Na Moravskoslezský kraj připadá těchto budoucích maminek více než jinde, což znamená, že zdravotníci mají podstatně náročnější práci. K nejnižší novorozenecké úmrtnosti v zemi bezesporu přispívají oddaností a smyslem pro důkladnou péči. Nutno však podotknout, že nejsou sami. Na vynikající úrovni jsou i ostatní česká centra, která se podílí na tom, že Česká republika v oblasti perinatální péče poráží většinu evropských zemí.
Statistické prvenství centra perinatální péče při FN Ostrava není nahodilé. Disponuje unikátním systémem péče o předčasně narozené děti, který byl vyvinut již v devadesátých letech a od té doby průběžně vylepšován. Podstatnou roli ovšem hraje fakt, že se zde s přesunem žen s rizikovým těhotenstvím neváhá. Lékaři je na oddělení posílají včas, což je samo o sobě prevencí mnoha komplikací.
Za zmínku stojí i to, že se do péče odborníků okamžitě dostávají i novorozenci, a právě to je pro jejich zdraví naprosto zásadní. Statistky přeci jen hovoří jasně – na předčasné porody připadá téměř 17 % z celkového počtu porodů, a proto je nezbytné, aby na ně tato centra byla připravena. Jiný efektivní způsob, jak minimalizovat zbytečná úmrtí čerstvě narozených dětí, neexistuje.
Perinatologické centrum při Fakultní nemocnici Ostrava si za svou vynikající práci zaslouží uznání. A také velké díky za to, že přispívá k tomu, aby se Moravskoslezský kraj dlouhodobě držel na špičce v oblasti péče o novorozence a jejich matky. Zdejší systém včasné a komplexní péče, jakožto i píle a nadšení personálu, mohou jít příkladem.
Ženy by však neměly spoléhat pouze na lékařskou péči. Rizika těhotenství lze výrazně snížit i vlastním přičiněním – především zdravou životosprávou, dobrou informovaností a zodpovědným přístupem.