O pacienty s kardiovaskulárním onemocněním pečuje v rámci interního oddělení frýdecko-místecké nemocnice kardiologie a její kardiovaskulární program. Co je jeho náplní, na to jsme se zeptali vedoucího kardioprogramu Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o. MUDr. Ing. Kamila Zemana, Ph.D.
1. Pane doktore, můžete nám prosím říci největší rizikové faktory pro naše srdce?
Existuje celý soubor rizikových faktorů zvyšující riziko onemocnění našeho srdce. Ty první, které nemůžeme nijak ovlivnit, jsou věk, mužské pohlaví a genetická zátěž. Je dobré se vždy zamyslet nad tím, na jaká onemocnění a v jakém věku umírají nebo s čím se léčí naši předci. Pokud prodělali naši nejbližší příbuzní nějakou kardiovaskulární příhodu v mladším věku, musíme si na tento typ onemocnění dát jistě pozor a nejlépe aktivně ve středním věku po něm i pátrat. Druhou skupinu tvoří ovlivnitelné rizikové faktory a zde by se o tom dalo vykládat sáhodlouze. Doufám však, že o tom snad už dnes každý ví. Neustále bojujeme s přejídáním, nevhodnou skladbou jídla, nedostatečnou pohybovou aktivitou, ale taky s nadmírou stresu, který přinášejí některé profese. V neposlední řadě jsou to i ty nešťastné cigarety.
2. Co patří mezi nejčastější kardiovaskulární choroby?
Mezi nejčastější onemocnění u nás patří ischemická choroba srdeční s jejími projevy, jako je infarkt myokardu, angina pectoris a z toho pak plynoucí srdeční selhání. Dále zde patří ischemická choroba cév dolních končetin, která taky vzniká na podkladě zúžení až uzávěru tepny při pokročilém aterosklerotickém postižení nebo díky takzvaného vmetku či embolu, který do daného místa připlave ze srdce či z jiného místa cévního řečiště po proudu a drobnější cévu ucpe. Podstatou je tedy takzvané kornatění (ucpávání) cév, které je akcelerováno z výše uvedených důvodů. Nedostatečný přívod kyslíku a živin do místa za uzávěrem či zúžením tepny pak způsobí její odumření nebo nedostatečnou funkci, která se projevuje bolestí při námaze.
3. Při jakých potížích bychom měli volat záchrannou službu?
U srdce je to jistě náhle vzniklá bolest za hrudní kostí spojená s dušností, často se propagující do krku levé horní končetiny nebo i do zad či břicha. Bývá tam i opocení a nevolnost. U postižení cév dolních končetin jsou to bolesti, nejčastěji ve svalech lýtka, vznikající při chůzi a ustupující po zastavení. V pokročilých případech je to pak i klidová bolest zejména na prstech nohou a nehojící se kožní rány. Tyto příznaky mohou být přechodné, časem se zhoršovat, ale i přetrvávat a určitě je vhodné toto co nejdříve konzultovat se svým ošetřujícím lékařem (obvodním lékařem), anebo v akutním případě s operátorem záchranné služby. Problémem je, že tyto potíže mohou vzniknout z nejrůznějších příčin (závažných i nezávažných) a ty je potřeba co nejdříve odhalit a léčit.
4. Které zákroky a operace u nás provádíme a které patří mezi nejčastější?
Naše interní oddělení nemá statut kardiocentra, a i proto se zaměřujeme zejména na časnou a přesnou diagnostiku těchto nemocných, které pak následně léčíme pomocí léků. Určité menší procento pacientů, kde to stav vyžaduje, pak konzultujeme a řešíme ve spolupráci s okolními kardiocentry, ať již v Třinci - Nemocnice Podlesí, či ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.
V naší nemocnici historicky provádíme implantace kardiostimulátorů, které jsou indikovány u pacientů s velmi pomalou srdeční akcí. Tato může vést ke ztrátě vědomí či závratím a pádům. Provádíme asi 150 těchto výkonů ročně a pacienty pak i následně sledujeme.
5. Provádíme nějaká speciální vyšetření?
Nejčastější potíže, které u nás došetřujeme, jsou již zmíněné bolesti na hrudi, dušnost, bušení srdce, poruchy vědomí. Všechny můžou mít závažné příčiny, ale i zcela banální, které daného člověka akutně neohrožují. Myslím, že na úrovni nemocnic okresního typu máme zcela unikátní systém a možnosti došetřování tohoto typu potíží.
Využíváme k tomu velmi dobré spolupráce s oddělením Nukleární medicíny, našeho v poslední době se velmi progresivně rozvíjejícího plicního oddělení a v neposlední řadě tedy kardiologického oddělení. Zde máme možnosti nejrůznějších typů domácích monitorovacích systémů, špičkově vybavenou ultrazvukovou laboratoř k neinvazivní diagnostice onemocnění srdce a cév celého těla a funkční vyšetřovnu, kde provádíme nejrůznější zátěžové testy, ať již v rámci preventivních vyšetření, či při sledování našich nemocných.
V neposlední řadě jsme na naše poměry díky unikátní spolupráci s radiologickým oddělením zahájili provádění takzvaných CT koronarografií, které umožňují ještě přesněji neinvazivně vyšetřit srdeční cévy bez nutnosti složitých invazivních vyšetření v kardiocentru. Díky tomu jsme schopni ušetřit poměrně velké procento pacientů od invazivních výkonů a umožňuje nám to i časněji léčit jiné méně nebezpečné příčiny způsobující našim pacientům potíže.
6. Jak máme předcházet onemocnění srdce? Jakou prevenci byste doporučil?
Aby náš organizmus dobře a dlouho správně fungoval musíme se zaměřit na všechny faktory, které ovlivňují jeho činnost. Je to přívod čistého vzduchu bez cigaretového kouře, bez průmyslově či výfukovými plyny znečištěného ovzduší. Je to také příjem jen omezeného množství kvalitních potravin. Většina lidí bojujících s nadváhou může ze dne na den omezit svůj příjem potravy na polovinu a nic se nestane ba naopak budou zdravější. Pocit hladu je posledních poznatků zdraví prospěšný a není důvod se obávat negativních dopadů. Omezením přijmu tučných, smažených a sladkých jídel jsme schopni pro sebe udělat strašně moc. Je potřeba si uvědomit, že reklamy týkající se potravin, kterými jsme masírování ze všech stran neslouží k tomu abychom byli zdravější, ale jejich jediným cílem je bohatnutí firem, které za ně jsou ochotny utratit nemalé prostředky. Střídmý způsob života vede jednoznačně k omezení nutnosti užívání řady léků. Dostatek pohybu nám umožní nejen bojovat s nadváhou , ale i neutralizovat negativní vliv dlouhodobého stresu na náš organizmus. To jsou všechno asi už dnes všeobecně známé věci, nicméně procento našich klientů, kteří jsou pro sebe schopni něco z toho udělat na místo užívání stále vyššího počtu tabletek je žalostně nízké. Lidé si raději kupují drahé doplňky stravy, nejrůznější multivitaminy a zaručené prostředky na zlepšení svého zdraví, které však z mého pohledu nemají skoro žádný význam a budou klidně užívat množství léků na místo odepření si „výdobytků“ naší moderní doby (lednička, sladkosti, fastfoody, automobily, elektrokola, elektrokoloběžky,..), které nás vedou jednoznačně špatným směrem.
7. Jaká vyšetření nabízíme v rámci prevence ?
Takzvanou primární prevencí tedy snaha snížit riziko onemocnění ještě předtím než se rozvine se zabývají především praktičtí lékaři. Týká se to jak onkologických (nádorových) onemocnění tak těch výše uvedených kardiovaskulárních nemocí. My nabízíme našim praktickým lékařům možnost upřesnění individuálního posouzení rizikovosti u daného jedince - pokud je to z nějakého důvodu vhodné. Pátráme tak zejména po již pokročilejších cévních onemocněních pomocí ultrazvukových vyšetření, nejrůznějších zátěžových testů i výše uvedeného CT koronarografie. Indikace k tomuto by však měla vzejít po zralé úvaze praktického lékaře a ne jako nápad daného jedince.