Program zahájí debata v rámci ProtimluvFestu. Lutyńskie tango – Otylia Toboła ve středu 18. 10. od 19 hodin v Centru PANT. Na 21. hodinu se přesuneme do Studia G, ve kterém se uskuteční scénické čtení dramatu Vila nad mořem z pera Stefana Grabińskeho. Akce Protimluvu budou probíhat i následující dny. Knize se budeme věnovat také v úterý 7. 11. od 19 hodin v Centru PANT v diskusi s reportérkou Paulinou Siegień – Královec, Königsberg, Kaliningrad?
Nemálo bude také koncertů, které se odehrají v několika ostravských prostorech. Počátečním koncertem a jedním z vrcholů programu Polských dní bude vystoupení Anthimos Apostolis Group ve čtvrtek 19. 10. od 19 hodin v kavárně&bistru V Zahradní, nálož jazz-rockových rytmů v podání polských legend. Hned následující den si budete moci užít bratrské duo SARAPATA. Michał a Mateusz si zamilovali elektroniku a hlavně techno, kombinují mnoho extrémů a zkušeností získaných v průběhu let – pátek 20. 10 od 21.30 v Docku. Program nabídne celkem 11 koncertů, mimo jiné v Hudebním bazaru, Provozu, otvoru Docku, ale také ve Staré aréně či v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě. Právě zde budete mít jedinečnou možnost slyšet sbor Slezské univerzity pod vedením Joanny Glenc – Podzimní sborové imprese 10. 11. v 11 hodin. Novinkou letošního ročníku je spolupráce s festivalem Hudební současnost, který sdružuje ostravské hudební skladatele a interprety – Kwintet Tanguillo returns 11. 11. od 17 hodin na polském konzulátu.
Další novinkou tohoto roku je spolupráce s Divadlem Loutek. To si připravilo speciální reprízu inscenace Kdo neskáče, není holub! Aneb Zobáky sobě, po které bude následovat debata s inscenačním týmem – pátek 20. 10. od 17 hodin.
V říjnu budou také dvě promítání filmu v Minikině – v úterý 24. 10. Tentokrát bude prostor věnován režisére Agniezsce Holland a jejím dílům Přes kosti mrtvých (17 hodin) a Hranici (19.30).
Speciální program si letos připravila Černá louka v pondělí 23. 10. od 19 hodin budete moci na Slezskoostravském hradě nahlédnou do Dámské šatny – komedie Arnošta Goldflama v podání herců Polské scény Těšínského divadla. V pátek 27. 10. od 17 hodin zažijete Polský večírek na hradě, jedinečné 5chodové menu, živá hudba a zaručená zábava po celý večer! Navíc můžete po celou dobu Polských dní na všech pobočkách OSTRAVAINFO!!! soutěžit o knihu Bedekr – Polsko.
Realizovány budou taktéž oblíbené vyjížďky – opakovaná komentovaná vyjížďka Po stopách těšínských knížat (22. 10., 29. 10. a 5. 1.). A vycházky po Ostravě – Polské stopy v ostravské minulosti (26. 10. a 4. 11.).
Chybět nesmí ani Den otevřených dveří polského konzulátu – pátek 10. 11. od 10 hodin. Generální konzulka bude hovořit o fungování konzulární služby a diplomatickém protokolu a k shlédnutí bude i výstava "Historie polské diplomacie". V rámci akce si budete moci poslechnout přednášku od Martyny Radłowske Obrusnik – Historie polské školy v Ostravě Mariánských horách.
Kompletní program i případné aktuální změny jsou dostupné na webových stránkách: www.polske-dny.cz, nebo na Facebooku: https://www.facebook.com/polskednyOstrava.
Polské dny v Ostravě pořádá Centrum PANT a Polský institut v Praze. Konají se za finanční podpory Statutárního města Ostrava a Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Také letos záštitu převzala generální konzulka Polské republiky v Ostravě.
Partnery jsou:
Europe Direct Ostrava, Filosofická fakulta Ostravské univerzity (Polonistika), Kongres Poláků v ČR, Protimluv, club DOCK, Hudební bazar, Minikino, kavárna & bistro V Zahradní, Mléčný bar NAPROTI, Stará Aréna, Polish tourism organisation, Provoz, Divadlo Loutek Ostrava, Černá louka, Kultura na granicy, festival Hudební současnost, restaurace Loděnice a Sladký časy.
O akci Polské dny v Ostravě
Polské dny mají v Ostravě tradici již od roku 2008, kdy se konal první ročník, jehož organizátory bylo Matiční gymnázium Ostrava. Akce se profilovala jako filmový, hudební a literární festival s cílem přiblížit ostravské veřejnosti polskou kulturu a zvýšit povědomí o vzájemných česko-polských vazbách ve městě Ostrava. Gymnázium Matiční zorganizovalo 4 ročníky Polských dnů; více naleznete na webu polskedny-ov.webnode.cz. V roce 2016 štafetu organizace Polských dnů převzala Ostravská univerzita, katedra polonistiky Filozofické fakulty. V roce 2017 vznikl nový organizační tým, Centrum PANT a Polský institut, kterým se podařilo do akce zapojit víc než 20 organizací. Program probíhal v širším centrum města Ostravy. Obnovené Polské dny v Ostravě jsou celou řadou událostí, které prezentují Polsko, jeho kulturu, tradice či historii v regionu, jenž je s Polskem úzce propojený již celá staletí.
Centrum PANT je kulturní a vzdělávací prostor v centru Ostravy věnující se nedávné historii a aktuálním společenským otázkám. Konají se zde přednášky, projekce, autorská čtení, debaty, setkávají se zde lidé různého profesního zaměření. Centrum PANT úzce spolupracuje s oběma ostravskými univerzitami a obdobně zaměřenými organizacemi z celého Česka. Vzniklo na přelomu let 2016/2017 jako veřejně prospěšný projekt spolku PANT, který mimo jiné provozuje vzdělávací portál Moderní dějiny.cz. Součástí Centra je také celodenně otevřená kavárna a malé knihkupectví.