Posluchačky posledního ročníku žilinské zdravotní školy se pohybují na všech odděleních nemocnice. „Projdou si u nás vším, včetně laboratoří, operačních sálů a vysoce specializovaných oddělení JIP. Dostanou se k praktickým věcem, které by jim škola nemohla, a to ani v rámci praxí, na Slovensku ukázat,“ vysvětluje náměstkyně pro ošetřovatelskou péči KHN Taťána Bělicová s tím, že nejde jen o přístrojové vybavení, ale také o rozsah a specifikaci úkonů, které v ČR běžně sestry dělají. V tuzemsku je zvykem, že díky zdejšímu systému vzdělávání a legislativě může střední zdravotnický personál vykonávat více činností. „Pro studentky ze Slovenska je to zajímavá zkušenost,“ míní Bělicová.
Žilinská zdravotnická škola není jediná, která praxi v KHN využívá. V minulosti byli v Karviné studenti a studentky z Čadce a Michalovců. Z těchto pobytů vzešly pozitivní zkušenosti, na které nyní navázala SZŠ Žilina.
Pobyt Slováků v ČR je financován ze zmíněného programu Erasmus+, příjemcem prostředků je vysílající zdravotnická škola. Ta účastníkům hradí ubytování a náklady na pobyt. Nemocnice garantuje samotnou odbornou praktickou průpravu.
„Nečekáme, že by některá z budoucích maturantek ze Žiliny přišla přímo pracovat k nám, ale na druhou stranu bychom ji samozřejmě brali s otevřenou náručí. Rozšiřujeme spektrum našich činností – otevřeli jsme chirurgickou ambulanci a kýlní centrum, rozjeli jsme jednodenní chirurgii, do poloviny příštího roku otevřeme nový chirurgický pavilon. Všude tam budou kvalifikovaní zdravotníci potřeba,“ připomněl ředitel KHN Tomáš Canibal.
Program Erasmus+ je nyní stanoven na období let 2021 až 2027. Nabízí příležitosti k mobilitě a spolupráci ve vzdělávání, odborné přípravě a sportu.
(Více na: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/cs/about-erasmus/what-is-erasmus)