Výsledky samotní autoři projektu označili za alarmující. I Spirála Ostrava, která se dlouhodobě věnuje pomoci lidem s duševním onemocněním, vnímá situaci jako velmi vážnou a chce pomoci ke změně.
"Chceme, aby pedagogové mohli sdílet své zkušenosti s odborníky, poradit se, nastínit možnou spolupráci či rovnou řešení," popisuje Eva Krestová ředitelka Spirály Ostrava.
Setkání se koná 8. listopadu od 13 do 15 hodin a zatím se přihlásilo 20 škol, tedy zhruba 22 pedagogů.
"Přicházím s velkým zájmem o toto téma. Uvítala bych pravidelné konzultace s psychologem, případně jiným odborníkem, který by mě profesně navedl na řešení nejčastějších situací, se kterými se u žáků v rámci individuálních rozhovorů setkávám," říká Sabina Paťorková, ředitelka Moravskoslezské obchodní akademie v Ostravě.
Někteří učitelé zmiňují také to, že zhoršující se psychická kondice jejich žáků zvyšuje i tlak na ně samotné. "Jistě by bylo praktické, kdyby každá škola, nebo aspoň většina, mohla mít svého psychologa, který by byl její součástí, žil s ní. Tato osoba by mohla být užitečná nejen pro žáky, ale i učitele, kteří v tomto ohledu nejsou vůbec opečovávaní. Psycholog by ve spolupráci s učitelem mohl pomoci celé škole, atmosféře v ní," míní Jana Tomalová, která učí na jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida.
Setkání se bude konat v jednom z pracovišť Spirály v Ostravě na náměstí SNP v Zábřehu - ulice Čujkovova 40a/3165.