„ČPZP hradí u poskytovatelů zdravotních služeb v odbornosti diabetologie vyšetření diabetické retinopatie pomocí počítačové analýzy digitálních snímků sítnice. Tato vyšetření má u ČPZP nasmlouváno v současné chvíli 61 poskytovatelů zdravotních služeb v odbornosti diabetologie,“ upřesňuje tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.
Diabetická retinopatie je závažnou komplikací cukrovky. Toto onemocnění postihuje cévy sítnice a může vést k těžkému poškození zraku. Jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik a postup onemocnění je špatně udržovaná hladina krevního cukru. Významnou roli hraje i to, jak dlouho pacient cukrovkou trpí.
Většinu běžných léčiv proti diabetu může pacientovi předepsat už praktický lékař. Moderní léčbu pro komplikovanější onemocnění může předepsat diabetolog a v některých případech i delegovaně praktický lékař. Lidé s cukrovkou, kteří jsou registrováni u ČPZP, mají k dispozici širokou a dostupnou síť smluvních lékařů v odbornosti diabetologie po celé ČR. Konkrétní lékaře lze najít na webu cpzp.cz/lekari, nebo dotazem na kterékoli pobočce zdravotní pojišťovny.
Komplexní léčba diabetu pomáhá lékařům a jejich pacientům lépe zvládat toto chronické metabolické onemocnění. Cukrovkářů i komplikací diabetu nicméně každým rokem přibývá. Rostoucí počet dětských diabetiků, chronicky nemocných diabetiků i těhotenské cukrovky potvrzují také data ČPZP.
„Například léčbu těhotenské cukrovky pojišťovna loni hradila čtyřem stovkám žen, což je meziročně o desetinu žen více. Celkově ČPZP v roce 2022 vynaložila na léčbu diabetu 1,336 miliardy korun. O rok dříve to bylo 1,185 miliardy. Počet pacientů diabetiků stoupl za jediný rok zhruba o 3700 na loňských téměř 90 tisíc,“ uvádí mluvčí pojišťovny Mazurová.
Vyšší příspěvky v preventivním programu Diabetes
ČPZP se snaží pomáhat svým pojištěncům pomáhat rovněž prostřednictvím preventivních programů. Pro usnadnění života s diabetem pojišťovna podstatně navýšila limity příspěvku vypláceného v rámci preventivních programů. U dětí je tak od letošního ledna možnost čerpání 2000 korun, což je čtyřnásobek loňské částky. Dospělí pojištěnci si mohou požádat o příspěvek ve výši 1000 korun, zatímco dříve to bylo jen 500 korun. Letos ČPZP už diabetikům přispěla z fondu prevence více než 2,1 milionu korun. Za celý loňský rok to bylo 795 tisíc korun a předloni 620 tisíc korun.
Příspěvek z programu Diabetes je určen na nákup produktů a pomůcek pro diabetiky, třeba na dezinfekci kůže před odběrem krve k zjištění hodnoty glykemie pomocí glukometru či k dezinfekci kůže před aplikací inzulínu.
Využít příspěvek od ČPZP je možno také na nákup testovacích proužků pro zjištění glukózy/ketonů v moči, na nákup příslušenství k inzulínové pumpě (baterie, zásobníky inzulínu), na diagnostické proužky pro stanovení hodnot glukózy v krvi, zakoupené nad rámec hrazeného množství, na jehly a na glukometr. Lze ho také uplatnit na speciální obuv pro diabetiky zakoupenou v lékárně nebo v prodejně zdravotnických potřeb, popřípadě přímo u výrobce.
Světový den diabetu si připomínáme vždy 14. listopadu
Světový den diabetu vyhlašuje Světová zdravotnická organizace a Mezinárodní diabetická federace již od roku 1991. Cílem je zvýšit povědomí o všech typech cukrovky a podpořit prevenci cukrovky 2. typu. Tento světový den připadá na 14. listopadu, což je den, kdy se narodil objevitel inzulínu Frederick Banting.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.