Přístroj na první pohled laikovi připomíná dialýzu. Funguje ale na jiném principu. „Imunoadsorpce umožňuje odstraňování protilátek z krve, které se dostávají do kontaktu s transplantovaným orgánem a ohrožují jeho funkci. Předchůdkyní metody je plazmaferéza. Při ní se ale z těla kromě protilátek neselektivně odstraňují také i koagulační faktory, bílkoviny a celá řada látek, které mají větší molekulární hmotnost, a které z těla dostat pryč nechceme,“ přibližuje fungování přístroje primář Oddělení pediatrické, resuscitační a intenzivní péče Kliniky dětského lékařství FN Ostrava LF OU MUDr. Tomáš Zaoral, Ph.D. A proč je imunoadsorpce pro pacienta výhodnější? „Při imunoadsorpci se navíc vrací vlastní plazma již jen s minimem protilátek zpět pacientovi. U plazmaferézy je nutno odstraněnou vlastní plazmu nahrazovat plazmou cizí, alogenní. To je často příčinou daleko horší tolerance,“ doplňuje primář Zaoral.
První dětskou pacientkou, která může tento proces podstupovat v ostravské fakultní nemocnici je třináctiletá Lea Neuwirthová. Vzácné autoimunitní onemocnění, jehož původ se zatím nezná, u ní odhalilo před šesti lety náhodné vyšetření moči. Dívka musela podstoupit transplantaci obou ledvin a příbuzenskou transplantací získala orgán od svého otce. „Transplantace se povedla, ale autoimunitní onemocnění, které napadá tu zdravou, darovanou ledvinu se projevilo znovu. Plazmaferézu snášela špatně, a proto jsme museli každý týden jezdit od nás, z Petrovic u Karviné, na imunoadsorpci do Motola,“ přibližuje onemocnění dcery Jana Neuwirthová a vysvětluje, proč rodiče usilovali o to, aby přístroj, který pomůže nejen jejich dceři, nemocnice zakoupila. „Leu ty přejezdy do Prahy strašně vysilovaly. Jsme šťastní, že je přístroj tady. Dceřin stav se zlepšil natolik, že už jí stačí jedna imunoadsorpce za 14 dnů. A zvládá být i několik dnů v kuse ve škole.“
FN Ostrava bude přístroj využívat u všech dětí, které mají autoimunitní onemocnění vytvářející protilátky a také při riziku selhání transplantovaných orgánů na podkladě tvorby protilátek. Dospělí pacienti mohou imunoadsorpci podstupovat v Krevním centru FN Ostrava už řadu let.
Podívejte se i na zajímavé video natočené při provádění imunoadsorpce: https://youtu.be/rpMg8sEJoWY.