Národní památkový ústav (NPÚ) udělení ceny zdůvodnil kromě jiného tím, že „…Jaroslav Zezulčík se zasloužil o záchranu zámku Kunín. Podpořil obec Kunín, aby zchátralý objekt bez mobiliáře v roce 1999 převzala do vlastnictví. Díky společnému úsilí Jaroslava Zezulčíka a obce se podařilo cenný barokní zámek zrekonstruovat, doplnit mobiliářem a zpřístupnit veřejnosti“.
Z rozhodnutí NPÚ má radost i Pavlína Ambrosch, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Poodří-Moravské Kravařsko, která práci Jaroslava Zezulčíka na kunínském zámku sleduje po celou dobu jeho působení: „Je třeba zdůraznit, že od samotného počátku záchrany zámku, o němž dnes oprávněně hovoříme jako o barokní perle Moravského Kravařska, fungovala naprosto úžasná synergie mezi Muzeem Novojičínska, obcí Kunín, v jejímž vlastnictví objekt je, a doktorem Zezulčíkem. Ten zde sice působil a působí jako zaměstnanec Muzea Novojičínska, ale bez jeho nasazení nad rámec pracovních povinnosti a bez osobní invence by nebylo možné dosáhnout toho, co se v Kuníně podařilo, a co je opravdu fascinující. To, v jakém rozsahu se mu díky jeho nadstandardním vztahům s potomky rodů, které zdejší zámek vlastnily, povedlo dostat nazpátek velkou část sbírek i cenných dokumentů a snímků, je unikátní v rámci celé republiky. Už jen tento počin si zaslouží ocenění. Jaroslav Zezulčík má lví podíl na tom, že zámek Kunín povstal jako bájný pták Fénix z popela a dnes patří k vrcholům cestovního ruchu v turistické oblasti Poodří,“ akcentuje Pavlína Ambrosch, jež věří, že prestižní ocenění Patrimonium pro futuro upoutá jak pozornost turistů, tak odborné veřejnosti.
To, že se před 24 lety vydali neprobádanou cestou, potvrzuje i Jaroslav Zezulčík. „Začínali jsme z ničeho,“ konstatuje. „Na zámku nebyl jediný kus mobiliáře, objekt byl účelově přestavěn. Zároveň bylo jasné, že na záchranu nebudou třeba jen finanční prostředky, ale také informace. A tak se rozběhly nejen technické, ale i badatelské práce a nás nepřestávalo překvapovat, jak silným magnetem přitahujícím zájem okolí se zámek stává. Ze dvou fotografií, jež jsme měli k dispozici na začátku, se postupem času stala obrovská sbírka snímků i dokumentů, které velice precizně dokladují podobu zámeckých pokojů i areálu, pohyby sbírek a tak dále,“ vrací se do minulosti Jaroslav Zezulčík, jenž si cení skvělé spolupráce s NPÚ a s kastelány státních zámků, což kromě jiného umožnilo získat zápůjčkami předměty, které se z kunínského zámku dostaly do jiných objektů.
„Naše úspěšné tažení bylo do velké míry umožněno tím, že jsme našli a oslovili potomky rodin, které kunínský zámek vlastnily, a ti nám vyšli vstříc,“ zdůrazňuje kastelán kunínského zámku, jenž si vynikajících vztahů s potomky majitelů zámku velice váží. „Naše vazby jsou založeny na respektu, který k nim máme. O tom, že nechceme ze zámku vytvořit jen muzeum nábytku a obrazů, ale především autentické místo, kde budeme vyprávět příběhy lidí, kteří tu žili, jsme s nimi hovořili hned na začátku, a oni na tuto koncepci velmi slyšeli,“ pokračuje muž, který byl kromě jiného NPÚ oceněn také za prezentaci památky. „Kdybyste se před dvaceti lety zeptali, kde se nachází kunínský zámek, stěží byste dostali odpověď. Málokdo měl tušení, že existuje, přitom byl tolik významný. Ale během uplynulých dvou desítek let se nám tento stav přece jen podařilo zvrátit. Důležité bylo získat pro obnovu zámku podporu veřejnosti. Abychom na zámek a aktivity s ním spojené upozornili, založili jsme ve spolupráci s obcí tradici zámeckých slavností. Samozřejmě je důležité, aby zámek navštěvovali turisté, aby se o něm vědělo. Proto jeho historii i současnost lidem přibližujeme rovněž na sociálních sítích, kam vkládáme také výsledky badatelské činnosti, komunikujeme s médii. Ale bude trvat možná ještě generaci, než doženeme hendikep, který zámek na počátku měl. Věřím, že k jeho zviditelnění pomůže i ocenění, které jsem v listopadu převzal,“ konstatuje Jaroslav Zezulčík.
Kunínský zámek se v dané chvíli připravuje na nadcházející sezonu, v jejímž průběhu bude slavit významné výročí – dvacet let od dokončení rekonstrukce a od zpřístupnění veřejnosti. „Chceme návštěvníkům připomenout, jak zámek na začátku 21. století vypadal, a zároveň chceme jim ho chceme představit v co nejlepší podobě. Proto budeme během zimy pracovat v zámeckých pokojích, pokračovat v reinstalaci sbírek, rádi bychom vymalovali,“ načrtává Jaroslav Zezulčík plány, k nimž patří i úprava zámeckého parku do podoby, kterou měl v časech největší slávy v 19. a na počátku 20. století. „Rádi bychom se do zvelebení parku ve spolupráci s majitelem objektu, obcí Kunín, v příštím roce pustili a využili tak obrovskou databázi snímků a všech podkladů, které máme k dispozici,“ uzavírá kastelán vyprávění o kunínském zámku, který má za sebou opravdu výjimečnou sezonu. Byla zasvěcena rodu Harrachů, jehož členové zámek v Kuníně letos navštívili. A nebyli jedinou významnou návštěvou – kunínský zámek si letos prohlédli také představitelé rodu Lichtenštejnů. Kromě těchto výjimečných hostů do zámku v sezoně 2023 zavítalo na 17 500 návštěvníků z tuzemska i zahraničí.