Letos uspělo 73 žadatelů, kteří dohromady vytvořili 83 pracovních míst, z toho 5 pro osoby zdravotně znevýhodněné. Nadační fond Veolia mezi ně rozdělil přes 4 miliony korun. “Podporujeme především tradiční a netradiční řemesla a výroby, infrastrukturní služby, projekty zlepšující životní prostředí či projekty se sociálním zaměřením. Program STARTér patří k našim vlajkovým lodím a bude pokračovat i v příštím roce,“ uvedl Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia Energie a člen správní rady nadačního fondu.
Převážně jde o šikovné lidi, kteří se po letech v zaměstnání rozhodli svého koníčka proměnit na živnost. Nadační fond jim pomáhá se zakoupením vybavení, nářadí nebo pomůcek. Jsou mezi nimi například stolaři, výrobci uměleckých mozaik ze skla a kamene, zahradníci, klempíři a pokrývači. Nechybí ani hodinový manžel nebo instalatér a kamnář. Ženy, začínající podnikatelky, se věnují například pečení, výrobě cukrovinek, šití, ale i řezbářství, výrobě keramiky a fotografování.
Mezi žádostmi, které letos uspěly, je i chráněná dílna, která se zaměřuje na šití ekologických obalů na svačiny a potraviny. Program podporuje také alternativní předškolní vzdělávání. K nejzajímavějším projektům patří zahradnictví spojené s motýlariem nebo výroba sprch pro papoušky. Podpořené projekty a drobné podnikatele mohou zájemci najít v unikátní mapě s vyhledáváním podle oboru podnikání https://nfv.veolia.cz/kde-pomahame/.
Nadační fond Veolia letos oslavil 20. výročí. Právě Startér se rozběhl před lety jako první a to s cílem pomoci snížit nezaměstnanost na Moravě a ve Slezsku. „Za dobu trvání programu jsme podpořili 2692 nových pracovních míst, z toho 399 pro osoby se zdravotním znevýhodněním. Na příspěvcích jsme rozdělili více než 128 milionů korun,“ zhodnotila ředitelka nadačního fondu Vendula Valentová.