Kochleární implantát dokáže nahradit funkci vnitřního ucha. Při operaci se do hlemýždě zavádí svazek elektrod, který nahrazuje vláskové buňky. Zařízení přímo vydává impulzy, které jsou dále vedeny do sluchových center v mozkové kůře.
První takový výkon ve FN Ostrava podstoupila v říjnu 2013 Emilie Poštulková. Tehdy jí bylo 14 měsíců. Na seminář, který připomněl 10 let existence CKIO, dorazila v doprovodu své maminky a sestry. „Emilka dnes bez omezení chodí do normální základní školy. Za těch 10 let udělala velké pokroky. Vzpomínám si, že bylo těžké první nastavování implantátu. Nevěděli jsme, jestli slyší anebo ne. S každým dalším nastavováním se to ale zlepšovalo. Dnes je naše dítě zapojené do normálního života a jsme za to neskutečně rádi,“ popisuje Emiliina maminka Veronika Poštulková.
Přelomovou operaci před deseti lety provedl přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA. CKIO, které vede, letos provedlo 40 takových operací. A to nejen u dětských pacientů, ale i u dospělých. „Cílem programu je, abychom operaci nabídli všem dětem a dospělým se sluchovou vadou, kterým ke kompenzaci a komunikaci nestačí sluchadlo. Zavedli jsme screening sluchu, který se provádí v porodnici a nedoslýchavost jsme díky tomu schopni detekovat ve velmi raném věku. Dává to předpoklad, že se dětští pacienti budou vyvíjet normálně, pokud implantát dostanou včas, a to mezi prvním a druhým rokem. Učí se tedy normálně mluvit a po roce, po dvou nejde poznat, že nějaký implantát vůbec mají,“ uvádí profesor Komínek.
Před deseti lety CKIO FN Ostrava bylo po Praze druhým pracovištěm, které začalo implantovat dětské pacienty. A to zprvu jen děti, které měly postižený pouze sluch. „Dnes dokážeme operovat i děti s kombinovanými vadami. A nejen je. Posun v indikacích je důležitý i pro dospělé. V minulosti by řada z nich na implantát nedosáhla. Dnes už to ale možné je. Dokážeme jim vrátit sluch a oni jsou pak schopni fungovat v normální společnosti,“ říká zástupce přednosty Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku pro vědu a vzdělávání, prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA.
Samotný operační výkon je pro kompenzaci sluchové vady klíčový, velice důležitá je ale i následná péče. S dětmi pracuje zejména logoped a kliničtí inženýři, podstatná je ale i role rodiny. Zevní část implantátu, tzv. procesor, se navíc musí pravidelně nastavovat. „Je to stejně důležitý moment jako operace. Tou to všechno teprve začíná. Pacient se učí vnímat zvuky a procesory se opakovaně musí nastavovat tak, aby byl poslech kvalitní a příjemný. Jedná se o běh na dlouhou trať, někdy i na roky,“ vysvětluje MUDr. Radana Walderová, vedoucí pedoaudiologického centra z CKIO.