Lékařky, které se na Oddělení neonatologie na resuscitaci novorozenců specializují, připravily pro své kolegy nejen teoretickou přednášku, ale také tři stanoviště, na kterých si mohli lékaři prakticky nacvičit konkrétní situace.
„Guideline - tedy doporučené postupy resuscitace - se každých pět let revidují. My ty změny samozřejmě sledujeme a zařazujeme do praxe. A rozhodli jsme se, že s nimi detailně seznámíme i kolegy z oborů, které se s resuscitací mohou setkat v praxi,“ přiblížila význam kurzu MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D., primářka Oddělení neonatologie FN Ostrava. Kurzu se zúčastnili lékaři napříč délkou praxe. Například primář Dětského oddělení Nemocnice Agel Ostrava-Vítkovice vysvětlil, proč pozvání na kurz přijal. „Je tady plno nových věcí, které si může každý z nás vyzkoušet. Byl bych moc rád, kdyby ho mohli absolvovat také všichni naši lékaři.“ Primář ARO Slezské nemocnice Opava MUDr. Martin Hudymač uvedl, že někdy jsou povoláni k resuscitaci jednou za půl roku, ale někdy i dvakrát za měsíc. „A vždy je to stresující,“ dodal.
Podle statistik je nutné resuscitovat jedno až dvě děti na tisíc porodů. Jak ale upozorňuje primářka Wiedermannová, toto číslo zahrnuje jen situace, kdy je nutné zahájení nepřímé srdeční masáže, eventuálně zavádění žilního vstupu k aplikaci léků. Snížená poporodní adaptace s nutností prodýchávání je podstatně častější. Další kurz chtějí lékařky, které se na resuscitaci specializují, zorganizovat i v příštím roce.
Podívejte se i na zajímavou videoreportáž z akce: https://youtu.be/OTy5rsolmY0.