Pokud se během vánočních svátků chystáte navštívit pražské vánoční trhy, nemáte se čeho obávat. Dopravní značení Praha důvěrně znáte a nemělo by vás ničím vyvést z míry. V případě delší cesty, která povede po dálnici poblíž Paříže, Lyonu, Štrasburku, Grenoble či Rennes, se však můžete setkat se značkou, kterou jste doposud nikde neviděli. Jedná se o bílý kosočtverec na modrém pozadí, který označuje jízdní pruh vyhrazený pro spolujízdu.
Co to znamená v praxi? Pokud se chce řidič vyhnout pokutě, musí cestovat společně se dvěma dalšími osobami (ve vozidle tedy musí být minimálně dvě osoby). Dodržování daného pravidla kontroluje síť kamer. „Diamantový“ jízdní pruh tedy nesmí používat každý účastník provozu – je určen pro vozy s alespoň třemi cestujícími, taxíky, veřejnou dopravu a elektromobily označenými speciální nálepkou potvrzující nulové emise.
A proč dané dopravní značení vůbec vzniklo? Značky jsou součástí konceptu Občanské klimatické konvence, jejímž cílem je omezení znečišťování životního prostředí účastníky silničního provozu. Nové opatření by mělo podpořit sdílení vozidel, snížit intenzitu provozu – a v konečném důsledku zajistit nižší emise výfukových plynů.
Francouzská vláda se zároveň rozhodla řidiče do spolujízdy motivovat dotací ve výši 100 EUR. Podle zákonodárců by mohla finanční injekce počet cest uskutečněných tímto způsobem až ztrojnásobit.