„Divákům nabídneme za zvýhodněné vstupné 50 Kč tři snímky zapůjčené v digitalizované podobě z Národního filmového archivu. První film Údolí včel uvedeme 19. února, tedy v den jeho narozenin (19.2.1924), následovat bude film Adelheid (20. února). Sérii zakončí snímek považovaný odbornou veřejností za jeden z nejlepších tuzemských filmů, film Markéta Lazarová (21. února). Počátek všech projekcí je vždy v 17.00 hodin,“ zve do kina Luna v Ostravě-Zábřehu ředitelka Kultury Jih Gabriela Gödelová.
Děj filmu Údolí včel (1967) se odehrává v druhé polovině 13. století. Český zemanský synek Ondřej z Vlkova přišel do řádu ještě jako dítě. Nestalo se tak dobrovolně. Snad si ani neuvědomoval, že byl vlastně obětován na usmíření otcova násilného činu, spáchaného na něm samotném, a že byl tedy dvojnásobnou obětí. Až po deseti letech odříkání poznává, že existuje ještě jiný svět, ještě jiný život než ten, který uzavírají pevné zdi řádového hradu. Podlehne volání domova, volání rodného Údolí včel, a pokusí se o návrat. Již se zdá, že bude mít více štěstí než bratr Rotgier, jehož pokus o únik skončil krutou smrtí. Ale i v jeho případě se ukazuje moc řádu silnější a náboženský fanatismus znovu triumfuje nad v té době beznadějným pokusem jedince o vzpouru proti síle dogmatu spojeného s mocí.
Adeilheid (1969) je první celovečerní barevný film Františka Vláčila. Je konec války a karta s mocí se obrátila. Poručík Chotovický se vrací do vlasti, aby se zotavil, fyzicky i duševně. Straní se lidí, touží po klidu, ale přeci jen hypnoticky sleduje Adelheid, Němku, která mu byla přidělena jako hospodyně. Pokřivené vztahy nejen mezi Čechy a Němci odráží všudypřítomná nedůvěra a osamění. Působivě netečné herectví hlavních protagonistů a ponurá atmosféra očekávání nastiňuje, že není již kam spěchat a že všechno má svůj čas, vzdor i smíření. Vrcholné herecké výkony předvedli Petr Čepek a Emma Černá v hlavních rolích. Film byl digitálně restaurován v roce 2015 díky grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a podpoře Ministerstva kultury ČR.
Markéta Lazarová (1967) je stěžejní dílo české kinematografie, filmová rapsodie Františka Vláčila, nazvaná podle Vančurovy předlohy Marketa Lazarová, představuje v žánru historického filmu jedno z nejvýznamnějších děl světové kinematografie. Příběh se odehrává v drsných dobách poloviny třináctého století. Snímek omamuje zejména svou vizuální působivostí a hudbou Zdeňka Lišky. Je rozdělen do dvou dílů (Straba, Beránek boží) a jednotlivé obrazy jsou uvozeny mezititulky naznačujícími děj. Bohatá je i zvuková stopa, v níž jsou s neobvyklým dozvukem použity lakonické dialogy nebo naopak „literární“ monology, nejrůznější výkřiky a citoslovce, skřek dravců i hlas vypravěče. Ve složité struktuře se neustále narušuje chronologie vyprávění útržkovitými reminiscencemi a vizemi některých postav. Film Marketa Lazarová byla vysoce oceněna nejen u nás, ale i na mezinárodním fóru; například na MFF v Mar del Plata získala jednu z hlavních cen.
Více informací k mimořádným projekcím k poctě Františka Vláčila https://www.kulturajih.cz/cz/kino/filmove-speciality/.