„Jan Zajíc, rodák z Vítkova, je už 55 let symbolem odporu vůči totalitní moci. Následováním Jana Palacha chtěl jako pochodeň číslo dvě probudit lidi z letargie dané smířením se s okupací Československa armádami Varšavské smlouvy, motivovat je, aby se nepřestali stavět na odpor zlovůli. To je jeho jednoznačný vzkaz. A protože mladí lidé vždy byli a budou nositeli studentské svobody a ideálů, oceňujeme ty z Vítkovska, kteří jsou inspirací pro ostatní,“ konstatuje starosta Vítkova Jakub Cihlář, z jehož rukou v pátek 23. února Cenu Jana Zajíce v 1. kategorii do 15 let převezme devítiletý Patrik Kocián, žák základní v Melči, člen oddílu juda Slezanu Opava, bronzový z mezinárodního turnaje v Polsku, stříbrný z Judo Dragon Cup, vítěz Velké ceny Žiliny a držitel mnoha dalších prestižních ocenění. V 2. kategorii bude oceněn student vítkovského gymnázia Vojtěch Jakubík, který velmi úspěšně působí v oboru molekulární biologie. Jako nejlepší tým roku 2023 budou oceněny vítkovské mažoretky, jež jsou mistryněmi světa.
„Máme se sestrou radost, že vzpomínka na našeho bratra je spojena s mládím, se žáky a studenty, kteří jsou na začátku života, a přitom mohou být příkladem ostatním. Právě toto spojení nás smiřuje se dnem, který pro nás zůstane napořád smutný. Vždy nám šlo o to, aby vzpomínky na bratra nebyly jen smutné. A to Cena Jana Zajíce rozhodně není,“ říká bratr Jana Zajíce Jaroslav. A připomíná zakladatele nadačního fondu, scénáristu a publicistu Vladislava Kučíka, jemuž se v roce 1993 podařilo na Vítkovsku založit velmi pozitivně zaměřenou nadaci, která i prostřednictví Ceny Jana Zajíce žije dodnes.
„Byl bych rád, kdyby si žáci a studenti uvědomovali, že být nositelem Ceny Jana Zajíce je do jisté míry zavazující, protože jde o významné ocenění připomínající hrdinský čin výjimečného člověka. Vždyť i proto Cena Jana Zajíce před jednatřiceti lety vznikla – abychom nezapomněli. Ale jedna věc je připomínat, druhá vysvětlovat, proč k něčemu došlo,“ pokračuje starosta Jakub Cihlář „Je na nás, dospělých, abychom odkaz Jana Palacha a Jana Zajíce šířili dál. Abychom současné mladé generaci vysvětlovali, proč se oba studenti v začátku roku 1969 rozhodli ke svým činům, které dnes aktuálně rezonují s tím, co se děje pár stovek kilometrů od našich hranic,“ uzavírá starosta Vítkova.
- V pátek 23. února bude slavnostní akce v 15.30 hodin zahájena návštěvou výstavy Interitus Macedonum – Svědectví v městské knihovně, v 16.30 hodin si přítomní připomenou u hrobu Jana Zajíce 55. výročí tragického úmrtí tohoto vítkovského rodáka, které připadne na neděli 25. února, a v 17 hodin budou ve společenském sále Městského úřadu Vítkov předány Ceny Jana Zajíce.
- Cena Jana Zajíce má dvě kategorie. První je do 15 let – žáci osmiletých škol a gymnázií, druhá od 15 do 25 let – studenti.
- Cena bývá udělována za zásadní čin – záchranu života, práci v dobrovolnictví, významné sportovní úspěchy, výjimečné studijní výsledky atp.