Software pracuje se třemi vyšetřeními. Základem jsou snímky z CT, na kterých jsou dobře vidět i měkké tkáně. „Dále potřebujeme vnitřní obraz zubních oblouků, který už si dokážeme díky novému skeneru vytvořit sami, a 3D fotografie. Software pomocí algoritmů na sebe jednotlivé vrstvy postupně naskládá a my jsme schopni přesně rozpoznat, kde je chyba. Kde je odchylka od normy,“ přibližuje plánování operace čelisti s pomocí softwaru MDDr. Veronika Kozakovičová, DiS. art. z KÚČOCH FN Ostrava. Na 3D tiskárně pak lékaři vytvoří model chrupu, naplánují „ideální“ postavení čelistí a zhotoví šablony. Ty jim následně umožní přenést virtuálně připravenou operaci na samotného pacienta.
Operace se provádí až po ukončeném vývoji kostry, tedy nejdříve okolo 18 let, a předchází ji dlouhodobá, třeba i dvouletá ortodontická příprava. „Principem operací je de facto řízená zlomenina. Čelist se musí rozříznout v předem daných místech, pomocí připravených šablon se posune do potřebné pozice a ukotví titanovými dlahami a šroubky, které se neodstraňují. Po operaci se pacient musí naučit zacházet se speciálními gumičkami, které udržují čelisti v novém postavení,“ říká přednosta KÚČOCH FN Ostrava MUDr. Jiří Stránský, Ph.D., MBA a dodává: „Pacienti bývají s novým tvarem a postavením svých čelistí velmi spokojeni. V převážné většině se pro operaci rozhodnou z estetických důvodů. Svou anomální čelist totiž mnohdy velmi špatně přijímají.“
Ve FN Ostrava podstoupí tuto operaci ročně okolo 35 lidí. Souhlasila s ní i 28letá Kristína z Ostravy, která měla (lidově řečeno) předkus. „Původně jsem nosila rovnátka. A když se mi zuby vyrovnaly, lékaři mě upozornili, že můj špatný sklon čelisti mi zřejmě bude způsobovat zdravotní problémy. Špatně jsem spala, budilo mě vlastní chrápání. S výsledkem operace jsem moc spokojená. Zlepšila se mi artikulace a i pohled do zrcadla je mnohem příjemnější,“ dodala s úsměvem.