Své produkty a služby přijede představit více než 80 včelařských firem z tuzemska, Slovenska a Polska. Na výběr tak bude z široké nabídky včelařského vybavení, pomůcek, výrobků a zboží s včelí tematikou. Včelí úly, medomety, ochranné pomůcky, včelařské oděvy, zboží pro chov matek, práci s medem, krmiva, silikonové formy a příslušenství na výrobu svíček, med, medovina, medová kosmetika či léčivé rostliny. Na své si přijdou zkušení včelaři, začátečníci i návštěvníci z řad laické veřejnosti. Bohatý bude tradičně doprovodný program nejen v podobě přednášek, ale i workshopů.
Novinkou letošního ročníku je zaměření na apiterapii, které bude věnován samostatný přednáškový sál a nově přidaná výstavní hala NA1. Monika Jindrová, místopředsedkyně České asociace moderní apiterapie, přiblíží vlivy včelího vyzařování na lidské zdraví a poradí, k čemu využívat propolis. Kateřina Raisová probere metodu léčení mnohých neduhů aplikací ušních svící z včelího medu. Alexej Bezrukov seznámí návštěvníky s včelařením v ležanech a jejich využitím v apidomku. V reakci na velkou poptávku z předchozích ročníků bude zajištěno umístění apidomku přímo na hale, zájemci tak mohou zjistit více o potenciálu léčebných pobytů v těchto dřevěných stavbách. “Návštěvníci u nás mohou získat informace o terapeutických účincích včelích produktů, vyzkoušet si míchání aroma-olejíčků či zapracovat na zlepšení svého zdraví rovnou na místě, a to degustací a poznáním medů z celého světa s Petrem Vičanem.” dodává k programu Zuzana Boháčová, manažerka veletrhu.
Odborné přednášky v hale NA2 se budou blíže věnovat včelaření. Mgr. Tomasz Strojny představí výrobu a hlavní výhody podněcování a krmení včelstev profesionálními krmivy, MVDr. Jana Cihlářová probere aktuální nákazovou situaci v Moravskoslezském kraji, Ing. František Texl nás vtáhne do ekonomiky včelařské provozu, Miroslav Sedláček se zaměří na zootechniku v optimalizovaném plodišti, Prof. J. Demetry Paleolog bude hovořit o včelaření postaveném na vědomostech o problémech včely medonosné a Radek Hykl, ředitel “Hranické školy”, včelař praktik a propagátor pokrokových metod včelaření se s námi podělí o nejnovější poznatky. Mnohé napoví také pohled doc. Ing. Barbary Stalmachové, CSc. na invazivní rostliny. Dr. Dariusz Teper nás seznámí se svým dlouholetým výzkumem medu a opylování rostlin, Dr. Benedikt Polaczek odhalí včelaření v hlavním městě Německa a s Mgr. Václavem Sciskalou se podíváme na izolátory matek v praxi a jejich budoucnost.
Chybět nebude prezentace včelařských škol, své obory představí SOŠ Pod Bánošom, SOU Blatná, Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego, Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s., Moravská včelařská škola Hranice a Škola ekonomiky a cestovního ruchu, soukromá střední odborná škola s. r. o.
Naše návštěvníky už ve vstupní hale pavilonu A přivítá atraktivní expozice o historii včelařství.
Organizátory veletrhu jsou Černá louka s.r.o. a Včelařský spolek Moravy a Slezska, z.s., jehož cílem je vybudovat tradici tohoto setkání jakožto místa, kde se včelaři, milovníci včel a odborníci seznámí s novinkami, důležitými informacemi, popovídají si s kolegy či předají cenné zkušenosti nejen začínajícím včelařům.
Předprodej vstupenek za zvýhodněné ceny bude probíhat do 14. března, a to ONLINE formou na www.vcelaostrava.cz nebo osobně v infocentrech Ostravainfo. Poté budou vstupenky k dispozici na místě v pavilonu A, a to po celou dobu konání veletrhu (pá 9:00 – 17:00, so 9:00 – 17:00).
Jednodenní vstupné na místě:
110 Kč dospělí
60 Kč děti od 6 let včetně, studenti (platný studentský průkaz), senioři (nad 63 let včetně), držitelé TP, ZTP, ZTP/P
ZDARMA děti do 5 let včetně, doprovod ZTP/P
Na akci platí Černá karta 2024.
Aktuální informace sledujte na www.vcelaostrava.cz, Instagramu vcelaostrava a Facebooku Včela Ostrava.