Jakým způsobem zdůvodňují poskytovatelé poplatky?
Firmy nebo jednotlivci svou žádost o poplatek předem zdůvodňují tím, že platíte administrativní poplatek za zpracování žádosti, za vypracování úvěrové smlouvy apod. Často vám říkají, že už máte půjčku jistou, i když to není vůbec pravda a vy musíte zaplatit část peněz předem, aby měli jistotu, že skutečně budete splácet. Obvyklou praktikou je i ubezpečení o tom, že peníze už máte jisté a do tří dnů vám přijdou, tudíž musíte zaplatit provizi za vyřízení úvěru.
Důvody se mění podle toho, jaká je zrovna situace na trhu nebo aktuální legislativa. Neexistují žádná přesná pravidla takových praktik, ale vždy byste měli zachovat chladnou hlavu a zjistit si podrobnosti a skutečnosti o poskytovateli, který vám půjčku nabízí. Podvodníci umí vymyslet skutečně pádné důvody, tlačí a přesvědčují, mávají v ruce rádoby smlouvou a zoufalého člověka snadno přesvědčí.
Opravdu nikdy ale neplaťte nic dopředu. Poskytovatel, který má zájem vám půjčit, si další náklady a poplatky strhne až z fyzicky vyplaceného úvěru a po podepsání úvěrové smlouvy.
Co když poplatek zaplatíte?
S velkou pravděpodobností už se nikdy nesetkáte ani s penězi, ani se zprostředkovatelem, natož aby vám skutečně přišla půjčka. A místo toho, abyste své finanční problémy vyřešili, máte jich teď ještě zase o něco víc.
Na koho cílí podvodné firmy?
Především na problémové klienty, kteří by si nemohli půjčit v bance či u solidní nebankovní společnosti. Takoví využívají nejrůznější „zaručené“ nabídky vyvěšené v novinách, na internetu v inzertních skupinách apod. Tito žadatele nejen že nemají patřičnou bonitu, ale zároveň bývají v zoufalé situaci a dají se snáze zmanipulovat. Tyto půjčky ovšem nesplňují často podmínky zákona o spotřebitelském úvěru a žadatele mohou dostat do velkých problémů. A co by vás mělo předem varovat?
- Zástupce společnosti si s vámi sjednává schůzku v kavárně, v parku nebo na podobných místech.
- Tlačí na vás při podpisu smlouvy. Peníze požaduje zaplatit ihned na ruku.
- Není ochoten vám dát jakýkoliv doklad o zaplacení.
Na internetu se dá poměrně dobře dohledat, jaké recenze a reference konkrétní firma má. Také neúplné webové stránky vás mohou varovat. Chybí kontaktní údaje, IČO nebo podmínky úvěru? Zvažte, zda toto chcete vůbec zkoušet. Odradit by vás měly i firmy, které mají sídlo podnikání v pochybných zemích.
Kde si půjčit bezpečně?
Bezpečné je to zaručené v bance. Ovšem ne každý má možnosti si tam dojít půjčit, případně jsou okolnosti, kdy v bankovním domě na půjčku nedosáhne. V nouzi poskytnou peníze rychlé nebankovní půjčky, které už dnes rozhodně nejsou nebezpečné nebo nevýhodné. Jen musíte vybírat solidní poskytovatele s licencí od ČNB. Tak získáte jistotu, že společnost má za sebou všechny kontroly a poskytuje naprosto transparentní služby. Zároveň:
- ověřte důvěryhodnost společnosti v recenzích a zkušenostech jiných,
- přečtěte si důkladně smlouvu,
- neplaťte nikdy nic předem,
- projděte si ceník, úvěrové podmínky a celkově stránky společnosti, zda jsou přehledné a obsahují veškeré potřebné informace.
Myslete na to, že i když to není žádná podvodná firma, může být jejich nabídka méně výhodná než jiná. A tady se vyplatí nebankovní půjčky porovnávat a hledat to nejlepší pro vás jako klienta.
Důvěřujte, ale prověřujte
V dnešní době sociálních sítí a internetu už není takový problém získat dostatek informací. Stejně jako poskytovatel ověřuje vaši bonitu, vy máte právo prověřit jeho. Zaměřte se na informace o tom, jak firma jedná s klienty, jak je ochotná odpovídat na otázky, zda má na webových stránkách i nějaký příklad půjčky, případně kalkulačku úvěrů.
Důkladně prostudujte úvěrovou smlouvu
Co je psáno, to je dáno. Ovšem. Jen ne každý to tak chápe. Kdo z nás si vždycky přečte všechno, co má podepsat. Jenže podepsáním úvěrové smlouvy se k něčemu zavazujete a musíte dohodnuté podmínky splnit. Když si jí poctivě nepřečtete, nemůžete být překvapení, ať zjistíte, jak vysoké úroky se s půjčkou vážou nebo že musíte hradit splátky třeba každý týden apod. Přečtením smlouvy o úvěru se vyhnete jednoduše mnohým problémům a zajistíte klidnější spánek.
Nezapomeňte. Poplatky předem jsou minulostí
Poplatky spojené s půjčkou nejsou nic zase tak divného. Problémem je, když po vás někdo požaduje peníze, aniž byste reálně měli úvěr sjednaný a peníze jisté. Pokud budete platit za zprostředkování úvěru, za vedení úvěrového účtu apod., nebude to určitě před, ale až po uzavření smlouvy. Věřitel poplatek zahrne do celkové částky, případně je pevnou součástí pravidelných splátek. A ještě jedno upozornění na závěr.
Nikdy nedávejte svolení k inkasu takovým pofiderním firmám, aby si strhly poplatek sami. Snadno byste mohli přijít o mnohem víc než jen o pár tisíc.