Pilířem vzájemné spolupráce jsou podpora, prezentace a participace v rámci připravovaného turné v zahraničí. Filharmonie se chystá postupně vystoupit v Maďarsku, Chorvatsku, Rakousku, Polsku, Švýcarsku a USA. „Skupina Veolia není jen jednou z mnoha mezinárodních korporací, ale skutečně klíčovým stakeholderem ve svém oboru. Pevně věřím, že toto unikátní spojení a potenciál ukáže, že spolupráce v oblasti veřejné neziskové služby a soukromého sektoru může být přínosem oběma subjektům i olomoucké veřejnosti,“ uvedl ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman. Otevření procesu k získání silného a strategického partnera předcházelo téměř půlroční jednání. „Zde je na místě zmínit poděkování olomouckému primátorovi Miroslavu Žbánkovi, který stál v jeho úvodu,“ ozřejmil ředitel Jonáš Harman.
Letošní jubilejní sezónu, jejímž leitmotivem Rok české hudby, bude Moravská filharmonie vedle koncertů pro domácí publikum, slavit právě na zahraničních pódiích. V květnu ji čeká turné s koncerty v maďarské Budapešti, Pécsi, chorvatském Varaždinu a Dubrovníku a na podzim pak tři výjezdy do Polska do prestižních sálů ve Varšavě, Štětíně, Katovicích a Gdaňsku. Na začátku roku 2025 pak zavítá do švýcarských měst Luzern, Basilej a aktuálně se připravuje tak na turné v USA.
„Považujeme za důležité podporovat regionální projekty a subjekty a pomáhat jim v jejich záslužných aktivitách nebo rozvoji. Výběr vždy pečlivě zvažujeme ve spolupráci s městem, aby naše podpora směřovala tam, kde je to potřeba,“ uvedl za generálního partnera Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie ČR. „Moravská filharmonie Olomouc je významnou součástí kulturního a společenského dění v Olomouci a svými zahraničními aktivitami přesahuje regionální význam. Je nám ctí podpořit jeden z nejvýznamnějších orchestrů v ČR. Přejeme mu hodně úspěchů na domácí i zahraniční půdě,“ vyzdvihl ředitel Vrbka.
Díky unikátnímu atributu v podobě univerzálního hudebního jazyka je Moravská filharmonie Olomouc klíčovým aktérem na poli (nejen) kulturní diplomacie města i kraje. Vedle primární činnosti, kterou je poskytování veřejné kulturní služby v podobě koncertů, edukačních aktivit a dalších projektů, je jejím důležitým posláním právě předvedení českého hudebního umění a reprezentace Olomouce v zahraničí.
Součástí dlouhodobé strategie generálního partnera Moravské filharmonie Olomouc, předního výrobce a distributora energií společnosti Veolia Energie ČR, je v oblasti společenské odpovědnosti podpora neziskových subjektů a aktivit v oblasti kultury, sportu a sociálních služeb. Hlavní energetické komodity – teplo a teplou vodu – dodává společnost Veolia do 580 tisíců domácností a společně pak s elektřinou a dalšími komoditami jako jsou chlad, plyn, stlačený vzduch a dusík je dodává do více než 300 průmyslových podniků a 1800 zařízením v terciálním sektoru. Veolia Energie je zároveň prvním nezávislým provozovatelem sítě chladu na českém trhu.
Moravská filharmonie Olomouc vznikla v roce 1945 a patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény mezi které patří např. dirigenti Otto Klemperer a Václav Neumann, houslisté Josef Suk a Gidon Kremer či violoncellista Pierre Fournier. Za dobu své existence si vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Těleso má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.