Díky Marii Kublové a následně rodině Svobodových z Těrlicka se dochovala i Richardova pozůstalost. Tu muzikolog Viktor Velek dokázal promítnout do dvou česko-německy psaných knih o životě a díle tenoristy. Právě s jeho výzkumem podpořeným Ostravskou univerzitou a Nadací Český hudební fond vznikla i myšlenka umístit na rodný dům obou sourozenců pamětní desku.
Autorem desky je Bedřich Mrkva, student Katedry sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity pod vedením docenta Jaroslava Koléška. Vítězné dílo vzešlo ze studentské soutěže a tvoří je dva kruhové segmenty z umělého kamene (bílý cement lehce tónovaný do teplejšího krémového odstínu): první představuje reliéfně modelovaná a sochařsky stylizovaná ústa, druhý je plošný s reliéfem krátkého doprovodného textu o Richardu a Marii Kublových. Motiv je symbolem pro hudbu, zpěv, komunikaci mezi lidmi, ale odkazuje i na blízký vztah obou sourozenců.
„Zmapoval jsem Kublovu kariéru, formou rozhlasového pořadu představil nahrávky jeho zpěvu, v komponovaném pořadu Kublu přiblížil jako filmového herce a všestrannou osobnost (tramping, fotbal, turistika apod.). Ostravskému muzeu jsem zprostředkoval nákup Kublovy pozůstalosti, podílel jsem se na vydání pamětí jeho otce Jana (Vzpomínky na starou Moravskou Ostravu) a v monografii jsem zvěčnil i Richardovu první manželku Lídu Maškovou, významnou janáčkovskou operní pěvkyni v době mezi světovými válkami. Dál už nelze jít,“ říká s úsměvem a ulehčením Viktor Velek, který v neděli spolu s ředitelem divadla Jiřím Nekvasilem krátce připomene Kublův význam, život a dílo. Slavnostní akt doplní i reprodukce historických nahrávek a jindy
rušná Českobratrská ulice ožije alespoň na chvíli zpěvem a mluvou toho, kdo tu strávil dětství a mládí a později se sem rád vracel domů.
Slavnostní odhalení desky proběhne v neděli 12. května 2024 ve 13.30 hodin u rodného domu sourozenců Kublových na Českobratrské ulici č. 1276/9 (dnes Mirror Pub). Zveme!