Letní Hudební výlety zahájí Jiří Sycha (barokní housle) a Filip Dvořák (cembalo) programem Stopy folklóru v barokní hudbě (pátek 31. května – Orlová, Evangelický kostel, 18:00; sobota 1. června – Velká Polom, Kostel sv. Václava). Provedou skladby rozmanitých autorů, jako jsou Eccles, Montalbano, Senaillé, Matteis, Purcell, Linley či O‘Carolan ad. „Vydejte se na letní putování po Maďarsku, Rumunsku, ale hlavně napříč starou dobrou Anglií, Irskem, Skotskem
i Walesem a objevujte folklorní krásy 17. a 18. století! Svěží barokní hudba okořeněná lidově znějícími melodiemi i zemitými tanečními rytmy zazní v nevšední interpretaci plné improvizace a primášských manýr skvělých interpretů tzv. staré hudby“ zve na koncerty dramaturg Igor Františák.
Temperament klarinetu a akordeonu následně poodhalí prestižní polské duo Piotr Lato a Maciej Zimka, které se profesně setkalo na půdě Hudební akademie K. Pendereckého v Krakově. Těšit se můžete na opravdové hudební mistrovství, které ocenila i polská společnost – Lato se před měsícem stal laureátem nejvyšší polské ceny pro klasickou hudbu Fryderyk.
Na Hudební výlety přiváží roztančený program plný impresionismu i vůně jihoamerických dálek 19. a 20. století. Celkem třikrát zazní výběr z děl Marcella, Bacha, Ravela, Chopina, Piazzolly, Iberta, Milhauda, Poulenca či Villa-Lobos: nejprve v pátek 7. června (18:00) rozezní unikátní technické prostory – Řetízkové šatny ostravského Dolu Michal (se zavěšenými botami i svršky někdejších horníků), v sobotu 8. června (15:00) pak „nejkrásnější půdu ve střední Evropě“, kam vedou komíny zatočeny do úžasných tvarů – Půdní galerii Zámku Kunín, a později (18:00) pak Evangelický kostel z režného zdiva na hranicích s Polskem, v obci Nýdek.
Hudební výlety otevřou prostor i pro jazzovou scénu. Kahoma Trio (dříve Jan Kavka Trio; Jan Kavka – klavír, rhodes; Marek Dufek – kontrabas; Kamil Slezák – bicí) představí materiál z jejich posledního jazzového alba In The Woods, které je velice kladně hodnoceno českou i zahraniční kritikou. Jejich hudba je improvizační, založena na písňové formě s elementy rubátového a témbrového způsobu hraní. Trio využívá přirozené možnosti akustických nástrojů a vytváří značný prostor pro experiment. „Naše hudba je interakční, barevná, energická, ale umí také být klidná i minimalistická. Chceme objevovat nové možnosti hry a komunikace v akustickém triu,“ dodávají jeho členové, kteří jsou již etablovaní na české jazzové scéně. Koncerty tria moravskoslezských rodáků zazní v srdci Ostravy – Studiu S1 Českého rozhlasu Ostrava (sobota 15. června, 19:00) a v Rytířském sále Zámku Frýdek (neděle 16. června, 18:00).
Před prázdninami letní část cyklu uzavře jedna z nejnadanějších mladých českých flétnistek (a „pekařek celé země“) Sylvie Schelingerová, která bude servírovat vybrané lahůdky německo‑francouzské hudební historie! Absolventka třídy Jana Ostrého a mistrovských kurzů nejuznávanějších evropských flétnistů Philippa Bernolda či Bartholda Kuijkena se představí společně s polskou harfistkou, někdejší studentkou Royal Conservatory of Brussels a Jany Bouškové, Ameliou Tokarskou. Prožijte sladké letní večery v Ostravě – Staré Bělé (Husův sbor – sobota 22. června, 18:00) či na Zámku Nová Horka (Sala Terrena – neděle 23. června, 15:00).
Svatováclavský hudební festival (SHF) je největším mezinárodním festivalem duchovní a tzv. staré hudby v České republice, který byl opakovaně hodnocen odbornou komisí Ministerstva kultury ČR jako jeden z nejlepších projektů profesionálního umění v sekci klasická hudba. Letos bude realizovat již 21. ročník, který ve dnech 4.–28. září 2024 nabídne celkem 22 koncertů a nezůstane tradičně pouze v sakrálních prostorech. Předprodej vstupenek a celá dramaturgická nabídka jsou dostupné on-line na www.shf.cz