Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Desátý ročník sympozia v Galerijní ulici v Jistebníku přinese hned několik novinek

Ve dnech 10. až 16. června se v Jistebníku uskuteční 10. ročník mezinárodního sochařského a malířského sympozia. Zúčastní se ho přední tuzemští a slovenští výtvarníci, s nimiž bude možné se potkat nejen v jistebnické Galerijní ulici, ale také v ARTcaffè, kde budou tvořit i diskutovat s příchozími. V Galerii u foťáka bude možné zhlédnout výstavu Figurama.

Nosným tématem jubilejního ročníku sympozia bude hudba. „Jistebník má dlouhou hudební tradici, je tu i velký dechový orchestr. Proto jsme se letos rozhodli propojit výtvarné umění s hudbou,“ vysvětluje Jan Lipina, jenž stál nejen u zrodu sympozia, ale především Galerijní ulice v Jistebníku. A poznamenává, že pod slovem hudba si lze představit cokoliv, hudebními nástroji a notami počínaje a dejme tomu hudbou budoucnosti konče.

To, jak se daného tématu chopí výtvarníci, mezi nimiž jsou například český malíř, sochař a ilustrátor Boris Jirků či slovenští tvůrci Jakub Bachorík a Martin Ščepka, mohou návštěvníci sledovat v ARTcaffè, kde budou účastníci sympozia tvořit. „Protože jde vesměs o pedagogy zvyklé o tvorbě diskutovat se svými studenty, není třeba se bát je při tvorbě oslovit. Naopak, uvítají možnost si s příchozími popovídat,“ ujišťuje organizátor a dodává, že v ARTcaffè, vytvořeném přímo v souvislosti se sympoziem, bude možné nejen pozorovat umělce při práci, ale také si dát kávu a ochutnat domácí moučník. „To všechno je možné díky věrným příznivcům Galerijní ulice – manželům Otiskovým, Prudilovým, Gavendovým, Lövyovým a mnoha dalším. Dík patří i vedení obce, které je těmto akcím nakloněno,“ zdůrazňuje Jan Lipina.

„S novinkou letos přichází sochařská sekce sympozia. Zatímco doposud umělci tvořili ze dřeva – jejich díla lze spatřit u Galerijního rybníku, v Galerijní ulici i v centru Jistebníku – nyní budou premiérově pracovat s pískovcem. U kulturního domu, kde bude umístěn šestitunový kvádr, bude opět možné pozorovat, jak umělecká díla vznikají,“ dodává jistebnický fotograf a galerista, jehož ohlédnutí za předchozími ročníky sympozia je plné zvučných jmen. Kromě už zmíněných výtvarníků Jistebník v minulosti přivítal například malíře a grafika Tomáše Hřivnáče, sochaře a malíře Zdeňka Tománka, malíře a grafika Miroslava Malinu a ze slovenských tvůrců se zde objevily tak výrazné osobnosti jako akademický sochař, restaurátor a medailér Peter Nižňanský, akademický sochař a medailér Juraj Čutek a další. „Jejich tvorba v rámci sympozia zanechala velmi výraznou stopu, kterou se budeme snažit zachytit v právě připravované publikaci mapující příběh Galerijní ulice. Je až neuvěřitelné, že v Jistebníku během konání sympozia vzniklo na 450 výtvarných děl!“ akcentuje Jan Lipina, jehož těší, že během letošního ročníku budou prezentována i díla nejmladších autorů. „Boris Jirků se doposud v rámci svého výtvarného projektu Figurama zaměřoval při výuce figurální kresby pouze na vysokoškolské studenty. Nyní poprvé pracoval se středoškoláky, konkrétně se studenty ostravské umělecké školy Ave Art. Právě nejlepší díla vytvořená žáky zmíněné střední školy i ukázky figurální tvorby, které ve spojení s jistebnickým sympoziem vznikly v průběhu let, budou k vidění v Galerii u foťáka,“ doplňuje další důležitou informaci.

„Červnový projekt v Jistebníku je skvělou příležitostí nejen pro studenty uměleckých škol, kteří zde mohou pozorovat při práci renomované umělce ochotné předávat své zkušenosti novým generacím. Je však také skvělým tipem na rodinný výlet, či šancí, jak si zpestřit cyklistickou výpravu nádhernou jistebnickou přírodou plnou rybníků a klidných zákoutí,“ motivuje k návštěvě desátého ročníku akce Pavlína Ambrosch, ředitelka Turistické oblasti Poodří, z. s., jež oceňuje podíl sympozia a Galerijní ulice v Jistebníku na rozvoji cestovního ruchu v Poodří. „Alena a Jan Lipinovi, zakladatelé obou výjimečných projektů, udělali neskutečný kus práce nejen na poli cestovního ruchu a ve sféře umění, ale jsou obrovským přínosem i pro komunitní život obce,“ dodává Pavlína Ambrosch s tím, že akce je finančně podpořena MAS Regionu Poodří.



V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.