Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Janáčkova Liška Bystrouška po 30 letech opět v Ostravě

Sedmá opera hukvaldského rodáka Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky se divákům ostravské opery představí už v sedmé inscenaci, po sto letech od její světové premiéry a 30 let od posledního ostravského uvedení. A protože opera přímo vybízí rozsáhlými plochami symfonické hudby a příběhem propojujícím svět zvířat a lidí k fantasknímu pohybovému ztvárnění, oslovilo NDM k režijní spolupráci choreografa a režiséra Itzika Galiliho. Premiéra bude 6. června.

Operu Příhody lišky Bystroušky uvádí Národní divadlo moravskoslezské vlastně ke čtvero výročím: Letos uplyne 100 let od světové premiéry v Brně, 170 let od narození Leoše Janáčka; tři dekády uplynuly od poslední ostravské inscenace a Bystrouška před 30 lety také položila základy dětského Operního studia NDM. V roce 1994 si totiž tehdejší režisér inscenace David Sulkin přál, aby dětské role zpívaly skutečně děti. Zkoušek se po konkurzu na dětské role ujala tehdejší korepetitorka Lenka Živocká… a studio vede s velkými úspěchy dodnes a nechybí samozřejmě ani v aktuální inscenaci!

Leoš Janáček přetavil příběh liščete, které revírník jednoho dne najde v lese, a přinese je do myslivny, v poetické dílo vyprávěné částečně ze zvířecího a částečně z lidského pohledu. Vznikla tak námětově jedna z nejnápaditějších skladatelových oper, v níž se už jako sedmdesátník vyznal ze své hluboké lásky k přírodě a vyrovnal se též s myšlenkami na vlastní smrtelnost. Bystrouška patří k nejhranějším českým operním dílům ve světě vůbec.

Inspiraci k neobyčejnému prolnutí světa zvířat a lidí na jednom jevišti přinesl Janáčkovi fejetonový seriál o dobrodružstvích lišky Bystroušky, který v roce 1920 vycházel na pokračování v Lidových novinách. Rudolf Těsnohlídek jej napsal na popud veselých kresbiček akademického malíře a vášnivého myslivce Stanislava Lolka. Při tvůrčím procesu si Těsnohlídek počínal natolik divoce, že sazeči v tiskárně nemohli přečíst jeho rukopis a hrozili stávkou. Zasloužili se však o to, že liška má nakonec jméno Bystrouška, jelikož špatně rozluštili písmenka v Těsnohlídkově škrabopisném Bystronožka.

Režii, choreografii a světelný design k nové ostravské inscenaci vytvořil Itzik Galili, který je znám především jako choreograf a režisér, dnes působící po celém světě. Proslavil se a vybudoval si světové renomé hlavně během svých pobytů v Nizozemsku. Jeho Bystrouška je tak plná nádherného pohybu a taneční harmonie. „To málo, co vím o české hudbě, je spojeno právě pouze s Leošem Janáčkem. S jeho hudbou jsem se na svých cestách několikrát setkal. Janáček je velmi komplexní skladatel. Jeho hudba ve mně vyvolává silné emocionální vlny, často mě dojímá. Příhody lišky Bystroušky jsou pro mě úplně novým světem. Jeho barvy, komplexnost, vrstvy a samozřejmě hudba, to všechno je pro mě jako hádanka, kterou mám rozluštit. Je to zcela mimořádná opera. (…) Jsem nicméně přesvědčen o tom, že rozdílné tvůrčí schopnosti sólistů a tanečníků daly vzniknout nové interpretaci opery – odlišné od všech předchozích – a snad také inovativní,láká do divadla Itzik Galili.

Operu hudebně nastudoval Marek Šedivý, druhým dirigentem je Adam Sedlický. Barvitý dojem podtrhují kostýmy Simony Rybákové a výtečně jej doplňuje scéna Daniela Dvořáka. Diváci se tak mohou těšit (kromě nádherné hudby) na úžasnou a rozmanitou vizuální podívanou.

V titulní roli vystoupí špičkové české sopranistky Doubravka Součková a Lada Bočková. „Liška je mou srdeční záležitostí, dlouho jsem si přála, aby mi opět přišla do cesty. Kde můžu, beru si ji s sebou, vždycky mi přinesla štěstí. Zbožňuji její dravost i melancholičnost. V Příhodách lišky Bystroušky je toho ze života tolik, že se v nich každý najde, ta hudba se člověku dostane pod kůži,“ říká Lada Bočková. Zkušenosti má s vystupováním v divadlech po celé Evropě a ostravští diváci ji znají jako Karolinu ve Smetanových Dvou vdovách.

Po 30 letech se v nové inscenaci objeví i známé tváře ostravské opery. Role Paní revírníkové a Sovy jsou určeny pro Evu Dřízgovou-Jirušovou, která v předchozí inscenaci hrála a zpívala roli Bystroušky. Rechtora a Komára ztvárňuje Václav Morys. Ten ovšem stejně jako před 30 lety. Dětské role zpívají a hrají členové Operního studia NDM. A protože je příběh lišky Bystroušky prolnutím světa lidí, zvířat a rostlin a všichni jsou tu v ustavičném pohybu (a režisér je zároveň věhlasným choreografem), hraje výraznou roli na scéně balet NDM.

Operu Příhody lišky Bystroušky poveze NDM mj. na festival Janáček Brno v listopadu t. r.

Itzik Galili (1961) se narodil v Izraeli. Tančil ve své domovině v souborech Bat-Dor a slavné Batsheva Dance Company. Od roku 1990 pracuje rovněž jako choreograf. Zabydlel se v Amsterdamu, kde založil taneční soubor postavený výhradně na vlastním – původním repertoáru. Mezinárodního uznání se mu dostalo po premiéře kontroverzního díla The Butterfly Effect (Motýlí efekt), které zároveň získalo Cenu publika na mezinárodní choreografické soutěži v nizozemském Groningenu. Je autorem taneční metodiky pro děti, mj. pro děti s poruchami učení, kterou dodnes využívá řada nizozemských tanečních souborů. V roce 2008 založil taneční skupinu Dance Group Amsterdam, orientovanou na současný tanec. Vytvořil choreografie pro rozličné operní inscenace i televizní pořady. Je autorem více než 130 tanečních děl pro přední mezinárodní taneční soubory (Anglický národní balet, Balet Monte Carlo, Les Grand Ballets Canadiens, Stuttgart Ballet, Bat Dor a mnoho dalších). Od nizozemské královny Beatrix obdržel rytířský titul za soustavnou práci pro nizozemský tanec. Ostravské publikum se s jeho choreografií potkalo v inscenaci All That Jazz, Rock, Blues – choreografii O Balcão de Amor vytvořil na rytmy kubánského mamba (premiéra 2017) – a také v inscenaci Dva světy / jeden svět (choreografie SUB).


Realizaci projektů spojených s Rokem české hudby v NDM finančně podpořili: statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Ministerstvo kultury ČR.



V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.